Wiadomości z regionu- informacje, nawsy, fotorelacje

Zamknij

Siedlce: Śladami Wielkiej Armii na Podlasiu

OPR. KO 09:58, 07.05.2026
Skomentuj Siedlce: Śladami Wielkiej Armii na Podlasiu Książka przybliża czytelnikom jedną z najbardziej poruszających kampanii w dziejach Europy i Polski. Fot. MBP w Siedlcach

Jak wyglądało Północne Podlasie pod okupacją pruską i rosyjską? Jakie nadzieje wiązano z nadejściem wojsk Napoleona? Co działo się podczas walk pod Kobryniem, Horodeczną czy Wołkowyskiem? Na te pytania odpowiada najnowsza książka Andrzeja Chojnackiego, której promocja odbędzie się 13 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach.

Publikacja nosi tytuł „Tyły głupstwo, ważny front… Prawe skrzydło Wielkiej Armii w czasach II wojny polskiej (1812)”. Książka przybliża czytelnikom jedną z najbardziej poruszających kampanii w dziejach Europy i Polski, ukazaną z perspektywy działań militarnych na prawym skrzydle wojsk napoleońskich.

Od wielkich nadziei do dramatu wojny

Autor zabiera czytelników w podróż w czasie, rekonstruując realia Północnego Podlasia znajdującego się pod okupacją pruską i rosyjską. Opisuje ogromne nadzieje, jakie lokalna ludność wiązała z nadejściem armii Napoleona, a także brutalną rzeczywistość kolejnych starć. W pracy szczegółowo omówiono walki pod Kobryniem, Horodeczną, Białą oraz Wołkowyskiem. Co niezwykle istotne dla lokalnych czytelników, publikacja ukazuje zarówno wielkie bitwy, jak i codzienność tzw. małej wojny toczonej bezpośrednio na ziemi siedleckiej, odsłaniając kulisy przygotowań do kampanii oraz jej dramatyczne konsekwencje dla regionu i jego mieszkańców.

Doświadczenie wojskowe i pasja badacza

Andrzej Chojnacki (ur. 1972) to emerytowany oficer Wojska Polskiego. Swoje doświadczenie wojskowe łączy z pasją badawczą. Na co dzień jest pracownikiem Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, które stanowi oddział Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach.

W swojej działalności naukowej Chojnacki zajmuje się kwestiami związanymi z historią wojskowości okresu napoleońskiego, dziejami regionu siedleckiego w czasach zaborów, a także historią pogranicza Mazowsza, Małopolski i Podlasia w XVIII i XIX w.

W ramach Tygodnia Bibliotek

Spotkanie z autorem organizowane jest w ramach XXIII Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich mieszkańców, w tym szczególnie do miłośników historii, literatury oraz pasjonatów epoki napoleońskiej. Będzie to doskonała okazja, by osobiście porozmawiać z autorem i zgłębić tajemnice przeszłości regionu.

Spotkanie promocyjne odbędzie się 13 maja o godz. 18.00 w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej (wejście od ulicy Esperanto). Wstęp wolny.

(OPR. KO)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%