Zamknij
REKLAMA

Błękitne paliwo - alternatywa taniego ogrzewania

12.27, 15.09.2022 PM
Skomentuj
REKLAMA

Konferencja prasowa oficjalnie rozpoczęła inwestycję dotyczącą gazyfikacji miejscowości Żelków i Żelków-Kolonia.

Inwestycja, która obejmie mieszkańców dwóch miejscowości, będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa.

- Jesteśmy największą grupą gazownictwa na terenie Polski, a do naszych zasięgów dojdzie kolejne 14 kilometrów sieci, które powstanie dzięki tej inwestycji. Sam projekt podjęcia działań na tym terenie rodził się w wielkich trudach. To dzięki działaniom wójta Henryka Brodowskiego i pani starosty Małgorzaty Cepek możemy dziś oficjalnie rozpocząć tę inwestycję. Oni najlepiej wiedzą ile spotkań, konsultacji społecznych i rozmów z mieszkańcami musiało się odbyć, aby zakończyć projektowanie i rozpocząć realizację zadania - mówił prezes PSG Robert Więckowski.

Planowany schemat inwestycji przedstawia ponad 420 lokalizacji, które zostaną przyłączone do sieci.

- Błękitne paliwo powinno być dostarczane dla wszystkich, którzy chcą z niego korzystać. Brak sieci w danej lokalizacji nie powinien być przeszkodą. Dlatego cieszę się, że powstaną kolejne kilometry, do których zostaną podłączone kolejne lokalizacje. Nie ma lepszego paliwa do ogrzewania jak gaz. dlatego gaz powinien być dostępny dla wszystkich i dzięki tej inwestycji możliwości przyłączenia będzie więcej - przekonywał członek zarządu ds. technicznych Marian Żołyniak.

Możliwość budowy kolejnych kilometrów sieci była możliwa dzięki inicjatywie mieszkańców i ilości złożonych wniosków o chęć przyłączenia do sieci gazowej.

- Rozpoczęcie tej inwestycji jest wynikiem działań sztabu ludzi, którzy dzięki wytrwałej pracy mogą dzisiaj cieszyć się, że osiągnęli zamierzony cel. Celem było uświadomienie o istocie korzystania z energii gazowej. Wiele ludzi tak jak ja długo czekało na możliwość przyłączenia do sieci gazowej i pozbycie się pieców węglowych. Dziękuję za rozpoczęcie tej inwestycji - wicestarosta powiatu siedleckiego Małgorzata Cepek.

Przyłączenia będą dotyczyć nie tylko mieszkańców gazyfikowanych miejscowości, ale także placówek i przedsiębiorców.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i poparciem ze strony mieszkańców i przedsiębiorców. I pomimo opóźnienia, do którego przyczyniła się budowa autostrady, równie ważniej inwestycji dla mieszkańców, budowa sieci w końcu wystartuje. Ważne jest to, że do gazu zostaną podłączone szkoła i świetlica, które już nie będą musiały martwić się o puste butle gazowe. Bo czy gaz będzie płyną ze wschodu czy z zachodu to na pewno go nie zabraknie. Dlatego z niecierpliwością czekamy na możliwość przyłączenia - mówił wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Planowane rozpoczęcie budowy sieci gazowej musiało zostać przełożone o kolejny rok ze względu na rozpoczęcie budowy autostrady przebiegającej przez miejscowości.

-  Jest to kamień milowy dla rozwoju naszej społeczności. Jako mieszkaniec Żelkowa-Kolonii mogę powiedzieć, że długo czekaliśmy na tę inwestycję i mogę jedynie życzyć wykonawcy, aby wszystko poszło sprawnie i zgodnie z planem - mówił radny gminy Siedlce i sołtys Żelkowa-Kolonii Albert Gochnio.

Zdaniem Henryka Brodowskiego uruchomienie sieci gazowej wpłynie również na poprawę jakości powietrza w okolicy, bo wraz ze zniknięciem tzw. kopciuchów, zniknie również smog.

- Najważniejszy w każdej gospodarce jest człowiek, a to błękitne paliwo mu służy, gdyż jest nie tylko czyste, ale również tanie i myślę, że takie pozostanie w przyszłości - niezależnie od tego, skąd będzie płynęło. Zatem wszystko jest na dobrej drodze - podsumował wójt gminy Siedlce.

Na koniec nastąpiło symboliczne wbicie łopaty, zwiastujące rozpoczęcie realizacji inwestycji.

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%