Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Resort zdecydował się, by dać więcej czasu przedsiębiorcom na dostosowanie się do zmian. Kiedy wejdzie w życie nowy system?
Wdrożenie nowego systemu ma pozwolić na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
To także ustrukturyzowane dane z faktur - nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja.
- Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów - podaje Ministerstwo Finansów.
Resort dodaje, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich.
Wskazuje również na fakt, że w ten sposób podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT. Termin zwrotu ma skrócić się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
Proponowane zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury.
Krajowy system e-Faktur, który miał obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku będzie przesunięty. Ma obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.
- Resort przychylił się do głosów płynących ze strony biznesu, zwracających uwagę na zbyt krótki czas dostosowania do regulacji – mówił dla Radia Zet Magdalena Jarek, Manager Działu Rozwoju Aplikacji SAP, KBJ.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz