Zamknij

Oszukiwali firmy na terenie całego świata. Wpadli na...

20:55, 25.03.2023 Źródło: Policja.pl Aktualizacja: 21:00, 25.03.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy. Do zatrzymań doszło na terenie województwa lubelskiego. Jak wynika z ustaleń, w związku z przestępczą działalnością grupa wyprała pieniądze pochodzące z oszustw o łącznej wartości ponad 6 mln złotych. 

- W związku z prowadzonym postępowaniem dotyczącym działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było ukrywanie rzeczywistego pochodzenia środków finansowych uzyskanych z oszustw dokonanych na szkodę firm z Włoch, Holandii, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru i Argentyny, funkcjonariusze CBZC zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie podejrzanym zarzutów karnych - informuje policja.

Oszustwa polegały na rozsyłaniu do firm fałszywych informacji, w których przestępcy informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego rzeczywistego kontrahenta - pokrzywdzonego podmiotu, na rachunek założony przez jedną z zatrzymanych osób.

Podczas tych oszustw przestępcy wykorzystywali metody socjotechniczne oraz phishing.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zabezpieczono komputery, telefony komórkowe i różnego rodzaju cyfrowe nośniki pamięci.

Podejrzani usłyszeli zarzuty karne prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy udało się odzyskać ponad 2,5 mln złotych, (549 488 Euro).

Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie wobec dwóch z zatrzymanych mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania natomiast wobec trzech pozostałych prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Dotychczas w tej sprawie zarzuty przedstawiono 8 osobom z czego 5 osób przebywa w areszcie. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(Źródło: Policja.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%