Zamknij

Młodzież uczciła pamięć Powstańców

07:46, 24.01.2023 PA Aktualizacja: 08:57, 24.01.2023
Skomentuj

Uczniowie wraz z gośćmi uczcili 160. rocznicę wybuchu Powstania.

20 stycznia na placu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach, przy pomniku odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego.

Szkoła nosi imię Władysława Rawicza, uczestnika powstania styczniowego i naczelnika cywilnego województwa podlaskiego, który wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami został stracony w 1863 roku przez Rosjan.  

Uroczystość plenerowa rozpoczęła się od przemówień dyrektor szkoły oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władzy.

- Chciałem całej społeczności szkolnej podziękować serdecznie za tą piękną lekcję patriotyzmu. Myślę, że właśnie wszyscy tak to postrzegamy. Nie ma lepszej lekcji patriotyzmu, bo właśnie w ten sposób drodzy uczniowie zdobywacie wiedzę i patrzycie w przyszłość. Dziękuję Wam za to, że pamiętacie o historii i mam nadzieję, że nie zapomnicie o tym i o naszych bohaterach. Mam także nadzieję, że jesteście dumni, że ten pomnik stoi na terenie Waszej szkoły - mówił do uczniów prezydent Siedlec, Andrzej Sitnik.

W wydarzeniu udział wzięli: biskup siedlecki dr Kazimierz Gurda, proboszcz parafii św. Jana Pawła II ks. Jarosław Oponowicz, poseł RP Kamila Gasiuk-Pihowicz, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach Adam Skup, prezydent miasta Siedlce Andrzej Sitnik, Rada Miasta Siedlce, naczelnik gabinetu miasta Siedlce Aneta Krajewska, prezes zarządu Mostostal Siedlce Tomasz Hapunowicz, przewodnicząca rady SP nr 5 Andżelika Ambroziewicz, absolwent SP nr 5 i pracownik Komisji Europejskiej w Brukseli Marcin Gasiuk, reprezentant 18 Dywizji Zmechanizowanej płk. Stanisław Goździk, wojsko, dyrektorzy szkół i przedszkoli w Siedlcach, przedstawiciele innych instytucji, rodzice i uczniowie.

Uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać montażu słowno-muzycznego na temat historii powstania styczniowego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli placówki, a także wziąć udział w Apelu Poległych.

Celem wydarzenia było przede wszystkim upamiętnienie bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Budowanie świadomości historycznej i postawy patriotycznej, nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Kultywowanie i kształtowanie pamięci jest naszym obywatelskim obowiązkiem.

Pod koniec części oficjalnej żołnierze wystąpili z salwą honorową oraz nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Powstańców Styczniowych. Kwiaty złożyli m.in. prezydent miasta Andrzej Sitnik, biskup Kazimierz Gurda, radny Krzysztof Chaberski, przedstawiciele władz samorządowych, Kościoła, a także dzieci i młodzież szkoły w towarzystwie Pani dyrektor.

 

Na zakończenie na wszystkich zgromadzonych czekał gorący poczęstunek w postaci bigosu i grochówki. Kolejka po ciepły posiłek była naprawdę długa.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%