Mimo pandemii kontynuowane są działania w ramach kampanii Widzę - rozmawiam - reaguję… 15 grudnia odbyła się debata podzielona na dwie części. O godzinie 9:00 przedstawiciele organizatorów spotkali się z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych, natomiast dwie godziny później z dorosłymi - nauczycielami, rodzicami, przedstawicielami instytucji współpracujących na rzecz rodziny.
Młodzi mają głos
Jako pierwsi wystartowali młodzi ludzie z dwóch szkół - II LO oraz ZSP Nr 4 w Siedlcach. Tematem debaty było szeroko rozumiane bezpieczeństwo - psychiczne, fizyczne oraz konsekwencje prawne różnych zachowań. Pojawiły się pytania dotyczące tego jak uchronić się przed manipulacją i dezinformacją oraz cyberprzemocą, funkcjonowania w sieci w czasie pandemii, lokalizowania telefonu, wpływu grupy rówieśniczej na zachowania młodych ludzi. Nie zabrakło także wątpliwości odnoszących się do istniejącej sytuacji- nieprzestrzegania przez młodych obostrzeń (COVID-19) i ich konsekwencji oraz sytuacji wykluczenia z lekcji przez nauczyciela uczniów z powodu awatarów, które zamieszczali.
- Nieprawda powtórzona po wielokroć staje się prawdą; są osoby, które celowo wprowadzają w błąd; ważne jest weryfikowanie źródeł, z których czerpiemy informacje; warto przestrzegać umów społecznych, także tych związanych z dostosowaniem się do obostrzeń w związku z pandemią; nie zawsze warto ulegać modzie i grupie rówieśniczej; ludzie stosują oceny, które wykluczają z otoczenia - to tylko niektóre ze spostrzeżeń pojawiających się w trakcie debaty.
Dorośli o bezpieczeństwie
Druga część spotkania dedykowana została dorosłym. Wzięli w niej udział nauczyciele i rodzice ze szkół podstawowych (SP nr 9, SP nr 10, SP nr 11, SP nr 12) oraz ponadpodstawowych (II LO, ZSP nr 4, ZSP nr 6, CKU), a także przedstawiciele instytucji (KMP, MOPR, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Siedlcach). Nie zabrakło również odniesień do pierwszej części debaty z młodymi i uwag, przemyśleń przekazywanych przez nich (w trakcie debaty oraz w czasie wcześniejszych spotkań w ramach działania Bezpieczne Siedlce). Wśród pytań, na które uczestnicy szukali odpowiedzi były także dotyczące obecnej sytuacji- niepokojących sygnałów i sytuacji wynikających z bycia w sieci i właściwej reakcji na informacje o myślach samobójczych. Jak zawsze wiele miejsca poświęcono sposobowi komunikowania się między dorosłymi a młodymi ludźmi.
Jakie refleksje pojawiły się tutaj? Więcej odwołań było do życia tu i teraz. Mówiono o trudnościach w radzeniu sobie z odosobnieniem - przeniesieniem życia do wirtualnego świata, zamknięciu w ograniczonej przestrzeni własnych mieszkań, kumulowaniu problemów rodzinnych, które mają przełożenie na funkcjonowanie młodych ludzi w szkole. Ponadto asp. szt. Sławomir Stefaniak zwrócił uwagę na nasilające się wśród młodych próby ucieczek, sięgania po substancje psychoaktywne oraz sygnały ze strony dzieci i młodzieży, które powinny zaniepokoić dorosłych, zwłaszcza w kontekście większej liczby podejmowanych przez nich prób samobójczych.
Spotkanie w imieniu organizatorów prowadzili Edyta Biarda (CKU Siedlce) oraz asp. szt. Sławomir Stefaniak, zastępca naczelnika wydziału prewencji (KMP w Siedlcach).
Organizatorami kampanii, nad którą patronat honorowy objął Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce, są Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II, Internacional Police Association Region Siedlce oraz Komenda Miejska Policji w Siedlcach. Patronat medialny nad kampanią sprawuje „Życie Siedleckie”.
Xdxd14:19, 16.12.2020
Pandemia pandemia ale konferencje zrobić musieli. Kasa się musi zgadzac... 14:19, 16.12.2020
ABC13:14, 17.12.2020
0 0
Muszę rozczarować- organizatorzy pracują za darmo, nie pobierali i nie pobierają wynagrodzenia. A spotkanie było online. 13:14, 17.12.2020