17 listopada o godz. 18:00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl Adama Walnego pt. "Kobieta z wydm" według Abe Kobo - jednego z najbardziej innowacyjnych autorów Japonii po 1945 roku. Za powieść "Kobieta z wydm" Abe Kobo otrzymał prestiżową nagrodę literacką Yomiuri.
Spektakl to widowisko teatru przedmiotu wykorzystujące rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe i elementy teatru cieni przedmiotów inspirowane powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo. Dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie. Pokusa pojawia się jako konsekwencja ucieczki nazwanej poszukiwaniem. Pojawia się w miejscu ustronnym, pustynnym. To pokusa władzy, pokusa życia wiecznego i pokusa mocy. Pierwsza historia to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia to rzecz o naukowcu, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. I tym warunkuje sens swego istnienia. Obaj doświadczają niemocy, kruchości i niewoli.
Prezentacji spektaklu towarzyszy wystawa rzeźb kinetycznych oraz warsztaty rzeźby teatralnej i teatru rzeźby oraz spotkanie autorskie. Za scenariusz, inscenizację oraz witraże odpowiada Adam Walny - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu.
Rzeźby kinetyczne: Piotr Bożyk - profesor krakowskiej ASP; zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw i projektowaniem graficznym.
Muzyka: Chiao – Hua Chang - wirtuoz instrumentu o nazwie Erthu; komponuje, gra i improwizuje na wielu oryginalnych tajwańskich instrumentach
Światło: Mariusz Cholajda - twórca autorskiego teatru hacha, z wykształcenia filozof i reżyser teatralny.
Występują: Adam Walny, Mariusz Cholajda
Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej. Walny-Teatr działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. W instytucjach oraz niezależnie. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną. Instytut Teatru Przedmiotu jest jedyną w Polsce organizacją zrzeszającą niezależnych, profesjonalnych artystów teatru przedmiotu, organizuje im pracę podczas wydarzeń artystycznych w kraju i za granicami, organizuje festiwale, objazdy teatralne, programy edukacyjne oraz lokalne działania kulturowe. Prowadzi działania popularyzatorskie, naukowe, organizuje wystawy oraz produkuje spektakle i wydarzenia, dokumentuje i promuje autorskie oryginalne techniki teatru przedmiotu.
Rezerwacje i bilety dostępne w kasie CKiS, tel. 25 794 31 89 oraz online: tutaj.
Projekt TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz