Zamknij

Potencjał, który tkwi w zwykłej kartce papieru

20:25, 22.10.2021 SK Aktualizacja: 20:42, 22.10.2021
Skomentuj Karolina Sulej Karolina Sulej

W budynku Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy pt. „Drugie oblicze papieru”.

Zgromadzeni na wernisażu mogli podziwiać prace studentów drugiego roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział w wystawie to: Adam Fierasiewicz, Dasza Sysojewa, Agata Rychlik, Kamil Trębicki, Ewelina Policińska, Alina Dziavoina, Katarzyna Rosińska, Bogna Szuba.  

Młodzi artyści stanęli przed wyzwaniem stworzenia z kartki papieru czegoś wyjątkowego, co ukaże proces powstawania dzieła sztuki. Każda praca pokazuje tok myślenia indywidualny dla studenta, który jego zdaniem prowadzi do przedstawienia własnej wizji artystycznej. Wszystko pochodzi z myśli, która wizualizuje się na białej kartce papieru. Cały proces może trwać ułamek sekundy, niekiedy jednak pomysł okazuje się na tyle rozwinięty, że propozycja jego urzeczywistnienia może krystalizować się przez dłuższy czas. Nie tak łatwo jest w końcu stworzyć dzieło sztuki z czegoś tak pospolitego jak jedna kartka papieru. I właśnie tutaj dowodzenie przejmuje myślenie kreatywne. Jego efekty można podziwiać właśnie podczas trwania wystawy studentów UPH już od 22 października.

Prace studentów podsumował Profesor Uczelni Doktor Marcin Sutryk, który postawił to zadanie młodym artystom w ramach zajęć z wystawiennictwa: - Ostatnio odbyłem bardzo interesującą rozmowę na temat tego, czym jest dzieło sztuki i kim jest artysta. Przewinął się tam też wątek odnośnie do edukacji. U nas przebiega ona w ten sposób, że najpierw uczymy studentów patrzenia. Należy umieć dostrzec to, co umie się przedstawić. Do tego służy praca z martwą naturą, z modelem, z czymś, co stoi przed człowiekiem. Ćwiczone są oko i ręka. Gdy student potrafi stworzyć prace, przełożyć to, co widzi na kartkę, to uczymy również myślenia. Ten przedmiot - intermedia - również temu służy. Studenci dostali pustą, białą kartkę. Było to zadanie bez treści. Jedyne czego nie można było zrobić to zadawać pytań. Artyści stoją przed pustką kartką i to, co im przyjdzie do głowy to są w stanie zrobić. Mogą zrobić zabawkę, samolot, ale również porwać tę kartkę i zrobić z niej kulkę. Co ciekawe, wszyscy - zamiast zniszczyć, robić destrukcję - próbował przekształcić kartkę w zazwyczaj trójwymiarową formę. Potem, gdy studenci zrobili to, co uznali za stosowne to mieli za zadanie opisać całą sytuację. Zastanowić się, czym jest dzieło sztuki i co je tworzy. Co czuli, gdy stali przed pustą białą kartką zanim stworzyli cokolwiek z pustki. Trzeba mieć coś, co przemieni zwykłą kartkę w rzecz. Na trzecim roku studiów pojawia się wystawiennictwo i zadaniem studentów było zorganizowanie tej wystawy i wernisażu z prac i tekstów, które stworzyli studenci drugiego roku. Całość zajęła dwa tygodnie.

Oprócz wystawy studentów Wydział Nauk Humanistycznych stoi sztuką. Cały korytarz zajmują wystawy dyplomowe. W październiku odbyły się obrony prac dyplomowych studentów, którzy kończą trzyletni cykl nauki na poziomie licencjatu. Wchodząc do budynku można zobaczyć prace profesora Tomasza Sadleja, obrazy malowane na jedwabiu oraz prace malarskie profesora Tomasza Nowaka. 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%