Instytut Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach świętuje w tym roku 25 lat działalności. W ramach obchodów jubileuszu zorganizowano zjazd absolwentów Instytutu Informatyki, który odbył się 2 grudnia 2023 r.
Spotkanie rozpoczął dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski witając zgromadzonych gości i dziękując sponsorom jubileuszu, firmom Red Ocean sp. z o.o., Naiad Water Investments sp. z o.o., Eastsoft sp. z o.o. oraz Evobot 2 sp. z o.o. Władze Uniwersytetu reprezentował JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina oraz dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych prof. dr hab. Cezary Sempruch. Podczas uroczystości głos zabrali także prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak, były dyrektor instytutu, Tomasz Hapunowicz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół UPH, współorganizatora zjazdu, a przede wszystkim byli studenci instytutu, którzy opowiedzieli o swojej karierze zawodowej i wspominali czasy studiów.
Dr Łukasz Jędrzejczyk (absolwent w 2004 r.), stopień doktora uzyskał na wydziale Matematyki i Informatyki w The Open University w Anglii w 2011 r.. Zaczynał jako programista aplikacji internetowych, ale szybko odkrył talenty przywódcze. Doświadczenie zawodowe zdobywał w projektach głównie dla branży hotelarskiej, finansowej, windykacyjnej, energetycznej oraz ubezpieczeniowej.
Łukasz jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych na temat problemu prywatności i narzędzi zarządzania prywatnością w aplikacjach mobilnych. Swoje prace przedstawiał kilkukrotnie w USA, Niemczech, Danii, Portugalii oraz Anglii. Poza publikacjami naukowymi praca Łukasza została zauważona przez dziennikarzy piszących dla masowej społeczności i wymieniona przez Tech Crunch, magazyn The New Scientist czy BBC Radio w Anglii. Po obronie doktoratu wrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę jako szef IT w spółce finansowej Capital Service. Od 2019 Łukasz pełni funkcję założyciela i prezesa spółki Evobot 2.0 świadczącej usługi z zakresu nowych technologii. Głównym produktem firmy są voiceboty i chatboty.
"Studia to niezapomniany czas, który upłynął głównie na pracy. Nigdy nie starałem się być najlepszy we wszystkim. Dość wcześnie odkryłem swoje zainteresowania i przedmioty, które mnie fascynują. Przede wszystkim były to: programowanie, sztuczna inteligencja oraz hurtownie danych. Poświęciłem wiele czasu na rozwój tych właśnie umiejętności i uważam, że koncentracja na określonych elementach to była dobra decyzja. Studia zdecydowanie poszerzyły moje horyzonty. Na studiach poznałem też najlepszych przyjaciół." - mówi Łukasz wspominając minione lata.
Wioletta Sikorska w 2003 roku uzyskała tytuł magistra informatyki. Wybór tego kierunku był dla niej szczególnie znaczący. Od lipca 2003 roku konsekwentnie budowała swoją karierę zawodową i markę osobistą w obszarze technologii informatycznych i telekomunikacji. Zdobyła ogromne doświadczenie w branży ICT pracując dla takich firm jak Oracle, Ericsson, Vodafone, Khwarizm Consulting, 4NG, Revosuite Inc. i Advanced Multimedia Systems.Została wielokrotnie wyróżniona za wybitne osiągnięcia m.in. nagroda wiceprezesa za przywództwo zespołu i za wybitne wyniki w pracy zespołowej w firmie Oracle. Jej droga zawodowa obejmowała takie role jak: inżynier wsparcia technologicznego aplikacji IT, Oracle ERP, kierownik ds. globalnego wsparcia Oracle, dyrektor Centrum Dostosowywania Oprogramowania, dyrektor ds. Konsultingu, Account Manager, Dyrektor Sprzedaży oraz Menadżer Sprzedaży na skalę kraju. Obecnie pracuje w firmie Oracle jako kierownik sprzedaży profesjonalnych usług IT w sektorze telecom na rynku egipskim. Jest zaszczycona i bardzo podekscytowana reprezentowaniem marki Oracle.
