Instytut Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach świętuje w tym roku ćwierć wieku swego istnienia. Wymiernym efektem zaangażowania wszystkich pracowników jednostki jest liczba osób, które ukończyły studia na kierunku Informatyka oraz Inżynieria Procesów Technologicznych. To właśnie z myślą o nich w ramach obchodów jubileuszu organizowany jest zjazd absolwentów zaplanowany na 2 grudnia.
Pracownicy Instytutu Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podzielili się zdjęciami z przeszłości dotyczącymi realizowanych obowiązków, ważnych wydarzeń z życia zawodowego, spotkań naukowych, ale też wakacji, co pozwoliło zapoczątkować obchody wernisażem zatytułowanym "25 lat minęło...". Wystawę można oglądać do końca 2023 roku w Akademickiej Galerii Fotografii im. Stefana Skulimowskiego przy ul. Sienkiewicza 51.
Konferencja ze wspomnieniami
W ramach jubileuszu w czwartek, 29 czerwca, odbyła się konferencja o charakterze wspomnieniowym, w której uczestniczyli zaproszeni goście, kadra Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, nie zabrakło też byłych pracowników, studentów i absolwentów. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Instytutu Informatyki dr Artur Niewiadomski, a następnie głos zabrali JM Rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina, Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Zbigniew Karczmarzyk oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch, profesor uczelni. Wykład inauguracyjny pt. "Kariera i dobrobyt: kwestia talentu, szczęścia czy przypadku?" wygłosił prof. dr hab. Franciszek Seredyński wieloletni, zasłużony były nauczyciel akademicki Instytutu Informatyki. W czasie konferencji swoją działalność zaprezentowali również: sponsor główny jubileuszu - firma Red Ocean sp. z o.o., sponsor wspierający - Naiad Water Investments sp. z o.o. oraz sponsor - firma Eastsoft sp. z o.o. Następnie prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak przedstawił historię Instytutu Informatyki. Dalsza część spotkania poświęcona była wspomnieniom pracowników o zachowanych w pamięci sytuacjach, zdarzeniach oraz osobach ilustrowanym zdjęciami oraz pokazami slajdów z minionych 25 lat.
Historia
Historia działalności dydaktyczno-naukowej w zakresie informatyki sięga ubiegłego wieku. W 1976 r. przy Zakładzie Matematyki w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach utworzono Pracownię Informatyki, zaś w 1979 roku powołano Uczelniany Ośrodek Informatyki jako jednostkę międzywydziałową. Cztery lata później stał się on częścią utworzonego przez Senat WSRP Centrum Obsługi Badań Naukowych i Dydaktyki (COBNiD), którego Dyrektorem był mgr Stefan Skulimowski. Na Zakład Informatyki i tym samym jednostkę dydaktyczno-naukową Ośrodek został przekształcony w roku 1992, funkcję Kierownika powierzono wówczas dr inż. Jerzemu Tchórzewskiemu.Za czasów JM Rektora WSRP profesora Lesława Szczerby miały miejsce ważne dla rozwoju informatyki wydarzenia. Jednym z nich było zorganizowanie w październiku 1994 r. specjalnego Zespołu ds. Komputeryzacji Uczelni. Następnym przekształcenie w roku akademickim 1995/96 Zakładu Informatyki w Katedrę, której pierwszym kierownikiem został znany naukowiec prof. dr hab. Andrzej Szałas. Kolejnym krokiem było rozwiązanie COBNiD, powołanie w październiku 1998 r. Instytutu Informatyki oraz jego Dyrektora prof. dr hab. inż. Andrzeja Barczaka kierującego nim przez 22 lata. Organizacyjnie nowo powstała jednostka stała się częścią Wydziału Chemiczno-Matematycznego, którego Dziekanem był wówczas profesor Antoni Jówko.W 1998 r. Instytut Informatyki uruchomił studia licencjackie na kierunku informatyka, a trzy lata później dwustopniowe studia magisterskie. Czas intensywnego rozwoju tej jednostki organizacyjnej wiąże się ze wzrostem roli metod oraz narzędzi informatycznych we wszystkich dziedzinach badań i z pozyskaniem dla Uczelni Pałacu Ogińskich. Gdy Rektorat oraz administracja przeniosła się na ul. Konarskiego 2, Instytut przejął część pomieszczeń przy ul. 3 Maja 54 i przeprowadził się do nowej siedziby w 2008 r.
W ofercie
Obecnie Instytut Informatyki UPH oferuje studia inżynierskie oraz magisterskie na kierunku informatyka o profilu praktycznym. Studenci I-go stopnia mają do wyboru 3 specjalności: programowanie systemów i baz danych, mobilne systemy komputerowe oraz grafika komputerowa, zaś na studiach magisterskich: projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych oraz nowa specjalność - inteligencja obliczeniowa. Od 2019 roku Instytut Informatyki, we współpracy z firmami Mostostal, Bozamet, Stadler i Valmont, prowadzi także innowacyjny i skierowany na potrzeby lokalnego przemysłu nowy kierunek studiów Inżynieria Procesów Technologicznych.Instytut Informatyki od lat prowadzi badania naukowe m.in. w zakresie metod i zastosowań sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa, planowania i optymalizacji. W przeszłości rokrocznie organizował ogólnokrajową konferencję na temat Sztucznej Inteligencji, przekształconej stopniowo w konferencję międzynarodową Artificial Intelligence. Naturalna potrzeba publikacji wyników badań naukowych realizowanych przez pracowników stworzyła potrzebę uruchomienia w 2003 roku, cyklicznego wydawnictwa Studia Informatica. Systems and information technology. Redaktorami naczelnymi czasopisma byli prof. Andrzej Wiśniewski, prof. Wojciech Penczek, zaś aktualnie jest nim prof. Jerzy Tchórzewski. Obecnie Instytut realizuje badania dotyczące wykorzystania metod sztucznej inteligencji w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem, a także w rozwoju systemów sterowania i robotyki. Opracowywane są także rozwiązania wspierające osoby ze specjalnymi potrzebami, takie jak system nawigacji wewnątrz budynków NaviSecure, czy system VR Therapy wykorzystujący innowacyjne technologie do diagnozy oraz terapii lęków społecznych i nieśmiałości wśród młodzieży. W badaniach i projektach biorą udział także studenci, którzy rozwijają swoje pasje i zainteresowania, w szczególności są to członkowie koła naukowego GENBIT.
Zjazd absolwentów
25 lat działalności Instytutu Informatyki to ogromny wysiłek i dorobek w wymiarze zbiorowym oraz indywidulnym, a także bezcenne doświadczenia i satysfakcja z osiąganych sukcesów, z codziennej, niełatwej pracy dydaktycznej, organizacyjnej i naukowej. Wymiernym efektem zaangażowania wszystkich pracowników jest liczba osób, które ukończyły studia na kierunku Informatyka oraz Inżynieria Procesów Technologicznych. To właśnie z myślą o nich organizowany jest zjazd absolwentów zaplanowany na 2 grudnia. W ciągu 25 lat mury Instytutu Informatyki opuściło lat ponad 1000 absolwentów znakomicie przygotowanych do pracy w branży i wysoko cenionych przez pracodawców. Jest to powód do zadowolenia w pełnym tego słowa znaczeniu, ale także i okazja do refleksji. Jakie wyzwania oraz problemy stoją przed nami w tym ciągle zmieniającym się świecie i jakie działania należy podjąć już dzisiaj, aby im sprostać w przyszłości?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz