Zamknij

Będzie kolejne zaostrzenie kar dla kierowców? Ziobro już zlecił prace

07:45, 02.06.2023 Źródło: PAP Media Room Aktualizacja: 07:46, 02.06.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Minister Zbigniew Ziobro po kolejnej tragedii z udziałem pijanego kierowcy zapowiedział kolejne zmiany w prawie. Czego będą dotyczyły?

Zbigniew Ziobro zorganizował w tej sprawie konferencję prasową w Boksyckiej (woj. świętokrzyskie), gdzie  w niedzielę 28 maja w wypadku drogowym zginęła tu rodzina, a jedna osoba walczy o życie w szpitalu.

- Doszło do kolejnej wielkiej tragedii, śmierci pięciu niewinnych osób. Wszystko dlatego, że pijany i będący pod wpływem narkotyków pirat drogowy, nie zważając na ludzkie życie, postanowił zorganizować sobie rajd – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. 

Jak dodawał, jego przyjazd ma być wyrazem współczucia dla pokrzywdzonych, ale też oburzenia, że do takiego zdarzenia doszło. 

- Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości odniósł się również do niezastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania wobec Piotra M. podejrzanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

– Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Minister zapowiedział zmiany w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia.

- Poleciłem wiceministrowi Marcinowi Warchołowi przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje – zapowiedział Minister Sprawiedliwości.

Przepisy, jak wskazywał, mają być stosowane szczególnie w takim momencie, kiedy dochodzi do poważnego przestępstwa, a wszelkie okoliczności przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

Ziobro chce również, by kary za taki czyn, jak wypadek w Boksyckiej były większe. Ma to być od 5 do 20 lat pozbawienia wolności, a nie jak dotychczas od 2 do 12 lat. 

Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

(Źródło: PAP Media Room)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%