Zamknij

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny się zmienia

07:45, 02.09.2022 Aktualizacja: 20:59, 04.09.2022
Skomentuj

O innowacyjnych projektach i kształceniu na Wydziale Nauk Społecznych UPH rozmawiamy z Panią Dziekan, dr hab. Maliną Kaszubą, prof. uczelni.

Pani Dziekan, nowe logo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, coraz więcej kierunków studiów na Wydziale Nauk Społecznych m in. bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo informacyjne, oraz logistyka w języku angielskim, co jeszcze w planach na przyszły rok akademicki 2022/2023?

Wydział Nauk Społecznych jest największym wydziałem w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Obecnie oferujemy studentom możliwość kształcenia na dwunastu kierunkach studiów, w tym trzech kierunkach w języku angielskim. Mając świadomość rosnących oczekiwań pracodawców wobec absolwentów studiów wyższych oraz uwzględniając zmieniającą się rzeczywistość społeczną, gospodarczą, czy środowisko bezpieczeństwa, staramy się dostosowywać naszą ofertę dydaktyczną do tych okoliczności. Dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć nowe, atrakcyjne kierunki studiów. W roku akademickim 2021/2022 na wydziale opracowano programy trzech nowych kierunków studiów: bezpieczeństwo międzynarodowe, information security oraz logistics. Zasadniczo należy podkreślić, że kształcenie studentów w dziedzinie nauk społecznych, wymaga ciągłej obserwacji rzeczywistości społecznej i elastycznego reagowania na zmiany, które w niej następują. Dlatego też proces opracowywania nowych kierunków trwa nieprzerwanie. Nie chciałbym już teraz zdradzać naszych pomysłów. Dajmy zaistnieć kierunkom, które dopiero powołaliśmy do życia. Mogę jednak zapewnić, że w ofercie Wydziału Nauk Społecznych pojawią się nowe, interesujące propozycje na rok akademicki 2023/2024

Czy możemy dowiedzieć się czegoś więcej o nowych kierunkach, które pojawią się od roku akademickiego 2022/2023?

Pomysł utworzenia kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe pojawił się jako uzupełnienie kształcenia realizowanego przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie. Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej utwierdził nasze przekonanie o potrzebie wprowadzenia tego kierunku do oferty studiów realizowanych na Wydziale Nauk Społecznych. Wybuch tego konfliktu zakończył bowiem powstały po zakończeniu zimnej wojny konsensus dotyczący modelu bezpieczeństwa międzynarodowego. Obecnie zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym potrzebni będą specjaliści z zakresu szacowania zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwiązywania konfliktów, czy opracowania i wdrażania rozwiązań zmniejszających poziom napięcia w stosunkach między państwami.

Information security to także kierunek stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesności. Wszyscy żyjemy w świecie, w którym na równi z rzeczywistością realną funkcjonuje cyberprzestrzeń, Poza niewątpliwymi korzyściami, które wynikają z użytkowania cyberprzestrzeni, towarzyszy temu zjawisku szereg zagrożeń. Nasi absolwenci zdobędą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych, strategii i programów cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa i zarządzania bazami danych, zagrożeń bezpieczeństwa informacyjnego, ochrony danych osobowych oraz zapobiegania i zwalczania cyberprzestępczości.

Logistcs to ostatnia z naszych propozycji na nadchodzący rok akademicki. Przepływ na masową skalę produktów, kapitału i usług jest skutkiem globalizacji. Zaplanowanie całego procesu przepływu dóbr jest kluczowe z punku widzenia światowej gospodarki i jej potrzeb. Dlatego od lat na kierunku kształcimy specjalistów z zakresu zarządzania, planowania oraz organizowania logistycznego. Oferując ten cieszący się od lat powodzeniem kierunek w języku angielskim, chcemy kształcić specjalistów gotowych do pracy w środowisku międzynarodowym, mamy również nadzieję na zwiększenie zainteresowania studiami w UPH studentów zagranicznych.

Wydział Nauk Społecznych intensywnie rozwija współpracę z zagranicą i realizuje wiele międzynarodowych projektów. Możemy coś więcej o tym powiedzieć ?

