Zamknij

Siedlecki Rolnik doceniony

13:00, 05.06.2023 mat.inf./ID Aktualizacja: 14:41, 05.06.2023
Skomentuj

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach znaleźli się w gronie laureatów VI edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego “Łączka i inne miejsca poszukiwań” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Projekt ma za zadanie przybliżyć młodym ludziom historię związaną z Żołnierzami Wyklętymi, ich oddaniem i poświęceniem dla ojczyzny.

25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa, podczas której uczniowie “Rolnika”: Anna Hapunowicz, Miłosz Kamut, Natalia Goluch, Nicol Lipnicka, Sandra Jasińska, Magdalena Rostkowska wraz z opiekunkami  Anetą Pachecką i Magdaleną Chojecką odebrali dyplomy i nagrody za udział w projekcie.

Podczas finału została zaprezentowana 2- minutowa etiuda przygotowana przez uczniów na zakończenie projektu, która została wyróżniona obok 14 innych spośród 54 nadesłanych z całej Polski.

-Udział w ogólnopolskim projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań” był dla nas okazją do bliskich spotkań z historią. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy historyków, archiwistów, archeologów i antropologów. Nauczyliśmy się wiele o dziejach „Żołnierzy Wyklętych”, ich poświęceniu, dla ojczyzny, w której teraz żyjemy. Ich losy stały się dla nas nie tyle zbiorem dat i zlepkiem wydarzeń, co przekazem trudnych decyzji, poświęcenia, wartości i nadziei. Ich historia przybrała konkretną twarz i imię „Inki”, „Lalka” czy „Nila”, wobec których trudno o obojętność i brak wswspółczucia. Taka historia jest nam o wiele bliższa.- mówiła podczas gali na Zamku Królewskim Ania, uczennica biorąca udział w projekcie.

-Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów biorących udział w projekcie“Łączka” już od samego początku jego istnienia, czyli od sześciu lat. Tym razem to szczególny powód do dumy, ponieważ znaleźli się oni w gronie 15 laureatów wśród 60 zgłoszonych zespołów z całej Polski. To budujące, że młodzi ludzie z takim zaangażowaniem chcą poznawać historie związane z Żołnierzami Wyklętymi, ich życiem i poświęceniem dla ojczyzny- mówi dyrektor ZSP 4 w Siedlcach Leszek Rozbicki.

-Dzięki projektowi zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Muzeum Żołnierzy Wyklętych-więzienie na Rakowieckiej, „Łączkę” na Powązkach, Willę „Jasny Dom”, Izbę Pamięci–Strzelecka 8. Braliśmy udział w spacerach historycznych śladami bohaterów „Kamieni naszaniec”, zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa na alei Szucha, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe w Warszawie. Była to ogromna dawka wiedzy z zakresu historii i historii sztuki, przekazanej w niezwykle ciekawy sposób. Dzięki projektowi mieliśmy też okazje poznać się wzajemnie. Nauczyliśmy się ze sobą współpracować, wspólnie planować spotkania i pracę nad realizacją etiudy filmowej. Był to mile, ciekawie i efektywnie spędzony czas z historią - dodają uczniowie “Rolnika” realizujacy projekt“ Łączka i inne miejsca poszukiwań”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

foto: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

(mat.inf./ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%