Zamknij
REKLAMA

Umowy podpisane. Subregion siedlecki skorzysta

17:35, 09.06.2021 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Modernizacja Skweru Niepodległości w Siedlcach to tylko jedno z wielu przedsięwzięć w powiecie siedleckim, którego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa.

Nowa odsłona Skweru Niepodległości w Siedlcach dzięki wsparciu Mazowsza 

Ponad 116 tys. zł z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 pozyskały władze Siedlec na rewitalizację Skweru Niepodległości. Obecnie alejki na skwerze są utwardzone żwirem rzecznym. Nawierzchnia jest w złym stanie, również trawniki pozostawiają wiele do życzenia. Na ścieżkach i trawnikach znajdują się karpy po usuniętych drzewach Zieleń jest mało zróżnicowana. Poprawy wymaga jednak przede wszystkim nawierzchnia ciągów komunikacyjnych oraz zwiększenie atrakcyjności zieleni. Wsparcie Mazowsza pozwoli uporządkować ten teren, czyniąc go bardziej funkcjonalnym i atrakcyjniejszym dla mieszkańców. W ramach modernizacji planowana jest wymiana nawierzchni alejek, uzupełnienie roślinności niskiej w tym żywopłotów, zasadzenie roślinności kwitnącej, renowacja trawników, usunięcie karp i starych krzewów oraz wymiana zniszczonych elementów małej architektury. Dotacja władz Mazowsza pozwoli na zasadzenie łącznie ponad 8 tys. drzew, krzewów, bylin, traw ozdobnych oraz pnączy, w tym głogu pośredniego, hortensji bukietowej, róży piżmowej, rozplenicy japońskiej, funkii, liliowców, bodziszka korzeniastego, miskanta chińskiego, bukszpanu wiecznie zielonego, hortensji pnącej. 

Nowe tereny zielone w gminie Siedlce 

Radni województwa mazowieckiego przyznali ponad 68 tys. zł dotacji gminie Siedlce na stworzenie nowych terenów zielonych w miejscach publicznych i ogólnodostępnych w Nowych Iganiach, Stoku Lackim oraz Chodowie. Wsparcie pochodzi z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021. Zadanie z dotacją Mazowsza obejmuje zagospodarowanie terenu przy pomniku w Nowych Iganiach, terenu przy Zespole Oświatowym w Stoku Lackim oraz przy boisku sportowym i przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Chodowie. W sumie zostanie posadzonych ok. 300 drzew, ponad 300 krzewów, powstaną rabaty bylinowe oraz 870 m2 trawnika. Efekt – będzie nowe miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz czystsze powietrze. 

Nowa zieleń w pobliżu Pałacu w Korczewie z 70 tys. zł dotacji od władz Mazowsza

Wsparcie pochodzi z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 i zostanie przeznaczone na zagospodarowanie terenu znajdującego się w centrum Korczewa na wysokości „Pałacu w Korczewie” w pasie dróg powiatowych nr 3601W. Planowane do posadzenia gatunki roślin zostały dobrane tak, aby zwiększyć bioróżnorodność terenu, część z nich jest miododajna. Planując nasadzenia zwrócono uwagę na zanieczyszczenie pyłowe powietrza z ulic. Większość gatunków dzięki dużej masie liści będzie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i zasilać powietrze w czysty tlen. 

W Skórcu zagospodarują teren wokół stawu przy ul. Cmentarnej 

Wsparcie w wysokości 25 tys. zł w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 pozwoli na zagospodarowanie terenu wokół stawu przy ul. Cmentarnej. Planowane do nasadzeń gatunki zostały dobrane tak, aby zwiększyć bioróżnorodność terenu. Nad stawem pojawią się m.in. świerki serbskie, wierzby purpurowe i całolistne japońskie, derenie i berberysy, a także byliny, w tym rozplennica japońska, trzcinnik ostrokwiatowy i miskant chiński. Większość gatunków dzięki dużej masie liści oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i zasila powietrze w czysty tlen. Zwiększenie nasadzeń będzie sprzyjało również poprawie wilgotności powietrza dzięki zatrzymaniu wody na powierzchni a potem transpirację. Okrywowy charakter nasadzeń zmniejszy degradację gleby i jej nadmierne osuszanie przez parowanie. Przez wykonanie nasadzeń poprawi się okoliczny mikroklimat.

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Mordach 

Władze regionu pomogą również w liczeniu pieców w każdym lokalu i budynku na terenie miasta i gminy Mordy. W sumie będzie to ok. 1800 punktów adresowych, w tym handlowe – 12, usługowe – 19, użyteczności publicznej – 29, mieszkalne – 1740. Inwentaryzacja zostanie przeprowadzona metodą wywiadu bezpośredniego. Na podstawie zebranych informacji zostanie utworzona baza danych i multimedialna mapa gminy. Dzięki temu gmina będzie mogła prowadzić i aktualizować na bieżąco pozyskane dane, generować statystyki oraz raporty. Przeprowadzenie inwentaryzacji pozwoli na określenie lokalizacji oraz liczby nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła. Wartość dotacji przyznanej przez radnych województwa mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to blisko 10 tys. zł.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%