"Studiowanie w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach zapewniło mi solidne przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej i dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć. Uzyskanie stopnia magistra informatyki wymagało zaangażowania, wysiłku i determinacji ale było warto gdyż otworzyło przede mną drzwi do międzynarodowej kariery. Podczas studiów byłam bardzo doceniana przez moich profesorów, co nauczyło mnie pewności siebie i zmotywowało mnie do wielkich marzeń. Zaraz po ukończeniu studiów zostałam zaproszona na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną do firmy Oracle Polska. Program nauczania obejmował wiele zaawansowanych tematów informatycznych, takich jak sztuczna inteligencja, relacyjne bazy danych, administracja systemami operacyjnymi, programowanie obiektowe, programowanie w Javie i wiele innych, umożliwiło mi to samodzielne rozpoczęcie pierwszej pracy, niemal bez pomocy."
Jacek Mucha po uzyskaniu tytułu licencjata w 2001 r. rozpoczął pracę najpierw jako nauczyciel informatyki a potem nauczyciel zawodowych przedmiotów informatycznych w technikum informatycznym w Garwolinie oraz w Żelechowie. Równocześnie kontynuował studia w Instytucie Informatyki w Siedlcach i w 2003 r. uzyskał tytuł magistra.Niezmiennie zafascynowany edukacją i informatyką, w 2019 roku objął stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie. To był nie tylko wyraz uznania dla jego pracy, ale również nowe wyzwanie, którego z radością się podjął. Od ośmiu lat jest także egzaminatorem w zawodach technik informatyk, technik programista oraz technik teleinformatyk.
"Studia w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach to dla mnie niezwykłe doświadczenie, które wspominam z dumą i sentymentem. Wybór tego kierunku okazał się być jedną z najlepszych decyzji w moim życiu, ponieważ przyniósł mi nie tylko solidną wiedzę informatyczną, ale także niezapomniane chwile i cenne doświadczenia. Uważam, że Instytut Informatyki oferuje szeroki zakres zajęć praktycznych, co umożliwiło mi zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych w dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy. Laboratoria i projekty grupowe dostarczyły mi realnych wyzwań, a także okazję do współpracy z utalentowanymi kolegami. Nie mogę także nie wspomnieć o atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych i akademickich organizowanych przez uczelnię."
Oddajmy także głos dr. Arturowi Niewiadomskiemu, dyrektorowi Instytutu Informatyki, również absolwentowi kierunku informatyka.
"Studia w Instytucie Informatyki wspominam bardzo dobrze, ponieważ pozwoliły mi zdobyć gruntowną wiedzę i poznać fascynujący świat informatyki. W 2003 r. uzyskałem tytuł magistra, po czym zaproponowano mi pracę na stanowisku asystenta w Instytucie Informatyki. Dołączyłem do zespołu naukowego prof. Wojciecha Penczka i pracowaliśmy nad rozwojem systemu do weryfikacji własności logik temporalnych w systemach współbieżnych i wieloagentowych Verics.
W 2011 roku obroniłem pracę doktorską w IPI PAN. Kolejne lata to okres wytężonej pracy dydaktycznej i naukowej, liczne publikacje i wyjazdy na konferencje. Moje zainteresowania naukowe oscylowały wokół metod symbolicznych i ich zastosowań w zakresie automatycznej weryfikacji, planowania, optymalizacji i kompozycji usług sieciowych.
W listopadzie 2020 roku zostałem dyrektorem Instytutu Informatyki. Muszę przyznać, że nie jest łatwo podołać wszystkim obowiązkom. Trzeba dać dużo z siebie, ale ta praca przynosi wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy obserwuję jak nasi studenci się rozwijają, odnoszą sukcesy i zdobywają nagrody a pracodawcy chwalą naszych absolwentów."
Podczas zjazdu można było usłyszeć mnóstwo interesujących historii. Nasi absolwenci pracują w wielu ciekawych miejscach w Polsce i na świecie i ciepło wspominają czasy studiów. Zapraszamy na studia do Instytutu Informatyki, aby poznać nowoczesne technologie i uzyskać niezbędną i solidną podstawę teoretyczną, a następie dołączyć do dumnej społeczności absolwentów Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz