Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. To właśnie ono wpływa na to, co myślą o nas inni ludzie – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie. Podczas poszukiwania pracy to CV wywiera pierwsze wrażenie w naszym imieniu. Warto więc zadbać o to, by prezentowało nas w jak najlepszym świetle – nie tylko za pomocą treści, ale też przez warstwę wizualną.
W sytuacjach, w których ludzie spotykają się „twarzą w twarz”, dość łatwo przewidzieć, co tak naprawdę wpływa na pozytywne (lub negatywne) pierwsze wrażenie. Większość osób zwraca uwagę na schludny ubiór rozmówcy, uczesanie czy sposób wypowiadania się. Czy jednak da się wywrzeć na kimś jakiekolwiek wrażenie, jeśli nigdy się z nim nie spotkało?
Owszem. Dokumenty, które komuś przedstawiasz, także mogą wpłynąć na to, jak będziesz przez tę osobę postrzegany. W sytuacji poszukiwania pracy najważniejsze jest oczywiście CV. Stanowi przecież skrót Twojego życiorysu oraz opis umiejętności, a poniekąd również osobowości. Nic więc dziwnego w tym, że rekruterzy nie patrzą przychylnie na podania pełne błędów, nieestetyczne albo kompletnie niewyróżniające się na tle innych dokumentów.
Co zatem możesz zrobić tu i teraz, by poprawić swoje szanse na rynku pracy? Przede wszystkim wyeliminować wymienione wyżej błędy w CV. Ale jak? By Ci pomóc, zebraliśmy w jednym miejscu kilka wskazówek na temat tego, jak sprawić, by Twój życiorys nie był tylko jednym z wielu.
Podobno przeciętny rekruter poświęca każdej aplikacji około 6 sekund. Oczywiście czas ten zależy od wielkości firmy, liczby zgłoszeń na stanowisko i wielu innych zmiennych, ale jeśli ubiegasz się o pracę – przygotuj się na to, że konkurencja może być spora, a osoba przeglądająca CV nie będzie czytała każdego z nich od deski do deski.
Jeśli nie chcesz, by Twoja aplikacja utonęła w zalewie innych zgłoszeń, musisz postarać się o to, by w jakiś sposób się wyróżniała. Skoro istnieje szansa, że rekruter tylko pobieżnie przesunie po niej wzrokiem – powinien znaleźć coś, na czym ten wzrok będzie mógł zawiesić.
Dobre CV powinno być zatem schludne, eleganckie (choć do tego jeszcze wrócimy), czytelne, uporządkowane oraz musi zawierać informacje istotne z punktu widzenia pracodawcy:
Treść jest zdecydowanie najważniejsza w CV, jednak sposób, w jaki ją zaprezentujesz, również ma znaczenie. CV nie musi być czarno-białą ścianą tekstu, a nawet lepiej, jeżeli nieco dasz się ponieść swojej kreatywności.
W Internecie wiele można wyczytać na temat „kreatywnego CV”. Określenie to oznacza jednak coś innego i dla rekruterów, i dla kandydatów. Wielu osobom wydaje się, że zgłoszenie jest kreatywne wtedy, gdy zawiera mnóstwo wstawek kolorystycznych i grafik.
Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nadmiar obrazków i kolorów może wcale nie być atrakcyjny, lecz wręcz odpychający dla rekrutera. Jak wspomnieliśmy wcześniej – dobry życiorys musi być schludny i czytelny. Tak zwany przerost formy nad treścią jest zatem niewskazany.
Jak zatem podejść do tworzenia CV, które jednocześnie będzie nieco inne od reszty, ale nie nadmiernie „udziwnione”?
Co z tą elegancją? Wspomnieliśmy wcześniej, że dobre CV powinno być eleganckie, jednak wszystko zależy od sytuacji. Aplikacja na stanowisko w kancelarii prawnej może bowiem różnić się od tej wysyłanej przez profesjonalnego grafika czy ilustratora książek. W niektórych sytuacjach możesz pozwolić sobie na więcej kreatywności, zabawy kolorami czy obrazami. Oczywiście nie znaczy to, że masz rezygnować ze schludności! Zwykłe CV także może zawierać parę ikonek czy elementów graficznych poprawiających jego estetykę. Chodzi po prostu o to, by nie zdominować nimi dokumentu. |
Jeszcze kilkanaście lat temu stworzenie atrakcyjnego CV mogło być wyzwaniem dla kogoś, kto nie zajmował się profesjonalnie lub hobbystycznie tworzeniem dokumentów i grafik. Teraz jednak sprawa jest znacznie prostsza. Jeśli nie znasz się na tworzeniu ładnych życiorysów – nic straconego.
Polecamy profesjonalne narzędzia online pomocne przy poszukiwaniu pracy. Aplikacje takie jak Jobseeker umożliwiają stworzenie atrakcyjnego i schludnego CV w zaledwie parę kliknięć. Nie musisz więc przejmować się tym, że nie wiesz, jak zadbać o to, by życiorys przyciągał wzrok. Aplikacje online są w stanie się tym zająć – Ty musisz jedynie wybrać szablon oraz wprowadzić swoje dane i umiejętności w odpowiednie rubryki.
Jobseeker ma również tę zaletę, że nie jest jedynie kreatorem CV. Zawiera także bazę ofert pracy, a także organizer podań, dzięki któremu zyskasz kontrolę nad tym, gdzie i kiedy wysyłasz aplikacje na wybrane przez siebie stanowiska. Wszystko w jednym miejscu! |
Gdy wysyłasz aplikację na stanowisko pracy, nie zapomnij liście motywacyjnym. Co prawda nie zawsze trzeba go dołączać do zgłoszenia, jednak jeżeli pracodawca go wymaga – dobrze, żeby był dopasowany graficznie do życiorysu. Tym również może zająć się aplikacja do tworzenia CV. Wystarczy, że napiszesz swój list, a narzędzie sformatuje go za Ciebie tak, by był czytelny i schludny.
Choć treść jest najważniejsza w CV, to nie warto traktować warstwy wizualnej po macoszemu. W końcu pierwsze wrażenie można na kimś wywrzeć tylko raz. Atrakcyjny życiorys (nawet prosty czy minimalistyczny) to sposób na to, by zachęcić rekrutera, by zaprosił na rozmowę właśnie Ciebie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz