Zamknij
REKLAMA

Rusza przetarg na A2 Siedlce-Biała Podlaska

15:09, 29.10.2020 | L.K
Skomentuj
REKLAMA

GDDKiA szuka wykonawców budowy ponad 63 kilometrów autostrady A2 na wschód od Warszawy. Dzisiaj do publikacji skierowane zostało pierwsze ogłoszenie o zamówieniu, a trzy kolejne przekazane będą w najbliższych tygodniach. 

- Dotrzymujemy słowa. Niedawno otworzyliśmy autostradę A2 od Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Obecnie w realizacji jest większość odcinków od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Dzisiaj ogłaszamy pierwszy przetarg na odcinek autostrady na wschód od Siedlec. Autostrada A2 zostanie doprowadzona do Białej Podlaskiej w 2024 r., a do granicy państwa w 2025 r. 
- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Ruszamy z przetargami na kolejne ponad 63 kilometry A2 pomiędzy Siedlcami, a Białą Podlaską. Zaczynamy od pierwszego, prawie 19 kilometrowego zadania, które zaczyna swój bieg za obwodnicą Siedlec. Przyszła trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod dobudowę w przyszłości trzeciego pasa. Zależy nam, aby jak najszybciej domknąć A2 do granicy państwa z Białorusią. Pracujemy też nad zwiększeniem przepustowości A2 na zachód od Warszawy, gdzie przygotowujemy dokumentację na dobudowę kolejnego pasa ruchu 
- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

A2 po nowym śladzie  
Pierwszy przetarg na zaprojektowanie i budowę dotyczy prawie 19-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłem Siedlce Zachód (Swoboda), a rejonem miejscowości Malinowiec (km 580+190). Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach.
Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa prawie 19 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie węzeł Siedlce Południe (Borki). Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  
Dbałość o konkurencyjność
To kolejny przetarg, w którym GDDKiA daje potencjalnym wykonawcom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni, czyli sami mogą zdecydować czy trasę główną zbudują betonową czy bitumiczną. Oznacza to, że firma przystępująca do przetargu będzie mogła zastosować technologię, w której się specjalizuje i pod tym kątem dostosować ofertę. Te nowe zapisy w dokumentach przetargowych wprowadzono latem 2019 roku.
 
A2 od węzła Lubelska do granicy państwa
W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska, a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka węzeł Groszki - węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. W listopadzie br. ma być wybrana najkorzystniejsza oferta.
Trwają przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 od Białej Podlaski do granicy z Białorusią. Dla ok. 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbiorowy koncepcji programowej. Po pozyskaniu finansowania GDDKiA niezwłocznie przystąpi do dalszych prac związanych z realizacją zadania.

(L.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

????

1 0

a co z odcinkiem groszki-grezow? 09:25, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZolwZolw

0 1

Wschod Polski jak zwykle na koncu ale tto juz norma 07:41, 02.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA