1 maja obchodzimy w Polsce i wielu krajach świata Międzynarodowe Święto Pracy. To dzień solidarności ludzi pracy, którego korzenie sięgają końca XIX wieku.
Święto ma swój początek w wydarzeniach z 1886 roku w Chicago, gdzie podczas strajków robotniczych domagano się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Protesty zakończyły się krwawym starciem z policją. W 1889 roku II Międzynarodówka ustanowiła 1 maja jako dzień upamiętnienia tych wydarzeń i walki o prawa pracownicze.
W Polsce Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku, a od 1950 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W okresie PRL miało charakter obowiązkowych pochodów i manifestacji pod hasłami poparcia dla władzy i systemu. Dziś ma wymiar symboliczny – organizowane są manifestacje związków zawodowych i środowisk lewicowych, ale dla wielu Polaków 1 maja to przede wszystkim początek długiego weekendu.
Współcześnie, w dobie przemian rynku pracy, automatyzacji i umów śmieciowych, 1 maja wciąż pozostaje dniem przypomnienia o znaczeniu godnych warunków zatrudnienia, płacy i bezpieczeństwa socjalnego.
fot.IPN
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz