Zamknij

Wspomnień czar w "Dwójce" [FOTOGALERIA]

08:51, 20.11.2023 PA Aktualizacja: 11:45, 20.11.2023
Skomentuj

„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej...” - słowa poety ks. Jana Twardowskiego stały się mottem uroczystości wieńczącej obchody 110-lecia siedleckiej "Dwójki", która odbyła się 15 listopada w murach szkoły. 

I choć jubileusz przypadał na rok 2022, oficjalne świętowanie musiało zostać nieco przesunięte ze względu na remont budynku.

Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich koncelebrowanej przez księdza kanonika dr. Jacka Szostakiewicza. Tuż po niej w szkole odbyła się akademia, na którą licznie przybyli zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, duchowieństwo, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, byli pracownicy, absolwenci oraz sponsorzy.

Jak podkreśliła dyrektor "Dwójki", jubileusz 110-lecia szkoły to nie tylko okazja do wspomnień i refleksji, ale również szansa na podziękowanie wszystkim tym, którzy przez lata przyczyniali się do jej rozwoju.

- Dorobek szkoły, jej bogata historia i tradycja napawa dumą, ale również stawia przed nami wysokie wymagania. Staramy się kultywować bogatą tradycję "Dwójki". Naszym działaniom towarzyszy szacunek do historii, wysoka jakość kształcenia oraz nowoczesność. Wprowadzamy nowatorskie działania i bierzemy udział w ogólnopolskich projektach naukowych. Ponadto prowadzimy współpracę z instytucjami działającymi na rzecz oświaty. Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy pracują tu od lat i wkładają całe swoje serce w rozwój naszej placówki  - mówiła Jadwiga Zgorzałek, dyrektor SP nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.

W trakcie akademii przybliżone zostały zarówno sięgające kilkudziesięciu lat wstecz dzieje, jak i obecne osiągnięcia, którymi może pochwalić się szkoła.

W dalszej części dyrektor szkoły wręczyła osobom szczególnie zasłużonym dla "Dwójki" pamiątkowe statuetki. Otrzymali je m.in. prezydent miasta Siedlce Andrzej Sitnik, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Adam Skup, absolwenci szkoły, przedstawiciele siedleckich przedsiębiorstw i instytucji publicznych, a także rodzice uczniów.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie przed budynkiem szkoły pamiątkowego obelisku, który został dedykowany wszystkim tym, którzy pracą i nauką tworzyli historię "Dwójki".

O sentymentalną oprawę artystyczną zadbali uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele. Była to z pewnością niezwykła podróż w czasie. „Szkołę na wiele jeszcze stać” - głośno zabrzmiały ostatnie słowa piosenki wykonanej przez społeczność szkoły.

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć też spotkania przy jubileuszowym torcie. A po jego zjedzeniu można było obejrzeć wystawę okolicznościową "W starym obiektywie", która prezentowała dawne fotografie, ukazujące życie szkolne na przestrzeni 110-lat.

Nie lada niespodzianką okazała się również ekspozycja, będąca pewnego rodzaju wehikułem czasu, w której znalazły się m.in. dawne podręczniki, kroniki, czasopisma, mundurki szkolne, pierwszy elementarz oraz kałamarz.

Znalazł się także kącik poświęcony patronowi placówki Gabrielowi Narutowiczowi.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%