W istocie, Wydział Nauk Społecznych podejmuje szereg działań o charakterze międzynarodowym. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny posiada Kartę Erasmus dla Szkolnictwa Wyższego, w ramach której studenci mogą uzyskać stypendium oraz kształcić się w zagranicznych ośrodkach naukowych .Program Erasmus+ jest dużą szansą dla naszych studentów na doskonalenie znajomości języków obcych, poznawanie innych kultur. W opinii studentów, korzyści wynikające z udziału w programie Erasmus+ są nieocenione i zwiększają ich szanse na rynku pracy po zakończeniu studiów. Duże znaczenie mają zawarte znajomości oraz obycie w międzynarodowym środowisku. W ramach współpracy międzynarodowej studenci Wydziału Nauk Społecznych mają również możliwość podjęcia praktyk i staży zagranicznych. Organizowane są także Tygodnie Międzynarodowe przez uczelnie partnerskie i finansowane przez różne programy m.in. Erasmus+ czy Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Tego typu inicjatywy pozwalają studentom na kooperację w zespołach międzynarodowych, nabywanie kompetencji zawodowych, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych. Warto również wspomnieć o zajęciach z cenionymi zagranicznymi profesorami. Na Wydział Nauk Społecznych przyjeżdża wiele zagranicznych studentów. Daje to naszym studentom możliwość pełnienia funkcji tzw. „buddy” czyli opiekunów studentów zagranicznych.

Podsumowując, Wydział Nauk Społecznych chce w jak najlepszym stopniu przygotować studentów do wejścia na rynek pracy i dlatego inicjatywy w ramach współpracy międzynarodowej są integralną częścią jego aktywności.

Właśnie mijają 2 lata odkąd na Wydziale został utworzony kierunek prawo, a kilka lat wcześniej kryminologia. Słysząc pozytywną opinię studentów otworzenie ich było strzałem w dziesiątkę. Jak Pani Dziekan postrzega dalszy rozwój tych kierunków?

Prawdą jest, że wymienione przez Panią Redaktor kierunki od momentu pojawienia się ich w ofercie studiów cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem kandydatów.

Studia na kierunku kryminologia, to studia interdyscyplinarne, podczas których student zdobywa wiedzę nt. genezy ludzkich zachowań prowadzących do popełnienia przestępstwa, dewiacji społecznych, uczy się określać profil ofiary i sprawcy, wyjaśniać indywidualne i społeczne uwarunkowania przestępczości. Poznaje także metody pomiaru i analizy zjawisk przestępczych oraz sposoby przeciwdziałania tym zjawiskom. W ramach zajęć praktycznych nasi studenci zapoznają się z działaniami policji (KMP Siedlce), Służby Więziennej (ZK Siedlce), Żandarmerii Wojskowej (CSZW Mińsk Mazowiecki), a później realizują tam praktyki studenckie. Ponadto, na potrzeby kierunku funkcjonuje pracownia kryminalistyczna oraz strzelnica elektroniczna. Studenci uczestniczą też w zajęciach z praktykami zajmującymi się np. badaniami na wariografie. Specyfika kierunku wymaga, dostosowywania programu studiów do zmieniającej się sytuacji społeczno- gospodarczej. Ciągle staramy się wzbogacać program studiów także przez rozwój współpracy z instytucjami, które w swojej działalności zajmują się zwalczaniem przestępczości. Dokładamy starań, by na bieżąco optymalizować program studiów np. szkoleniami z zakresu psychologii śledczej.

Prawo to nowy kierunek, realizowany w ramach jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich (10 semestrów). W trakcie najbliższego roku akademickiego zostanie przygotowana tzw. Klinika prawa, tak by od października 2023 roku, studenci prawa mogli pod okiem opiekunów (nauczycieli akademickich) udzielać porad prawnych. Pozwoli to im na zetknięcie się z problemami prawniczymi w praktyce. Większość kadry na kierunku Prawo jest jednocześnie praktykami, pracującymi czynnie w zawodzie. Chcemy zapewnić studentom nie tylko wysoki poziom wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej, tak by po ukończeniu studiów byli gotowi podjąć pracę i dalej kształcić się na aplikacjach prawniczych. Aktualnie kierunek prawo realizowany jest w formule studiów o profilu praktycznym, w którym nacisk położony jest na przygotowanie praktyczne do zawodu. Systematyczne polepszamy jakość kadry prawniczej, kształcącej naszych studentów. Będziemy się także starać w najbliższej przyszłości o powstanie sali warsztatowej, odzwierciedlającej warunki sali sądowej. Pozwoli to lepiej przygotować się studentom do wykonywania zawodu prawniczego.

