Zamknij

Ogrody uniwersyteckie nie tylko dla studentów

11:06, 29.06.2022 PM Aktualizacja: 15:04, 29.06.2022
Skomentuj

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach przejdzie kolejną zmianę i tym razem także z myślą o mieszkańcach.

Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu położonego przy ul. Wiszniewskiego w Siedlcach rozstrzygnięty! 

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach przechodzi kolejną metamorfozę i będzie jeszcze bliżej mieszkańców. Tym razem chodzi o obiekty szklarniowe Uniwersytetu, zlokalizowane przy ulicy Wiszniewskiego w Siedlcach. Do tej pory pełniły one jedynie funkcję badawczą oraz dydaktyczną, lecz wkrótce się to zmieni.

UPH zorganizował konkurs dla studentów kierunku „gospodarka przestrzenna” na przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie projektu przestrzeni o nazwie „Ogrody Uniwersyteckie”, na której zlokalizowane miały być budynki i inne obiekty architektoniczne oraz elementy urządzenia terenu, służące realizacji uzupełniających się wzajemnie.

- Powstanie Centrum Symulacji Rolniczych. Zbieżność nazwy z Centrum Symulacji Medycznych jest celowa. Chcemy, aby w tym miejscu studenci mieli możliwość poszerzać swoje umiejętności praktyczne. Przy ulicy Wiszniewskiego chcemy stworzyć miejsce atrakcyjne nie tylko edukacyjne, ale również rekreacyjnie dla mieszkańców i odwiedzających to miejsce. Od początku wiedzieliśmy, że kwestie projektu chcemy oddać studentom i wierzyliśmy, że zrobią to najlepiej. Autorów 7 prac było 15 i komisja naprawdę miała trudności, aby wyłonić zwycięzcę - mówił kanclerz mgr Michał Kowal.

Wszystkie prace spełniały wytyczne organizatora i przedstawione koncepcje były oryginalne o bardzo wysokich walorach artystycznych.  Jak zwrócili uwagę członkowie jury konkursowego - wynik konkursu był efektem wysokiego poziomu kształcenia na kierunku gospodarki przestrzennej.

- Jako prorektor jestem bardzo podbudowana, że poziom na naszych kierunkach jest tak wysoki. Studenci potrafią wykorzystywać narzędzie, projektować i wszystkie prace, które do nas trafiły były na naprawdę wysokim poziomie i spełniały nasze wymagania - mówiła prof. dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga.

Miejsce w zamyśle, ma służyć nie tylko wydziałom związanym z gospodarką, ale także innym kierunkom siedleckiej uczelni. Jak podkreślił rektor UPH:

- Ważna jest zwiększona obecność naszego uniwersytetu w mieście. Nie tylko edukacja i kształcenie są dla nas ważne, ale także lokalne działanie również na rzecz mieszkańców. Planem było, aby ten projekt służył również mieszkańcom.

Również dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach zwrócił uwagę, że projekty, które wpłynęły pozytywnie go zaskoczyły:

- Jestem bardzo zaskoczony ilością zgłoszeń, a przede wszystkim zaprezentowanym przez studentów poziomem. Cieszy mnie fakt, że możemy zrobić coś dla siebie, a przy okazji na rzecz społeczeństwa - mówił Marek Gugała.

Wyniki konkursu:

Na wyróżnienie w konkursie zasłużył projekt Elizy Marty Olszewskiej, która otrzymała nagrodę w wysokości 1000 zł.

Zwyciężczynią konkursu, przedstawiając najciekawszy projekt, została Katarzyna Drużba, której nagroda wyniosła 3000 zł.

- Przygotowanie tego projektu zajęło mi kilkanaście dni. Skupiłam się głównie na tym, aby zagospodarować budynki, które wymagają renowacji. Następnie skupiłam się na terenach zielonych, które chciałam zaprojektować tak, aby w okresie kwitnienia kwiaty ciągle przyciągały uwagę. W centrum projektu umiejscowiłam fontannę, od której rozchodzą się pozostałe ścieżki. Wyodrębnione zostały trzy strefy i wszystkie wymagania konkursowe pojawiły się w moim projekcie. Myślę, że zdobytą nagrodę przeznaczę na zakup nowego laptopa - mówiła zwyciężczyni konkursu.

 

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%