Zamknij

Donald Tusk z opóźnieniem w Siedlcach

21.03, 24.01.2023 KL Aktualizacja: 21.03, 24.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Miał być w ubiegłym tygodniu, przyjechał do Siedlec we wtorek, 24 stycznia. Donald Tusk spotkał się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z mieszkańcami miasta. Jak powiedział wcześniej zapowiadane spotkanie nie odbyło się, z powodu jego choroby, a konkretnie zapalenia oskrzeli.

- Może i dobrze się stało bo dzisiaj spotykamy się w szczególnym dniu. W dniu 22. urodzin Platformy Obywatelskiej. A dla mnie, a zapewne i dla wielu z państwa jest to dzień szczególny. Mamy okazję do podsumowań tego co przez ten długi czas udało się nam w Polsce zmienić – rozpoczął przewodniczący PO.

Wystąpienie rozpoczął mocnym akcentem nawiązując do sytuacji demograficznej w Polsce, a przede wszystkim wiążącym się z nią tragiczny wydarzeniem na Podlasiu . Chodziło o 14-letnią dziewczynkę z niepełnosprawnością intelektualną, która została zgwałcona przez wujka. Nastolatka zaszła w ciążę, a lekarze robili wszystko, aby nie przeprowadzić u niej aborcji.

- To tragiczne zdarzenie jak na Podlasiu, kiedy zgwałconej dziewczynie odmawiano zabiegu przerwania ciąży, pokazują, że lekarze mniej przejmują się pacjentem, a bardziej boją się PiS-u, prokuratury i biskupa – spuentował wydarzenie Tusk.

Wskazał, że w Polsce  rodzi się najmniej dzieci od II wojny światowej, a także i umiera najwięcej. Przy okazji dostało się prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Znamy interpretacje wybitnego demografa i specjalisty od spraw rodzinnych prezesa Kaczyńskiego, według którego Polki nie chcą rodzić, bo dają w szyję - powiedział z przekąsem szef PO. Zaapelował jednoczenie o potrzebę odbudowy elementarnego zaufania kobiet do państwa.

Lider PO zapowiedział w Siedlcach wniesienia na najbliższym posiedzeniu Sejmu  ważnego dla Polaków projektu, który dotyczy 5 procentowego VAT-u za gaz. Nawiązał przy tym do rozmowy, którą odbył z mieszkanką Siedlec, która skarżyła się na wysokie rachunki i trudną sytuację materialną.

- Stawka 5 proc. VAT na gaz to nie żaden populizm. Na razie to spółki państwoe doją budżety polskich rodzin.  Od 1 stycznia 2023 roku stawka VAT-u za gaz wynosi 23 proc. W ubiegłym roku była zerowa stawka VAT na gaz ziemny. Komisja Europejska nie godziła się na to. Minimalna stawka, jaką dopuszcza Bruksela, to właśnie 5 proc. - wskazywał Tusk.

Odnosząc się do drożyzny, która panoszy się coraz bardziej Tusk, stwierdził, że premier Morawiecki zarobił krocie na inflacji. 

- Czy premier Morawiecki może wyjść do ludzi i wytłumaczyć, że gdy zapewniał, że inflacja będzie spadała, kupił obligacje dające dobry zysk wtedy, gdy jest wysoka inflacja? Zarobił 119 tys. dla siebie na inflacji w 2022 r., w tym zarobi pół miliona - wyliczał Tusk.

Przypomniał także słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego i wicepremiera Jacka Sasina, którzy mówili, że inflacja będzie spadać.  

- Jeśli premier Morawiecki ma resztki godności, to zarobek powinien przekazać na Orkiestrę. Nie może być tak, ze premier zarabia na tym. na czym wszyscy Polacy tracą – powiedział były premier, wzbudzając wśród uczestników spotkania entuzjazm i oklaski.

W bastionie PiS-u, jak określa się od wielu lat Siedlce nie mogło zabraknąć nawiązania do lidera lokalnych struktur tej partii Krzysztofa Tchórzewskiego. Jak powiedział po wyborach trzeba będzie PiS rozliczyć.

Były szef rządu odniósł się również do sprawy Rafako i jej sporu z Tauronem, spółką państwa. Jak powiedział musiał pojechać na Śląsk do Rafako, bo okazało się, że z niewiadomych przyczyn fabryka może upaść lada dzień, tylko dlatego, że ktoś prowadzi dziwne, dwuznaczne gry i władza nie chce wyciągnąć ręki do rodzin pracowników Rafako z Raciborza. Żadna firma nie zasługuje na to, żeby spółki państwowe spiskowały przeciwko nim, a tak trochę to wygląda. Nie wiem, kto chce na tym zarobić.

Dużo emocji wywołały pytania z Sali, które dotyczyły, m.in. ostatnich słów Radosława Sikorskiego o rozbiorze Ukrainy i niemieckiej polityce, którą Tusk miał określić dwa lata temu „błogosławieństwem dla Ukrainy”.

 - To pytania, które pojawiają się na wszystkich konferencjach działaczy PiS. Są sformułowane są w taki sposób zawierające w tezie fałsz. Sikorski nie ujawnił rozmowy na sopockim molo, bo mówił o spotkaniu, w którym uczestniczyło około 40 dyplomatów ze strony polskiej i rosyjskiej. Putin nie proponował wtedy żadnego rozbioru Ukrainy tylko wysuwał insynuacje, że Ukraina składa się z różnych wątków historycznych, że Lwów był polskim miastem. To pokazywało jego niechętny i lekceważący stosunek do Ukrainy jako takiej. Wypisywał to też w swoich artykułach i esejach – odniósł się do pytań szef PO.

Gros pytań z sali dotyczyło również otrzymania środków z KPO, koalicji na najbliższe wybory parlamentarne, przyszłości polskiej armii i szkolnictwie. Donald Tusk mówił również o pozycji Polski w Unii Europejskiej, inflacji i samorządach. 

W spotkaniu uczestniczyło również kilku posłów, wielu samorządowców i działaczy PO z całego regionu.
 

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

telewidztelewidz

5 1

To dobre, interesujące spotkanie. Rozsądne odpowiedzi i oceny Tuska. Widać, że ma duże doświadczenie i wiedzę potrzebną politykowi. 21:44, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozbawiony rozbawiony

6 2

TVP info wysłało współpracownika, tak nierozgarniętego ,że pytania musiał czytać z ekranu telefonu. Ciekawe czy wysyłali mu koledzy na podnośniku. 21:56, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obiektywnyobiektywny

3 2

Widać gołym okiem różnice w poziomie różnych polityków. Tusk to wyższa półka. 14:19, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyższawyższa

0 2

półka w tym wypadku kojarzy się z wyższą pryczą 12:34, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do wyższej Do wyższej

2 0

Widać ,że jest więcej współpracowników z tatuażami rządowej telewizji . Oni rywalizują i czekają na swoją, wyższą prycze po wyborach. 13:29, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%