Prawo, kryminologia, logistyka, zarządzanie i inne … jest w czym wybierać. Czy Wydział pod względem dydaktycznym i infrastrukturalnym jest przygotowany na kształcenie na tak wielu kierunkach?

Wydział Nauk Społecznych posiada nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne. Mamy do dyspozycji sale ćwiczeniowe na ok. 30 osób, wykładowe na 60 osób, 1 audytorium na 116 miejsc, aulę 1 liczącą 398 miejsc, posiadającą możliwość podziału na dwie mniejsze: 150 oraz 248 miejsc, 4 sale komputerowe (2 po 24 stanowiska i 2 po 15 stanowisk). W sumie Wydział do swojej dyspozycji ma blisko 50 sal usytuowanych w budynku głównym przy ul. Żytniej 39, w Domu Studenta nr IV oraz w Bibliotece Głównej. Każda sala wyposażona jest w komputer stacjonarny z dostępem do internetu.

Dzięki zainstalowanemu systemowi audiowizualnemu, prowadzący mogą podczas zajęć prezentować filmy, audycje i inne formy prezentacji, urozmaicające oraz rozszerzające treści programowe. W budynku znajdują się specjalne, odpowiednio wyposażone i przystosowane sale laboratoryjne, wykorzystywane do prowadzenia wybranych zajęć: sala sensoryczna, pracownia kryminalistyczna, strzelnica sale muzyczne. W budynku Wydziału jest wydzielona tzw. Strefa Studenta, w której nasi studenci mogą wypocząć w przerwie między zajęciami, skorzystać z komputerów, wydrukować potrzebne dokumenty.

Wydział Nauk Społecznych jest również świetnie przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, mianowicie zamontowane są dwie windy z oznaczeniami w języku Braille'a i systemem głośnomówiącym; w salach dydaktycznych z siedziskami przymocowanymi trwale do podłogi znajdują się specjalne stoliki (po 1 lub 2 szt. w każdej sali) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Stoliki, w celu lepszego przemieszczania, mają zamontowane kółka; posiadają także regulację wysokości; osoby z dysfunkcjami narządu wzroku mogą poruszać po gmachu, wykorzystując informację wizualną wykonaną specjalną techniką z tekstem wydrukowanym w języku Braille'a. Tabliczki zamocowano przy ważnych - z punktu widzenia studentów - pomieszczeniach w budynku (np.: sekretariaty instytutów, dziekanaty) oraz na poręczach schodów; w ramach realizacji projektu UPH w Siedlcach-Uniwersytet Maxi nasz budynek został wyposażony w krzesełko ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Sprzęt ten znacznie ułatwia ewentualny transport osób z wyższych kondygnacji budynku na parter.

Ostatnio można zauważyć, że zwiększenie aktywności Wydziału na profilach w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram… Nowe kanały komunikacji pozwalają na szybsze dotarcie do studentów i łatwiejszy kontakt?

Uniwersytet, w tym Wydział Nauk Społecznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, dla których media społecznościowe stały się ważnymi platformami komunikacji. Konta społecznościowe UPH to przestrzenie, w których mogą oni nie tylko szybko uzyskać istotne informacje, ale również wyrazić swoje opinie, będące dla nas źródłem cennych sugestii. Za pośrednictwem komunikatorów osoby studiujące mogą również szybko uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące np. bieżącej organizacji roku akademickiego, ale nie tylko. Istotnym elementem w tym obszarze jest także możliwość pogłębiania relacji członków społeczności akademickiej, wspólne świętowanie sukcesów studentów oraz stały kontakt z absolwentami naszej Uczelni. Ponadto obecność Uniwersytetu w mediach społecznościowych umożliwia prezentowanie naszej bogatej oferty studiów kandydatom spoza Mazowsza i okolic, a tym samym zachęcanie ich do rozpoczęcia swojej akademickiej przygody na naszej Uczelni.

(Katarzyna Chacińska - Koło Kreatywnego Pisania UPH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%