Wiadomości z regionu- informacje, nawsy, fotorelacje

Zamknij

Historia zatoczyła koło...

MIA 13:22, 09.09.2024 Aktualizacja: 13:55, 21.10.2025
Skomentuj Historia zatoczyła koło...

- Narodowe Czytanie to niezwykła okazja, by wbrew podziałom i sporom, spotkać się i wspólnie czytać najwybitniejsze dzieła literatury polskiej - zaznaczył Łukasz A. Wawryniuk, burmistrz miasta i gminy Mordy.

39 osób w ciągu około 3,5 godziny przeczytało 7 września w Mordach fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego - to bardzo ścisły bilans tego wielowymiarowego wydarzenia. Narodowe Czytanie stanowi już w tym mieście trwale zakorzenioną tradycję. W tym roku miało swoją 11. odsłonę.



Jak przypomniała dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk - Marlena Soszyńska - tego dnia historia zatoczyła koło: "Miasto Mordy włączyło się do ogólnopolskiej akcji czytania w 2014 r. Stało się to z inicjatywy aktualnego burmistrza, a ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i biblioteki Łukasza A. Wawryniuka oraz ówczesnego burmistrza Mirosława Łukowskiego. Obaj panowie przeczytają dziś wspólnie fragment dzieła".

Zaznaczmy również, że pierwsze Narodowe Czytanie miało miejsce w parku otaczającym mordzki pałac i było współorganizowane z Uniwersytetem w Siedlcach (ówczesnym UPH).

- Narodowe Czytanie to niezwykła okazja, by wbrew podziałom i sporom, spotkać się i wspólnie czytać najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Dziś czeka nas spotkanie z wielkim romantykiem, Juliuszem Słowackim i jego "Kordianem", który jest utworem niełatwym. Słowacki zawsze rywalizował z Adamem Mickiewiczem. Obaj twórcy nie lubili się. Raz tylko Mickiewicz docenił Słowackiego - w Paryżu, na emigracji powiedział, że poezja Słowackiego jest jak piękny kościół, ale bez Boga. Czy miał rację? Nie mnie oceniać. Dzisiaj doceńmy dramat pióra Słowackiego - zachęcał burmistrz Łukasz A. Wawryniuk i życzył zebranym miłej lektury.

- Narodowe Czytanie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na terenie naszego powiatu, dlatego starostwo bardzo chętnie wspiera i będzie wspierać tę inicjatywę - podkreślił Marek Gorzała, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego i życzył, by spotkanie z ambitną lekturą ubogacało wewnętrznie.

Tegoroczne wydarzenie poprowadziła dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, profesor Uniwersytetu w Siedlcach. List prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał major Dariusz Garliński, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach. Fragmenty "Kordiana" czytali zaproszeni goście, mieszkańcy oraz reprezentacje Szkół Podstawowych z terenu Miasta i Gminy Mordy. Każdy otrzymał pamiątkowe egzemplarze "Kordiana", w których odbito specjalnie wybitą na tę okazję pieczęć wydarzenia, przesyłaną co roku przez Kancelarię Prezydenta RP do wszystkich organizatorów akcji.

Wspólne czytanie uświetnił Zespół Kameralny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach pod kierownictwem Zofii Werle.

Nie zabrakło smakowitości. Domowe ciasta i smarowidła przygotowały panie bibliotekarki oraz Zespół Ludowy "Podlasianki", bigos - lokalna firma Smaki Mazowsza.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Powiat Siedlecki, Miasto i Gmina Mordy, Wydział Nauk Humanistycznych UwS i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.   

Fotorelacje z wydarzenia można obejrzeć na: Miasto i Gmina Mordy oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk

(MIA)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%