Zamknij

Festiwal Ameryki Północnej w Węgrowie

20:08, 12.07.2019 | A.K/Foto Sławomira Tomaszewska
REKLAMA
Skomentuj

W sobotę, 13 lipca, Rynek Mariacki w Węgrowie zmieni się w prawdziwą wioskę indiańską. Wszystko to za sprawą Festiwalu Ameryki Północnej, imprezy, która przybliży życie, tradycję i kulturę Indian.

Bogactwo kulturowe Indian przybliżą rozstawione na rynku tipi. W jednym z nich będzie się mieścić ekspozycja zawierająca precyzyjnie wykonane indiańskie stroje i przedmioty codziennego użytku, ozdobione tysiącami szklanych koralików. Będzie można zobaczyć misternie ozdobione torby podróżne, skóry bizonów i jeleni, plecione indiańskie fotele i przytulne ognisko z kociołkiem. Dodatkowo będzie można poznać wiele rodzajów broni – od najprostszych maczug i tomahawków, aż po wielostrzałowy słynny winchester i colt. Jednymi z ciekawszych eksponatów będą również skóry zwierząt i oryginalny pióropusz – jeden z zaledwie kilku w Polsce z prawdziwych piór orła przedniego. Drugim elementem będą baśnie i legendy indiańskie, będzie można posłuchać gawędziarza, zobaczyć inscenizację legendy indiańskiej i pokolorować specjalnie przygotowane kolorowanki z opowieścią o Trzech Siostrach.

– W 2018 roku Fundacja Prima Security z Węgrowa współorganizowała Piknik Indiański, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy rozszerzyć formułę pikniku i zorganizować Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej – mówi koordynator projektu „Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej” Monika Doktorska. – W świadomości przeciętnego Europejczyka funkcjonuje wiele stereotypów dotyczących Indian. Dzięki współpracy z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian oraz z Fundacją Biegu na Rzecz Ziemi chcemy przybliżyć mieszkańcom Węgrowa i okolic prawdziwą historię, tradycję oraz bogatą i różnorodną kulturę Indian Ameryki Północnej. Postaramy się przedstawić również związki Polaków z rdzennymi mieszkańcami Ameryki, historię współpracy oraz korzyści jakie wynikają dla nas ze znajomości zwyczajów i tradycji indiańskich – dodaje.

Osoby odwiedzające wioskę będą mogły poznać tego dnia produkty tradycyjnej kuchni indiańskiej oraz skosztować zupy „Trzech Sióstr”. Ważnym elementem festiwalu będą pokazy i nauka tańców, prelekcje na temat historii i tradycji Indian. Nie zabraknie też występów zespołu rekonstrukcyjnego wzorującego się na tradycyjnych tańcach pow-wow. Będzie też można postrzelać z łuku, dmuchawek, poskromić węże, udać się na połów drewnianych „indiańskich rybek” oraz wziąć udział w wyścigach na indiańskich nartach, czy przeciągnąć linę. Chętni będą mogli pomalować twarze w barwne wzory.

– Festiwal będzie wydarzeniem międzypokoleniowym. Dorośli będą mogli przypomnieć sobie jak to było kiedy bawili się w Indian jako dzieci, a także zrewidować swoją wiedzę i poglądy na temat pierwszych mieszkańców Ameryki, a młodzi uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję w ciekawy sposób zapoznać się z różnymi aspektami życia Indian, z ich tradycją i kulturą. Kultura i sztuka zawsze łączyły ludzi, bez względu na wiek. Indianie od setek lat wpływają na wyobraźnię małych i dużych. I niech nadal ich kultura łączy pokolenia – zachęca koordynatorka.

Impreza będzie miała charakter otwarty i każdy będzie mógł wziąć w niej udział. Dodatkową atrakcją będzie ponadto wystawa „Indiańskie bieganie”, której uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 16 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Indiańska impreza została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Kultura łączy pokolenia”.

(A.K/Foto Sławomira Tomaszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone