Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Listy kandydatów na radnych będzie można zgłaszać do 4 marca. Zainteresowani objęciem stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na zgłoszenie swojego udziału w wyborach mają czas do 14 marca.
Rozporządzenie w sprawie ustalenia terminu wyborów samorządowych i kalendarium wyborczego premier wydał w poniedziałek, 29 stycznia. Dokument ten wszedł w życie już następnego dnia po ogłoszeniu, co oznacza, że kampania wyborcza formalnie już wystartowała.
Na 7 kwietnia wyznaczono pierwszą turę wyborów samorządowych, druga tura odbędzie się 21 kwietnia.
Przypomnijmy, że podczas wyborów samorządowych mieszkańcy wybierają radnych gminnych oraz miejskich, a także powiatowych i wojewódzkich. To również czas, aby zadecydować, kto będzie prezydentem danego miasta, burmistrzem, czy wójtem gminy. Pamiętajmy jednak, że to nie w wyborach powszechnych zapada decyzja, kto będzie marszałkiem województwa, czy starostą powiatowym. Marszałek i zarząd województwa jest wybierany przez sejmik, natomiast starosta przez radę danego powiatu.
Jak prezentuje się wyborczy kalendarz?
- do 12 lutego należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego
- do 4 marca można zgłaszać listy kandydatów na radnych (gminy, powiatu, sejmiku województwa)
- do 8 marca można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych (komisje zostaną powołane do 18 marca)
- do 13 marca PKW przyzna jednolite numery dla list komitetów wyborczych
- do 14 marca trwać będzie zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- do 25 marca można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego lub chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego (dotyczy to wyborców niepełnosprawnych i powyżej 60 r.ż.)
- do 29 marca można złożyć wniosek o sporządzenie pełnomocnictwa do głosowania
5 kwietnia o godz. 24:00 zakończy się kampania wyborcza, a rozpocznie cisza wyborcza
7 kwietnia (w godz. 7:00-21:00) trwać będzie pierwsza tura głosowania
21 kwietnia - druga tura wyborów.
fot. poglądowe: Pixabay
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz