Zamknij

Liderzy kultury w podregionie siedleckim

18:35, 11.01.2021 SK
Skomentuj

Mazowiecki Instytut Kultury zorganizował badanie "Liderzy kultury w subregionie siedleckim”, które zrealizowane zostało w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury - programu finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Projekt kierowany był do osób zaangażowanych na rzecz społeczności lokalnych w powiatach: siedleckim, węgrowskim, sokołowskim i łosickim. Obszar ten nazywamy subregionem siedleckim. Obejmuje on wschodnie tereny województwa mazowieckiego. 
W raporcie czytamy: "Nasi rozmówcy podkreślali silne przywiązanie do regionu i tak zwanej małej ojczyzny. Głębsza rozmowa pokazuje jednak, że ich tożsamość jest często związana z pograniczem i ukazuje dwoistą naturę regionu. Zdają sobie oczywiście sprawę z faktu, że subregion siedlecki znajduje się w województwie mazowieckim. Jednocześnie jednak czują się związani z Podlasiem i ma to wyraz w ich tożsamości lokalnej. Rozmówcy podkreślali, że znajdujemy się „prawie na Podlasiu” lub że „jesteśmy w województwie mazowieckiem, ale nie na Mazowszu”. 
Badanie "Liderzy kultury w subregionie siedleckim” pozwoliło zdiagnozować rolę i obszary działania osób zaangażowanych na rzecz społeczności lokalnych w subregionie siedleckim ze szczególnym uwzględnieniem działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Pozyskana wiedza pozwoliła na zaprojektowanie i realizację działań wspierających w ramach projektów edukacyjnych i artystycznych Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Główne cele projektu badawczego to: odnalezienie liderów kultury działających w subregionie siedleckim, określenie, kim są - jakie cechy i kompetencje posiadają, zdiagnozowanie sytuacji socjoekonomicznej liderów kultury, analiza słabych i mocnych stron działań prowadzonych przez liderów kultury oraz analiza wsparcia instytucjonalnego kierowanego do liderów kultury. 
W badaniu wzięli udział: Małgorzata Buttitta, Marcin Celiński, Krzysztof Chromiński, Rafał Dydycz, Aneta Karczmarska, Aneta Kowalczyk, Dawid Kobyliński, Sławomir Kordaczuk, Dorota Kozlowska, Joanna Krasuska, Iwona Miłobędzka, Wanda Miszczak, Hubert Pasiak, Alina Simanowicz, Anna Szpura, Agnieszka Szymańska, Anna Warwas, Łukasz Wawryniuk. Liderzy kultury zostali wybrani na podstawie kryteriów: wykształcenie, szybkie działanie w obszarze kultury, udzielanie się społeczenie, radość z wykonywanej pracy.
W raporcie liderzy opowiadają o swojej pracy, o zarobkach, zaangażowaniu i planach. Poniżej prezentujemy, o czym mówili kulturalni eksperci.

Siedlecki Klub Kolekcjonerów 
Założony w 1995 roku. Pierwsze władze tworzyli: Sławomir Kordaczuk i wiceprezes Wiesław Słupczyński oraz skarbnik Adam Woźnica. Klub nie jest typową organizacją, nie posiada bowiem księgowości, konta w banku, nie zbiera składek, nie ubiega się o przyznanie dotacji. Wszystkie przedsięwzięcia finansowane są ze środków własnych członków Klubu i organizowane samodzielnie przy wsparciu zaprzyjaźnionych osób. W gronie założycieli klubu były 34 osoby. Według danych podawanych w styczniu przez Muzeum Regionalne w Siedlcach, klub liczy ponad 200 osób mieszkających nie tylko w Polsce, ale również w Holandii, Finlandii, Wielkiej Brytanii czy USA – przynależność mogą potwierdzić odznakami oraz legitymacjami członkowskimi.   Spotkania klubu odbywają się raz w miesiącu, w każdą drugą niedzielę, a w ich trakcie prowadzone są pokazy i prelekcje. Klub prowadzi także działalność turystyczną, organizując wycieczki krajoznawcze (m.in. do miejsc, których nie mają w swej ofercie biura turystyczne), oraz wystawienniczą.

Dzień Kobiet w Starej Kornicy
Początkowo organizatorem było Stowarzyszenie „Kreda“ (Elwira Hulińska) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Kornicy. W późniejszych edycjach w inicjatywie uczestniczył również Wójt Gminy Stara Kornica (Kazimierz Hawryluk), Rada Gminy w Starej Kornicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Koszelówce. Wydarzenie organizowane jest przede wszystkim dla mieszkanek Starej Kornicy i Kornicy Kolonia. Główna część wydarzenia odbywa się w Świetlicy Wiejskiej w Starej Kornicy. Dodatkowymi atrakcjami są warsztaty (robienia kwiatów z  papieru), loterie, konkursy (dot. ekologii, oszczędzania i segregacji śmieci), darmowe porady kosmetyczek, stoiska z bezpłatnie wykonywanym makijażem oraz poczęstunek.

Gminne Dożynki w Krzesku-Królowa Niwa
Tradycja Gminnych Dożynek w Krzesku – Królowa Niwa sięga co najmniej 1918 roku. Dziś dożynki to największe, tradycyjne święto okresu letnio-jesiennych zbiorów. Stałymi elementami krzeskich dożynek są: msza święta; korowód dożynkowy; poświęcenie i przekazanie wieńca symbolizującego plony; dzielenie chleba oraz występy artystyczne z wyczekiwanymi przez wszystkich przyśpiewkami, które opisują wydarzenia z życia Krzeska od ostatnich dożynek, i zabawa taneczna. 

Międzynarodowy Turniej Smaków
Turniej Smaków na Zamku w Liwie to impreza plenerowa mająca na celu popularyzację i promocję kuchni oraz tradycji kulinarnych regionów, przez które przebiega szlak turystyczny Wielki Gościniec Litewski. Turniej odbywa się na podzamczu Zamku Liwskiego, w przygotowanych na ten cel stoiskach i pawilonach. Turniej ma charakter festynu plenerowego, podczas którego uczestnicy prezentują, udostępniają do degustacji, a także sprzedają swoje wyroby. W programie znajdują się m.in. kiermasze i pokazy kuchni regionalnej oraz kiermasz rękodzieła. Uczestnicy turnieju mogą również brać udział w konkursach kulinarnych (np. „Najsmaczniejsza potrawa na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa–Wilno“, „Najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa–Wilno“), warsztatach, występach oraz konferencji naukowej. Co roku zapraszany jest gość specjalny.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej
Został założony we wrześniu 2015 roku przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach. Jego celem jest kultywowanie podlaskiej tradycji ludowej, ochrona dziedzictwa narodowego oraz rozwijanie zainteresowania folklorem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również popularyzowanie folkloru różnych stron Polski, a w szczególności Podlasia. Od stycznia 2018 r. działa również Zespół Pieśni i Tańca Mała Ziemia Łosicka. Zespół reprezentuje miasto podczas wielu wydarzeń – głównie regionalnych. Członkowie chętnie przyjmują zaproszenia na różnego rodzaju imprezy, w tym koncerty charytatywne, turnieje karate, firmowe opłatki, uroczystości. Jedną z najważniejszych imprez na jakiej występuje zespół są Dni Łosic.

Festiwal Piosenki Europejskiej w Mordach 
Głównymi celami Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach są: aktywizacja muzyczna młodzieży, doskonalenie warsztatu wokalnego młodych ludzi, promocja twórczości uczniów oraz zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej. Uczestnicy mają za zadanie wykonać dwa utwory: pierwszy utwór w języku polskim, drugi – w języku obcym kraju, który należy bądź należał do Unii Europejskiej. Pierwsza edycja Przeglądu Piosenki Europejskiej (pierwotna nazwa konkursu) odbyła się w 2007 r. i miała zasięg powiatowy. Od 2015 r. wydarzenie odbywa się jako festiwal mający charakter ogólnopolski, skierowany do młodzieży od 13 do 15 lat.

Galeria Sztuki Współczesnej WIDZIMISIE w Siedlcach
Galeria powstała z inicjatywy artystów zrzeszonych w grupie WIDZIMISIE: Pawła Borkowskiego, Iwony Miłobędzkiej, Aleksandry Rykały, Marcina Sutryka, Macieja Tołwińskiego i Piotra Tołwińskiego. Grupa WIDZIMISIE działała żywiołowo i spontanicznie; przyświecała jej idea tworzenia oraz przenikania myśli, a także konfrontacji różnorodnych postaw i dróg artystycznych. Siłą wspólnego działania chciała ożywić środowisko artystów z dziedziny szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Nieczynna już galeria prowadziła działalność wystawienniczą, prowadziła warsztaty z  różnych  dziedzin  sztuki: malarstwa, rysunku, rzeźby, fotografii, grafiki i innych.

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne
To międzynarodowy festiwal kultury i tradycji, organizowany od 2002 roku w Sokołowie Podlaskim. Jak podają organizatorzy, jest jedną z największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w regionie nadbużańskim na styku Mazowsza i Podlasia. Festiwal nie ma charakteru współzawodnictwa, mogą wziąć w nim udział amatorskie zespoły folklorystyczne, prezentujące wysoki poziom wykonawczy: grupy młodzieżowe powyżej 16 lat oraz grupy dorosłych Celem festiwalu jest upowszechnianie folkloru i kultury ludowej poszczególnych krajów i regionów, ukazanie bogactwa kulturowej różnorodności Europy i innych kontynentów świata. Co roku wybierany jest inny temat przewodni. Organizatorem jest Sokołowski Ośrodek Kultury, gospodarzem jest Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Dodatkowymi atrakcjami są kiermasze sztuki ludowej, ekspozycje strojów, wystawy malarskie i fotograficzne, pokazy i degustacja kuchni regionalnej. Zespoły folklorystyczne biorące udział w festiwalu przechodzą korowodem ulicami Sokołowa Podlaskiego. Organizatorzy podkreślają integrację pomiędzy osobami reprezentującymi różne kultury, zwyczaje i tradycje. Festiwal poza walorem rozrywkowym i integracyjnym spełnia także jeszcze jedną ważną funkcję: jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń i zawiązywania się znajomości, które w przeszłości już niejednokrotnie skutkowały wymianą międzynarodową. 
 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%