Zamknij

Ministerstwo chce ważnej zmiany. Ta zmiana spodoba się kierowcom?

16:22, 26.05.2023 Źródło: BRD24 / TVN24
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl

Kierowcy ciężarówek nie będą mogli się wyprzedzać się na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Od zakazu będą jednak wyjątki. Znamy szczegóły proponowanych zmian w prawie. 

Ministerstwo Infrastruktury chce wejścia w życie zakazu tzw. wyścigów słoni, czyli powolnego, długiego wyprzedzanie jednej ciężarówki przez drugą. Ma to wpłynąć na płynność ruchu na drogach. 

- Potrzeba wprowadzenia przedmiotowej zmiany wynika z konieczności zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych poprzez zapobieżenie nagłego blokowania ruchu i spowolniania ruchu przez pojazdy ciężarowe na drogach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury.

Kierowca ciężarówki będzie miał zakaz "wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu". 

Wyjątek stanowić będzie sytuacja gdy "pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze".

Na trzypasmowej drodze szybkiego ruchu natomiast kierowcy ciężarówek nie będą mogli korzystać z lewego pasa. 

Zobowiązani on będą do korzystania z dwóch pasów przeznaczonych dla danego kierunku, które znajdują się "najbliżej prawej krawędzi jezdni". 

Przepis ten ma obowiązywać także w przypadku "zespołu pojazdów o długości ponad 7 m.". Oznacza to, że na lewy pas nie wjadą kierowcy samochodów osobowych, które ciągną przyczepy, a długość takiego zestawu przekracza 7 m.

Resort chce by przepisy weszły w życie od 1 lipca. 

(Źródło: BRD24 / TVN24 )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%