Zamknij

Ballady i romanse na placu pod wierzbą

21:47, 04.09.2022 SK Aktualizacja: 21:54, 04.09.2022
Skomentuj

W Zbuczynie odbyło się Narodowe Czytanie 2022.

W tym roku lekturą były ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - utwór wydany dokładnie 200 lat temu. To debiut naszego wieszcza narodowego, ale też romantyczny manifest, który rozpoczynał nową epokę i zrywał z założeniami oświecenia. Mickiewicz oddał głos irracjonalności, starał się przekonać czytelników, że warto patrzeć na świat sercem. Inspirował się wierzeniami ludowymi, a także przypominał poprzez swoje ballady kodeks moralny stworzony przez prostych, niewykształconych mieszkańców wsi. 

Wydarzenie miało miejsce na placu pod wierzbą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym Wiktorii Nowisielskiej, wokalistki gminy Zbuczyn, która swoim śpiewem wprowadziła poetycki, melancholijny klimat. Jako pierwszy balladę ,,Świteź" odczytał Adam Serowaniec, aktor teatralny i telewizjny z Warszawy. Debiutował on w Och Teatrze, grał w spektaklach reżyserowanych między innymi przez Krystynę Jandę czy Cezarego Żaka. Później swoją interpretację utworów Adama Mickiewicza zaprezentowali m.in. Wójt Gminy Zbuczyn Hubert Pasiak, przedstawiciele szkół położonych na terenie gminy.

Pomiędzy odczytem kolejnych ballad Mickiewicza uczestnicy wydarzenia wysłuchiwali ciekawostek o Mickiewiczu - dowiedzieli się na przykład, ile miał wzrostu, jaki kolor oczu, dlaczego otrzymał imię Adam. Duże zainteresowanie wzbudziła inscenizacja ballady ,,Romantyczność" wykonana przez sekcję teatralną działającą przy GOK Zbuczyn pod kierownictwem Łukasza A. Wawryniuka. W międzyczasie goście mogli spróbować potraw regionalnych - między innymi babki ziemniaczanej, sałatki warzywnej, ciast i lemoniady. O pyszny dodatek do spotkania zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ługów Wielkich.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%