W siedzibie Starostwa Powiatowego w Siedlcach wręczono czeki z przyznanymi samorządom środkami w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
Poza najbardziej zainteresowanymi, czyli wójtami gmin z powiatu siedleckiego w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta siedlecki Karol Tchórzewski oraz posłowie Krzysztof Tchórzewski i Daniel Milewski.
- To dzień, na który wszyscy, i samorządowcy, i parlamentarzyści czekamy. Dzień, w którym przekazujemy symboliczne czeki na konkretnie kwoty. Te pieniądze trafiają do waszych mieszkańców i są przez was dobrze wykorzystywane. Na rynku są pewne perturbacje, ale wasza aktywność sprawi, że pieniądze jak najszybciej zostaną zagospodarowane. To ważne, abyśmy pieniądze trafiały tam gdzie powinny być. Wiemy, że przed nam jeszcze wiele różnych zadań. Cieszę się, że w tej edycji do powiatu siedleckiego wpłynęło ponad 120 milionów złotych - przyznał Kraska.
- Realizujemy główny program rządowy, który polega na tym, żeby zrównać życie mieszkańców miast i wsi. Takie rzeczy jak woda, kanalizacja czy gaz muszą być w równej mierze dostępne dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby nikt nie musiał mieszkając 10 km od Siedlec musiał przenosić się do miasta. Wójt z tego się cieszy, że niektórzy mieszkańcy miasta się do niego przenoszą. Środki z Polskiego Ładu są przydzielane w taki sposób, że strona rządowa nie decyduje o niczym poza kwotą, którą musi limitować. Limity są odpowiednio wysokie. Czy chcecie wydać na wodociąg, stację uzdatniania wody, na oczyszczalnię ścieków, na kanalizację, na drogę, na szkołę czy na dom kultury. To wy decydujecie, to u was się zamyka. Kwota za każdym razem jest ograniczona, ale inaczej ograniczona niż kiedyś. Mamy spory problem z powodu pandemii i wojny. Chciałbym pogratulować wszystkim, że pomimo rozmaitych kłopotów wnioski zostały właściwie złożone. Mamy nadzieję, że w tym okresie kadencyjnym to nie ostatnie środki, które będziemy mieli do dyspozycji - powiedział poseł Tchórzewski.
- Program Inwestycji Strategicznych to nie było wydarzenie jednorazowe. To formuła, która miała dokonać w pewnych obszarach zmian o charakterze cywilizacyjnym. Wiele realizowanych projektów to projekty kanalizacyjnej. Kanalizacja to rodzaj inwestycji gminnej, którą trzeba zrobić, ale nie zawsze ją widać. Kiedy miało się wybór między drogą a kanalizacją to wybór był prosty. W skali polski zaniedbania w tym względzie są ogromne. (...) Minister Tchórzewski dotknął istoty sprawy. W Programie Inwestycji Strategicznych są trzy szczególne okoliczności. Pierwsza jest taka, że odchodzi się od modelu, że jest program na biblioteki czy edukację ekologiczną i trzeba się w niego wpisać. Stwarzanie możliwości dla potrzeb, a nie odwrotnie. Kolejną jest pewna łatwość. Sami widzieliście, że wniosek jest prosty. Na tyle łatwy, że jego skomplikowanie przekreśli już na starcie dofinansowanie danej inwestycji. W przeciwieństwie do innych naborów. Trzeci wymiar to powszechna, znaczna wysokość środków, które są dostosowanie do potrzeb inwestycyjnych. Chciałbym podziękować ministrowi Tchórzewskiego, który jako szef zespołu doradczego premiera Morawieckiego był tym, który Program Inwestycji Strategicznych realnie kształtował - dodał poseł Milewski.
Dofinansowania doczekały się następujące inwestycje: modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Wodynie (8 500 000 zł), rozbudowa drogi powiatowej nr 3633W Błogoszcz - Ługi Wielkie - Borki Kosiorki na odcinku Błogoszcz - Stok Lacki (15 800 000 zł), budowa kanalizacji na terenie gminy Wiśniew (10 000 000 zł), przebudowa dróg w miejscowościach Wólka Łysowska i Zawady (2 337 000 zł), przebudowa infrastruktury drogowej na terenie gminy Korczew (9 405 000 zł), przebudowa ulicy Zofii Makowieckiej w Woli Suchożebrskiej (4 940 000 zł), budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Mokobody (9 400 000 zł), rozwój infrastruktury edukacyjnej w gminie Przesmyki (679 575 zł), budowa przedszkola gminnego w Zbuczynie (8 500 000 zł), budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Siedlce (9 025 000 zł), budowa infrastruktury kanalizacyjnej na terenie gminy Paprotnia (9 405 000 zł), budowa obiektów sportowych z infrastrukturą techniczną w gminie Skórzec (9 900 000 zł), przebudowa drogi w Starych Rzewuskach (934 800 zł), przebudowa dróg na terenie miasta i gminy Mordy (8 550 000 zł), przebudowa drogi gminnej 360332W - ul. Gorzkowskiego w Kotuniu (4 999 850 zł), wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy Domanice (1 425 000 zł), przebudowa infrastruktury drogowej na terenie gminy Domanice (6 080 000 zł), budowa i modernizacja oświetlenia drogowego na terenie gminy Domanice (1 440 000 zł).
- Na terenie województwa mazowieckiego w ramach programu uzyskano środki o miliard złotych większe niż w pierwszym naborze. 3,5 miliarda złotych na 607 inwestycji. Infrastruktura drogowa - 1,8 mld złotych, kanalizacja - 565 mln złotych, infrastruktura oświatowa - 381 mln złotych, infrastruktura sportowa - 206 mln złotych, termomodernizacje, odnawialne źródła energii - 164 mln złotych, zadania o charakterze społecznym - 105 mln złotych, kultura - 85 mln złotych, rewitalizacja budynków - 64 mln złotych, infrastruktura zdrowotna - 51 mln złotych, gospodarka odpadami - 5,5 mln złotych - wyliczał wicewojewoda Dąbrowski.
Region siedlecki otrzymał 567 milionów złotych, ale bez powiatu mińskiego. Gdyby to zsumować to byłoby ponad 700 milionów złotych. W imieniu samorządowców za wsparcie płynące z funduszy rządowych podziękował Jan Ługowski, burmistrz miasta i gminy Mordy.
8 2
Cyrk na całego.
1 12
Brawo Polska, brawo PiS.
1 1
Gmina "Przemyski" - a gdzie to?
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz