Zamknij

Kuchnia nas łączy - projekt ponad granicami i czasem

18:00, 17.07.2021 SK
Skomentuj

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem” zakończyła realizację cyklu warsztatów i szkoleń zaplanowanych w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „Kuchnia nas łączy”.

Projekt współpracy jest rodzajem partnerstwa lokalnych grup działania, w którym realizowane są zarówno działania wspólne, jak i odrębne. Partnerami węgrowskiego LGD są Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” z Drohiczyna oraz VVG „Nemunas” z Litwy.

Celem projektu „Kuchnia nas łączy” jest promocja tradycyjnych produktów lokalnych i przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie do tego celu wspólnych tradycji kulinarnych Wschodniego Mazowsza, Podlasia Nadbużańskiego i Litwy. Po stronie LGD „Bądźmy Razem” przeprowadzono szkolenie, cykl warsztatów, pokaz kulinarny dla młodzieży oraz wizytę studyjną w zakładzie „SERMLEK” Mariusz Gregorczyk. Realizacja założonych działań odbyła się w dniach 17-30 czerwca. Warsztaty z zakresu „Przetwórstwo – metody technologie” z wykorzystaniem dawnych receptur z użyciem lokalnych produktów odbyły się w sześciu miejscowościach obszaru LGD - w Jarnicach (gm. Liw), Karczewcu (gm. Wierzbno), Korytnicy, Oszczerzach (gm. Grębków), Żeleźnikach (gm. Miedzna) dla Kół Gospodyń Wiejskich i mieszkańców obszaru oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem dla uczniów klasy gastronomicznej.

Ponadto w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie zostało zorganizowane szkolenie z pokazem kulinarnym dla młodzieży. W każdym miejscu brało udział 15 osób. Warsztaty poprowadzili: Joanna Jakubiuk, szefowa kuchni specjalizująca się w kuchni tradycyjnej i regionalnej podlaskiej, autorka książki o potrawach z ziemniaka, wielokrotna uczestniczka turnieju smaków na zamku w Liwie oraz Sebastian Gołębiewski, kucharz, instruktor kulinarny, szef kuchni, a przede wszystkich wielki pasjonat gotowania, wychowanek Kurta Schellera. Podczas zajęć gotowano na bazie przepisów zaczerpniętych z książki kucharskiej „Kucharz doskonały” spisanej w 1783 r. przez Wojciecha Wielądko (pochodzącego z miejscowości Wielądki, gm. Korytnica) oraz zapisków odręcznie spisanych w 1825 r. przez Marcjannę z Jawornickich Oborską (z miejscowości Proszew, dzisiaj gm. Grębków). Uczestnicy pod okiem prowadzących przygotowali m.in. szparagi i jaja na dwa sposoby zrobione, zupę krem z jabłek i selera z okrasą z kaszy gryczanej, kurczaka z agrestem czy serowe pączuszki. Na zakończenie odbyła się degustacja własnoręcznie przygotowanych potraw. Każdy z uczestników otrzymał akcesoria kuchenne – fartuch kuchenny, czapkę szefa kuchni oraz rękawicę z podkładką. Świetlice wiejskie, w których odbywały się warsztaty zostały doposażone w sprzęty kuchenne, które były również wykorzystywane podczas zajęć. Warsztaty miały też swoją część teoretyczno-historyczną, którą prowadziła Małgorzata Buttitta, antropolog kultury, badacz antropologii jedzenia i stołu, autorka książek kulinarnych. Uczestnicy poznali stronę historyczną przepisów, na bazie których gotowali oraz usłyszeli o autorach wymienionych wcześniej książek kucharskich sprzed 200 i więcej lat.

Uczestnicy warsztatów wzięli też udział w szkoleniu teoretycznym, które odbyło się 29 czerwca w ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie. Szkolenie poprowadził Maciej Szymanowski, specjalista z zakresu technologii żywności, producent przetworów „U Maciejowej” z Jastrzębi. Uczestnicy poznali zagadnienia z zakresu certyfikacji produktów lokalnych, wymogów sanitarnych produkcji – system HACCP, etykietowania produktów oraz promocji i wykorzystania lokalnego potencjału kulinarnego do tworzenia produktów lokalnych. Dzień później grupa 15 osób wzięła udział w wizycie studyjnej w zakładzie „SERMLEK”. Produkcja i sprzedaż wyrobów z mleka „SERMLEK” Mariusz Gregorczyk to firma, która zajmuje się produkcją sera wyłącznie z naturalnych składników, bez konserwantów inwzmacniaczy smaków. Powstała w 2018 r. dzięki dotacji z LGD „Bądźmy Razem” i może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego czy I miejscem w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych. Właściciel Mariusz Gregorczyk oprowadził uczestników po zakładzie i opowiedział o procesie produkcyjnym. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na degustację serów oraz innych wyrobów z mleka i nie tylko. Każdy z uczestników otrzymał również kawałek sera w prezencie.

Część działań zaplanowana po stronie węgrowskiej Lokalnej Grupy Działania została już zrealizowana, jednak projekt jeszcze się nie kończy. Przed grupą realizacja wspólnych zadań. W sierpniu odbędzie się wizyta studyjna na Litwie. 12 osób z LGD „Bądźmy Razem” oraz z sąsiedniego LGD „Tygiel Doliny Bugu” uda się do miejscowości Smolniki na Litwie. Uczestnicy podczas warsztatów z lokalną
społecznością będą mieli okazję poznać kuchnię litewską i znaleźć to, co nas łączy w sensie kulinarnym. Przygotują również tradycyjne dania kuchni polskiej, które zaprezentują podczas festynu po uroczystościach 600-lecia kościoła w Wielonie. Miesiąc później partnerów z Litwy będziemy gościć w Polsce. Podczas pobytu na terenie LGD „Bądźmy Razem” goście wezmą udział w dwóch warsztatach kulinarnych: przygotowanie potraw wegetariańskich i wegańskich oraz przygotowanie potraw tradycyjnych. Nasi goście odwiedzą także zakład „SERMLEK”. Podczas wizyty zaplanowano wieczór międzynarodowy, w którym wezmą udział grupa z Litwy, przedstawiciele LGD „Tygiel Doliny Bugu” oraz uczestnicy warsztatów kulinarnych z LGD „Bądźmy Razem”.

Pokłosiem projektu będzie publikacja książkowa nt. kuchni historycznej pogranicza Polski i Litwy, której kanwą będzie kuchnia pogranicza Wschodniego Mazowsza, Podlasia i Litwy. Jej wydanie zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. Publikacja będzie zawierała wspólną historię kulinarną pogranicza, opowieść o lokalnych produktach, anegdoty, ale głównie przepisy na cały rok na dania bliskie Polakom i Litwinom (łącznie będzie ich ponad 100). Będzie to publikacja przydatna nie tylko w każdej kuchni, ale także jako doskonały materiał dydaktyczny dla dzisiejszych adeptów sztuki kucharskiej. Jej przygotowaniem zajmuje się Małgorzata Buttitta, która była obecna na wszystkich warsztatach organizowanych w ramach projektu. Publikację uzupełni mini publikacja (podręczne karty z przepisami odpowiednich dawnych receptur wybrane i przygotowane w jasnym języku).

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

smakoszsmakosz

1 0

Ciekawy projekt godny kontynuacji we wszystkich gminach powiatu węgrowskiego 22:38, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ludowiecludowiec

1 0

Brawo dla kobiet z powiatu węgrowskiego. Może dzięki takim projektom zachowamy nasze tradycje i kulinarne dziedzictwo . 10:19, 18.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%