Zamknij

Szkolenie z Wczesnej Interwencji. Szansa dla rodzin i dzieci

23:42, 27.05.2019 A.K Aktualizacja: 12:45, 28.05.2019
Skomentuj

Model oparty na kompetentnej i silnej emocjonalnie rodzinie to szansa dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. W Węgrowie ruszył pilotaż programu „Agora – Wczesna Interwencja – rozwój świadczeń z zakresu wczesnej interwencji poprzez uczestnictwo i współpracę”.

Finansowany przez fundację Velux Foundations projekt stowarzyszył partnerów z pięciu krajów – Polskę, Węgry, Słowację, Rumunię i Bułgarię. Realizowany w tych krajach jednocześnie ma ułatwić wdrażanie strategii zapewniających rozwój odpowiedniego systemu wczesnej interwencji na poziomie lokalnym i krajowym.

Pilotaż tego projektu w Polsce odbywa się w trzech miastach – w Warszawie, Lublinie i Węgrowie, gdzie szkolenie z tego zakresu odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Nad realizacją projektu czuwa honorowy profesor oświaty, Krajowy Koordynator Europejskiej Agencji do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 327 w Warszawie Małgorzata Dońska-Olszko. Pomaga jej członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji Alternatywnej i Wspomagajaćej ISAAC z siedzibą w Kanadzie Anna Walkiewicz.

- Model oparty na rodzinie funkcjonuje już w Australii, Ameryce, Kanadzie i w wielu krajach europejskich, gdzie głównym motorem do dzielenia się własnym doświadczeniem jest Portugalia – mówi koordynator w Polsce Małgorzata Dońska-Olszko. (...) Kluczem wczesnej interwencji jest bowiem rodzina. Naszym zadaniem jest wspierać ją tak, by czuła się kompetentna i silna, żeby radziła sobie ze stresem i żeby nie oddawała specjalistom swojego dziecka z myślą, że to oni wiedzą jak pomóc dziecku, tylko, że to rodzina zna dziecko najlepiej i wie, co robić, by mu pomóc.

„Agora – Wczesna Interwencja” stwarza płaszczyznę współpracy pomiędzy organizacjami i instytucjami krajów partnerskich, umożliwiając wspólne wypracowanie wysokiej jakości usług oraz rozwiązań systemowych WI.

- Jesteśmy na początku drogi. Założenie jest takie, że jeżeli te rezultaty będą satysfakcjonujące, to zrobimy wszystko, by ten model został dalej rozpowszechniony. (...) – wyjaśnia krajowy koordynator.

Kolejnym krokiem po skończonym pilotażu będzie dokonanie ewaluacji i napisanie sprawozdania rezultatów z tego programu. (...) Rezultaty pilotażu zostaną zaprezentowane na ogólnopolskiej konferencji w 2019 roku, w trakcie której realizatorzy przedstawią wnioski do rozwiązań systemowych w naszym kraju w obszarze wczesnej interwencji, co na pewno nie będzie łatwym zadaniem. (...)

- Tu jednak nasza rola się nie skończy. Chcemy, by ośrodki pilotażowe stały się liderami dla dalszych zmian. Aby model, który jest uznany za najbardziej efektywny i sprzyjający rodzinie trafił możliwie jak do największej grupy odbiorców – podkreśla Małgorzata Dońska-Olszko.

Więcej w Życiu Siedleckim, w piątek 31 maja

 

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%