Zamknij

Jeden moduł czy dwa? Które blachodachówki modułowe wybrać?

art. sponsorowany + 09:44, 29.06.2023 Aktualizacja: 09:44, 29.06.2023

Blachodachówki modułowe cały czas nie schodzą ze sprzedażowego topu. Budzą one zainteresowanie klientów, ponieważ oferują sporo za całkiem przystępną cenę. Stylowy uniwersalizm, montażowa i transportowa wygoda oraz wieloletnia trwałość przyczyniły się do tego, że blachodachówka zachwyciła całą branżę. 

Blachodachówki utożsamiane są z technologicznym i rodzajowym bogactwem. Wyróżniamy wiele typów opisywanego materiału pokryciowego. Każdy model posiada swoją specyfikę, a co za tym idzie posiada swoje wyróżniki oraz wpisuje się w dany rejestr wizualny. W tym artykule przybliżymy poszczególne modele blachodachówek panelowych. 

Co wyróżnia blachodachówki panelowe? 

Poniższy wywód zacznijmy od scharakteryzowania panelówek. Gdy mówimy o blachodachówkach panelowych, mamy na myśli dopasowane do siebie moduły o niewielkich rozmiarach, które po ułożeniu na dachu tworzą atrakcyjny wizualnie wzór. Ciężko również nie myśleć o zaletach blachodachówek panelowych, których jest bardzo dużo. Kluczowe we wszelkich rekomendacjach tego materiału są wszelkie ułatwienia, które oferują panelówki. Łatwo się je transportuje i składuje, bez większych trudności przebiega ich montaż, który ułatwiają specjalne otwory. Nie można również przemilczeć faktu, że blachodachówki panelowe dają szansę na bardzo ciekawe aranżacje pokrycia dachowego. Dzieje się tak, ponieważ panelówki zostały stworzone w taki sposób, by wpisywały się w różne konwencje. Dlatego właśnie blachodachówki panelowe przypadną do gustu miłośnikom innowacji, jak i tym, którzy wolą trzymać się sprawdzonych stylów. Opiekę nad wytrzymałością blachodachówek panelowych sprawują powłoki ochronne. Wyróżniamy trzy rodzaje powłok ochronnych: poliestrowe (grubość 25-35 um), poliuretanowe (50 um) oraz hybrydowe (40 um). Opinią najtrwalszych powłok ochronnych cieszą się te wykonane z poliuretanu.  

Panele jednomodułowe oraz dwumodułowe  

W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy blachodachówki panelowe, które różnią się liczbą modułów. Mówimy o podziale panelówek na jedno- oraz dwumodułowe. Różnica ta wpływa na finalny wizualny efekt (panel będzie tworzył jeden rząd lud dwa rzędy na dachu). Firma Blachy Pruszyński oferuje swoim klientom trzy rodzaje panelówek jednomodułowych (PŁASKA, PŁASKA PLUS oraz stylizacyjnie zbliżone do drewnianego gontu REGLE) oraz trzy rodzaje blachodachówek dwumodułowych (LOARA, SZAFIR i czerpiący z estetyki skandynawskiej FIORD).  

Jakie są różnice między panelówkami jednomodułowymi a dwumodułowymi? Jeśli zależy nam na szybszym montażu to powinniśmy postawić na blachodachówkę dwumodułową, ponieważ jej całkowita powierzchnia krycia jest większa niż w przypadku panelówek jednomodułowych. Panele dwumodułowe to także większa liczba przetłoczeń niż w przypadku tych o jednym module. Panelówki jednomodułowe przegrywają z tymi dwumodułowymi również w kwestii powłok ochronnych. 

Co z montażem? 

Montaż paneli jedno- oraz dwumodułowych przebiega z pewnymi różnicami. W tej części postaramy się opisać, na czym wspomniane różnice polegają. Po pierwsze rozstaw łat jest inny dla panelówek jednomodułowych, a inny dla dwumodułowych.  Dla przykładu dla REGLI rozstaw ten wynosi 370 mm, a dla FIORDA 350 mm. Kolejna różnica zasada się na obróbkach przy okapie. Blachodachówki jednomodułowe montujemy do listwy zaczepowej, która przymocowana została tzw. metodą „obróbki w rynnę”. Trzecia różnica dotyczy montażu wentylacyjnej łat okapowej. Możliwość jej montażu występuje tylko w przypadku blachodachówki panelowej dwumodułowej. Ostatnim czynnikiem różnicującym jest oczywiście sposób układania opisywanych paneli. Jednomodułowe blachodachówki montujemy od prawej do lewej strony. Większą dowolność dają nam panele dwumodułowe, które można montować od prawej strony, od lewej strony oraz na zakładkę. 

Zanim zdecydujemy się, na któryś z rodzajów paneli, powinniśmy skonsultować się z ekspertem. Firma dekarska doradzi nam, które panele idealnie nadadzą się nasz dach. Pamiętajmy o tym, żeby opowiedzieć dekarzom, jaki typ dachu nas interesuje oraz w jakiej stylistyce chcemy go utrzymać. Dzięki temu wspomniani fachowcy będą wiedzieli, co mogą nam zaproponować, a które rozwiązania należy wykluczyć. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%