Zamknij

Trudne dzieciństwo i morderstwo w tle

21:00, 30.11.2022 .ID
Skomentuj

Nowa powieść „Sieroty" Igora Brejyganta, wydawnictwo w.a.b.

Recenzja.

Książka to wspaniały kryminał, który porusza aspekty społeczne i temat trudnego dzieciństwa dwójki rodzeństwa.

Głównymi bohaterami są Ania i Marcin. W powieści poznajemy ich losy, trudy wychowania, ból i cierpienie, braku uczucia miłości i pustki jaką dostali poprzez wychowanie w domu dziecka.

Dziesięć lat wcześniej odebrano im wszystko, dom i rodziców. Morderstwo jakie ktoś dokonał nie zostało rozwiązane do dziś, a sprawca chodzi nadal bezkarnie. Po latach gdy oboje są już praktycznie dorośli postanawiają sami dojść prawdy. Ona ma już teraz 20 lat, a on prawie 18.

Ania na co dzień trudni się prostytucją, ale to ona tez wybiera sobie sama klientów. Wybiera raczej takich, którzy coś liczą się w społeczności, bądź zwyczajnie nim rządzą. Czy to jest przypadek, że klientami są policjanci, prokuratury czy członkowie mafii?

Marcin wychowuje się w domu dziecka prowadzonym przez zakonnice i wyczekuje dni kiedy siostra będzie mogła go w końcu stąd zabrać.

Gdy w końcu nastaje ten dzień, oboje żyjąc przez lata bez miłości, rodzicielskiej opiekuńczości i bezpiecznego domu, który ktoś im odebrał, postanawiają odkryć prawdę i odnaleźć osobę winną temu wszystkiemu.

Czy tytułowym sierotom uda się rozwiązać zagadkę i odkryć kto stoi za morderstwem rodziców?

Czy prawda może być boleśniejszą od niewiedzy jakiej doświadczali przez lata?

Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie sięgając po lekturę.

Autor idealnie wykreował każdego z bohaterów. Dobrze utworzony portret psychologiczny powodował, że czułam, jakbym znała Anią i Marcina od dawna. Dodatkowo oczywiście dopieszczony każdy szczegół zwrotów akcji i fabuła. Wszystko utworzyło wspaniałą powieść, którą czytało się na jednym oddechu.

Pan Igor oprócz ciekawej historii kryminalnej poruszył ważne aspekty społeczne, wychowanie w domu dziecka nie jest na pewno łatwe. Na co dzień brak rodzicielskiego ciepła, zapachu obiadu, czy dźwięku mamusinego głosu. Często zapewne stwarza się pytanie dlaczego ja? Trauma z dzieciństwa bez względu jakie temu było wydarzenie towarzyszące ma ogromny wpływ na życie dorosłe. Późniejsze wybory, brak uczucia zaufania czy nawet problemy z komunikacją z drugą osobą.

Nie będę czepiała się momentów gdzie elementy powieści były jakby oderwane od rzeczywistości, bo książka jako całokształt była zbyt dobra.

Oczywiście bardzo polecam. Gwarantuję pełne porwanie w świat tej dwójki bohaterów.

Igor Brejdygant - biografia, życie i twórczość

Igor Brejdygant studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in.do Zbrodni (reż. Greg Zgliński), Prostej historii o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik), Palimpsestu (reż. Konrad Niewolski) oraz Paradoksu (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). W cyklu Szaleńcy Pana Boga zrealizował dokumenty Bracia, Kazanie nad czarną rzeką i Latawiec. Autor powieści Paradoks, Szadź oraz Układ.

 

fot. internet

(.ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%