Zamknij
REKLAMA

Dyrektorzy mazowieckich szpitali apelują o działania

16:38, 16.10.2020 | L.K
Skomentuj
REKLAMA

Sytuacja jest coraz poważniejsza i wymaga natychmiastowych kroków ze strony wojewody, NFZ i ministerstwa zdrowia.  

Podczas dzisiejszej telekonferencji z dyrektorami marszałkowskich szpitali rozmawiano o największych problemach, z jakimi muszą się mierzyć mazowieckie placówki w dobie pandemii. Konieczność przygotowywania łóżek covidowych kosztem np. internistycznych, brak jasnych procedur, problemy kadrowe i brak leków - to tylko niektóre z nich.
Podczas wideokonferencji zorganizowanej przez samorząd województwa dyrektorzy szpitali omawiali najważniejsze problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Zwracali uwagę na brak dostatecznej koordynacji działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali.  Podkreślali, też, że wsparcie samorządu województwa od początku trwania pandemii pomogło zdjąć im z barków problemy związane z dużym zapotrzebowaniem na specjalistyczną  aparaturę medyczną. Sygnalizowali jednak, że potrzeby są ciągle duże, a środki ochrony osobistej wymagają bieżącego uzupełniania.
- Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby dalej sukcesywnie was doposażać. Myślę tu zarówno o środkach ochrony, jak i niezbędnym sprzęcie - zapewniła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Brak miejsc i izolatoria
Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiał się przede wszystkim brak miejsc dedykowanych pacjentom covidowym oraz zmniejszona liczba personelu medycznego. Dyrektorzy szpitali podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne, bo załogi pracują i tak w mocno okrojonych składach. Wielu pracowników przebywa bowiem na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa, którego źródło zakażenia było poza szpitalem.
- Kraj nie przygotował się na pandemię. Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Przy dużych szpitalach powinno się budować hale, a nie jak w Lombardii - rozsiewać pacjentów covidowych po małych szpitalach – mówili niektórzy z nich. 
Poruszono również kwestię izolatoriów. Na szpitalu zakaźnym leży obowiązek zorganizowania izolatorium i zapewnienie mu personelu medycznego. Przy takich brakach kadrowych są ogromne  problemy z wydzieleniem dodatkowej załogi .
Dyrektorzy placówek widzą również duże zagrożenie w wyłączaniu części oddziałów na rzecz łóżek cowidowych. Stanowczo się sprzeciwili atakowi na środowiska medyczne. Nie ma na to. 

Apel do wojewody
Wszystkie wnioski i sugestie dyrektorów marszałkowskich szpitali zostaną przekazane ministrowi zdrowia i wojewodzie mazowieckiemu. 
- Musimy przygotować się na pogorszenie sytuacji i większe obciążenia. Jednak przedstawione przez dyrektorów realia nie napawają optymizmem. Wiele kwestii należy jak najszybciej naprawić i uporządkować. W przeciwnym razie szpitale nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju nie dadzą rady poradzić sobie z tą sytuacją - podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik - W sytuacjach najtrudniejszych musimy być razem.
Wśród najważniejszych postulatów zgłoszonych przez dyrektorów szpitali są: usprawnienie bezpośredniej komunikacji na poziomie wojewoda - samorządy  - szpitale, zapewnienie bieżącego i adekwatnego finansowania podmiotów w tym łóżek covidowych, pilne utworzenie izolatoriów w oparciu o zasoby wojskowe, wzmocnienie taboru pogotowia dedykowanego pacjentom covidowym oraz zabezpieczenie w kraju leków dla pacjentów z Covid-19 testów dla pacjentów i personelu oraz szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego. 
- Oczywiście, będziemy w dalszym ciągu doposażać placówki i kupować zarówno środki ochrony osobistej, jak i urządzenia wspomagające oddychanie. W sytuacji tak trudnej dla nas wszystkich konieczna jest ścisła współpraca. Dlatego deklarujemy współpracę i dialog. Prosimy jednak w imieniu dyrektorów mazowieckich szpitali o poważne potraktowanie naszych postulatów. Od ich realizacji zależy bowiem bezpieczeństwo pacjentów - dodał marszałek Struzik.
 

(L.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA