Zamknij

Wymiana sprzętu AGD - zakup na raty czy pożyczka?

13:19, 30.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:28, 10.02.2020

Elektroniczne sprzęty domowego użytku dość często ulegają uszkodzeniom, które nie zawsze można naprawić. W takim przypadku nie mamy wyjścia, musimy rozważyć zakup nowego sprzętu AGD. Możemy skorzystać z zakupów ratalnych lub wybrać pożyczkę ratalną dostępną przez Internet. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Polacy wykazują się dużą rezerwą wobec faktu pożyczania pieniędzy, jednak nie powstrzymuje to ich przed zadłużaniem się. 44% ankietowanych przez IMAS International decyduje się na kredyt lub pożyczkę, gdy rzecz, którą chcą kupić, jest dla nich za droga. 29% badanych pożycza pieniądze, gdy dopadną ich chwilowe problemy finansowe, a 27% – gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Polacy najczęściej zadłużają się w banku – tak robi 75% badanych, 20% respondentów korzysta z zakupów ratalnych, a 13% pożycza pieniądze na zakupy w firmach pożyczkowych.

Źródło: KRD

Najwięcej ankietowanych (43%) pożycza pieniądze na zakup sprzętu RTV, AGD. 31% decyduje się na kredyt, gdy chce zrobić remont, 28% – gdy zamierza nabyć samochód lub motor, 16% – gdy planuje zakup mieszkania. Na spłatę zadłużenia pożycza 11% badanych, a na opłaty i czynsz – 10%. Z pożyczek korzystamy także, gdy potrzebujemy gotówki na uroczystości rodzinne (9%), na codzienne wydatki (8%), wakacje (8%), studia (7%) oraz na prezent (6%) i usługi medyczne (6%).

– Sprzęt AGD jest niezbędny w każdym domu. Trudno dziś nie korzystać z pralki, lodówki, a nawet ze zmywarki. Niestety, nie zawsze mamy gotówkę na zakup takiego urządzenia. Wtedy pozostaje pożyczyć pieniądze – zauważa ekspert www.aasapolska.pl. – W jaki sposób zatem sfinansować zakup drogiego sprzętu AGD? Najpopularniejsze opcje to zakupy na raty lub pożyczka ratalna. Warto dobrze przemyśleć wybór, ponieważ zakupy na raty nie zawsze są tak korzystne, jak to przedstawiają sprzedawcy – podkreśla ekspert.

Pułapki zakupów na raty

Zakupy ratalne wydają się nabywcy proste i łatwiejsze do zdobycia niż inne formy pożyczki. W pewnym sensie tak jest, jednak na kupującego w sklepie ze sprzętem RTV/AGD czyha wiele pułapek, o których sprzedawca nie mówi. Pierwszą z nich jest to, że podpisując umowę na zakup ratalny, tak naprawdę decydujemy się na kredyt bankowy. Sklep jest pośrednikiem między nabywcą a instytucją finansową, natomiast umowa kredytowa jest zawierana między kredytobiorcą a kredytodawcą.

Kolejny minus zakupów ratalnych to fakt, że zobowiązanie jest udzielane na konkretny cel, czyli na przykład na wybrany sprzęt AGD i na określoną kwotę, równą cenie tego urządzenia.

Warto wiedzieć, że podczas takiej transakcji klient przechodzi takie same procedury, jak przy kredycie. Zatem musi złożyć dokument poświadczający zatrudnienie, a także zostanie oceniona jego zdolność kredytowa.

Najczęściej stosowaną przez sklepy RTV/AGD przynętą są tzw. raty 0%, które w rzeczywistości są mało korzystne w zakupach ratalnych, ponieważ nierzadko trzeba dokupić ubezpieczenie kredytu. Do tego zwykle liczba produktów objętych takimi ratami jest mocno ograniczona. Dodatkowo najczęściej propozycja 0% dotyczy krótkich okresów spłaty (np. sześcio- lub dziesięciomiesięcznych). Innym zabiegiem stosowanym przy zakupach ratalnych jest wymóg wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy lub choroby, które ma zrekompensować niższe odsetki i mniejszy zysk sklepu.

Należy mieć świadomość, że decydując się na zakup sprzętu na raty, nie mamy możliwości wyboru kredytodawcy ani oferty kredytu. Wynika to z faktu, że dany sklep lub sieć sklepów współpracuje z jednym bankiem i ma odgórnie ustalone, jakie oferty kredytowe proponować klientom. Nie zawsze muszą być one korzystne.

Pożyczka na raty - zobowiązanie na dowolny cel

Pożyczka 4000 na raty na rynku pozabankowym to rozwiązanie, które umożliwi zakup nowoczesnego sprzętu AGD, a także pokryje wydatki związane z jego transportem i montażem. Taka pożyczka jest udzielana przez Internet, co ułatwia całą procedurę. Pożyczkobiorca nie musi określać celu, który chce sfinansować. Samodzielnie można także zdecydować jaką kwotę chcemy pożyczyć i przez ile miesięcy będziemy ją spłacali. Mamy zatem pełną swobodę w wyborze pożyczkodawcy, w wyborze oferty pożyczkowej i w wyborze jej różnych parametrów (kwota, okres spłaty). Nikt nam niczego nie narzuca. Spokojnie możemy ocenić koszty pożyczki i wiarygodność pożyczkodawcy.

Aby wziąć pożyczkę na raty przez Internet, wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy i tam określić parametry finansowania, a potem wypełnić prosty formularz. Do pożyczenia pieniędzy zwykle wystarcza dowód osobisty. Jeśli jednak instytucja pożyczkowa wymaga dokumentacji potwierdzającej dochód, można przesłać online skan dokumentu.

Po spełnieniu tych wymagań trzeba poczekać kilkanaście minut na weryfikację. Jeśli pożyczkobiorca spełnia wszystkie kryteria, gotówka zostanie przelana na jego konto, a umowa w formie elektronicznej zostanie dostarczona na adres e-mail.

Po otrzymaniu gotówki wystarczy znaleźć sprzęt AGD, który spełnia nasze wymagania i dokonać zakupu. Nie musimy się spieszyć, można wygodnie skorzystać z oferty sklepów internetowych i dowolnie porównywać różne produkty. Jeśli zdecydujemy się na wyższą kwotę pożyczki niż cena wybranego sprzętu AGD, nadwyżką będziemy mogli sfinansować inne wydatki.

Nowy sprzęt AGD to wydatek dość wysoki dla budżetu domowego, a dodatkowo bardzo pilny w przypadku niektórych urządzeń (np. lodówka). Bez niektórych elektronicznych urządzeń trudno funkcjonować. To powoduje, że decyzję o zakupach musimy podejmować szybko. Jednak warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakie rozwiązanie finansowe będzie dla nas najkorzystniejsze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%