Zamknij

Liderzy lokalnej społeczności. Kongres Sołtysów w Węgrowie

18:07, 06.03.2020 L.K Aktualizacja: 18:32, 06.03.2020
Skomentuj

Dzień Sołtysa przypada 11 marca. Z tej okazji, 6 marca br., w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbył się kongres sołtysów z terenu powiatu węgrowskiego.

Z przedstawicielami lokalnych społeczności, których przybyło ponad stu spotkały się władze powiatu ze starostą Ewą Besztak, wicestarostą Markiem Renikiem, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący rad gmin. W wydarzeniu wzięła udział senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, radna województwa mazowieckiego oraz dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu. Starosta Ewa Besztak mówiła o ważnej roi jaką pełnią sołtysi. Podkreśliła rolę sołtysa, jako lidera społeczności wiejskiej, która jest nie do przecenienia. Jest przedstawicielem mieszkańców wsi, który aby dobrze i skutecznie działać musi współpracować z władzami samorządowymi dla dobra „małej ojczyzny”. Sołtysi - włodarze wsi najbliżsi problemom zwykłego mieszkańca - chcą wiedzieć, jak najskuteczniej wykorzystać swoje możliwości. Spotkania sołtysów takie, jak to w Węgrowie, służą właśnie temu, by mogli jeszcze lepiej  pracować nie tylko dla swojej wsi, ale całej gminy.

Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu zespołu „Sadowianki”. Senator Maria Koc wygłosiła referat pt. „Rola sołtysów w budowaniu i umacnianiu idei samorządności w gminach wiejskich. Refleksja na 30-lecie Samorządu Terytorialnego w Polsce”.

 Sołtys jest menadżerem, liderem reprezentującym sołectwo na zewnątrz. Uczestniczy w sesjach rady gminy, a także jej pracach, ale bez prawa do głosowania. Dobry sołtys potrafi zaktywizować i zintegrować mieszkańców, by wspólnie realizować przedsięwzięcia służące poprawie jakości życia. Najaktywniejsi piszą projekty i aplikują o środki zewnętrzne, by móc realizować pomysły, jakie rodzą się w sołectwie. Funkcja sołtysa zmieniała się na przestrzeni czasu, ale zawsze sołtys był pośrednikiem między mieszkańcami a kolejnym poziomem administracji. Od 1990 r. sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Wybiera go zebranie wiejskie, a jego działalność wspiera rada sołecka.

Podczas kongresu odbyła się prezentacja spotu promującego akcję „Kilometry Dobra”, a młodzież zachęcała do udziału i zaangażowania się w ten projekt.

Specjalne podziękowania i dyplomy otrzymali sołtysi ze wszystkich gmin, którzy swoją funkcję pełnią przez minimum cztery kadencje. Dyplomy wręczali starostowie w asyście burmistrzów, wójtów lub przedstawicieli gmin. Nie zabrakło podziękowań dla Kół Gospodyń Wiejskich z Tchórzowej, Żeleźnik i Jarnice, a także  na ręce Katarzyny Stachurskiej dla kucharek z ZSP za przygotowanie poczęstunku, a zespołowi „Sadowianki” za występ. Rozstrzygnięto również konkurs KRUS dotyczącego bezpieczeństwa w gospodarstwie. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet wicestarosta i członkowie zarządu powiatu złożyli życzenia wręczając na ręce Marii Koc, Ewy Besztak, Joanny Bali i Anny Koszuby wiązanki kwiatów. Ze specjalny programem z tej okazji wystąpił zespół z ZSP w Węgrowie. Uzupełnieniem konferencji były stoiska informacyjne.

 

(L.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%