Zamknij

Zarządzanie pracownikami w małej firmie - jak robić to skutecznie?

13:25, 06.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:25, 06.06.2023

Skuteczne zarządzanie pracownikami jest kluczem do sukcesu każdej małej firmy. Jak zwiększyć efektywność w tym zakresie? Bardzo ważne jest, aby zadbać o dobrą atmosferę w miejscu pracy, dostosować obowiązki zawodowe do predyspozycji pracowników i nauczyć się jasnego precyzowania celów. Sprawdź, o czym jeszcze trzeba pamiętać, aby odnieść sukces jako skuteczny szef. 

  • Z myślą o efektywnym zarządzaniu pracownikami, zadbaj o pozyskanie dla swojej firmy odpowiednich specjalistów. 
  • Przydzielanie obowiązków zawodowych zawsze powinno wiązać się z indywidualnymi predyspozycjami zatrudnionych osób. 
  • Sprawiedliwy podziału zadań między pracownikami – to podstawa poprawnego zarządzania. 
  • Wspólna praca ze swoim zespołem i bieżące rozwiązywanie problemów to element każdego efektywnego zarządzania. 
  • Motywacja wpływa na lepszą pracę zespołu. 

Zarządzanie zaczyna się już na etapie rekrutacji pracowników 

Czy wiesz, że zarządzanie pracownikami należy rozpocząć już podczas samej rekrutacji? Od zatrudnienia odpowiednich specjalistów zależy sukces Twojej firmy. Dodaj ogłoszenie o pracę, w którym dokładnie określisz swoje oczekiwania oraz obowiązki zawodowe potencjalnego kandydata. Nadesłane aplikacje sprawdź pod kątem poszukiwanych przez Ciebie umiejętności i zastanów się, którzy kandydaci pomogą Ci rozwinąć biznes i sprawdzą się w zespole. 

Wykorzystaj indywidualne predyspozycje pracowników 

Jeśli kierujesz małą firmą, masz szansę na dokładne poznanie swoich pracowników. To znaczący atut, który warto przełożyć na bardziej efektywne zarządzanie całym zespołem. Podczas przydzielania konkretnych zadań np. dotyczących realizacji projektu, postaraj się wykorzystać indywidualne predyspozycje poszczególnych pracowników. Przykładowo, osoby o wysoko rozwiniętych umiejętnościach zarządzania i komunikacji mogą nadzorować pracę i komunikację w zespole. Z kolei pracownicy ze zdolnościami kreatywnego myślenia dobrze poradzą sobie podczas przygotowania grafik lub treści do projektu. Osoby z umysłem analitycznym mogą być natomiast odpowiedzialne za opracowanie planu i przeanalizowanie danych, które pozwolą zmierzyć skuteczność projektu. 

Sprawiedliwie rozdzielaj obowiązki zawodowe 

W małej firmie bez problemu udaje się rozdzielać poszczególne, nowe zadania. Pamiętaj jednak, że jako szef nie powinieneś dopuścić do sytuacji, w której jeden pracownik na tym samym stanowisku ma więcej obowiązków od pozostałych osób. Warto także zadbać o odpowiednią organizację i plan działania. Wtedy uda się zrealizować wszelkie zadania, a przy tym odpowiednio zagospodarować czas zespołu. 

Wyznaczanie celów swojemu teamowi 

Podczas organizacji pracy zespołu warto także wyznaczać cele. Przydatne będzie skorzystanie z metody SMART. Chodzi o to, aby cele były sprecyzowane (SPECIFIC), mierzalne (MEASURABLE), osiągalne (ACHIEVABLE), istotne (RELEVANT) oraz określone w czasie (TIME-BOUND). To pomoże w zwiększeniu efektywności działań. 

Pozwalaj na samodzielność 

Pozwalaj na samodzielną pracę i kreatywność zespołu. Dzięki temu pracownicy więcej się nauczą, a przy tym także docenią, że im ufasz. Dodatkowo Ty jako szef zyskasz więcej czasu i bardziej  samodzielny zespół. 

Angażuj się w realizowane zadania 

Skuteczne zarządzanie pracownikami okaże się prostsze, jeśli zawsze będziesz na bieżąco z postępami realizowanych projektów. Dobrym pomysłem jest organizacja wspólnych spotkań, podczas których poszczególni członkowie zespołu mogą nie tylko zaprezentować raporty z wykonanej pracy, aby także podzielić się własnymi spostrzeżeniami. Jako szef powinieneś wykazać się zaangażowaniem i na bieżąco udzielać pracownikom feedbacku. Pamiętaj, aby ewentualną krytykę odnosić wyłącznie do wykonanej pracy - nie możesz oceniać danej osoby. Gdy pracownik zasługuje na pochwałę, to także jej udziel. 

Nie zapomnij o motywacji pracowników 

W efektywnym zarządzaniu firmą istotną kwestią jest także motywacja pracowników. Możesz zaoferować nie tylko premię, ale także korzyści pozapłacowe. Postaraj się zadbać o ich rozwój, organizując kursy i szkolenia. Dzięki temu pracownicy poczują się docenieni i chętnie będą angażować się w wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Zadbaj o dobrą atmosferę w firmie 

W przypadku małej firmy szczególnie ważne jest, aby pracownicy dobrze się czuli w swoim towarzystwie. W tym celu warto zadbać o przyjazną atmosferę w pracy, w czym pomocne okażą się chociażby spotkania integracyjne. Możesz organizować je w konsultacji z pracownikami, którzy wskażą, w jaki sposób chcieliby spędzić czas we własnym gronie. 

Podsumowanie 

Jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za stworzenie w swojej firmie skutecznego teamu. Pamiętaj, że ważną kwestią jest nie tylko rozdzielenie zadań, ale też odpowiednie nastawienie pracowników do realizowanych obowiązków. Twoja rola nie może ograniczać się wyłącznie do wyznaczania zadań - powinieneś wspierać swój zespół na każdym etapie prac i motywować do działania. Pozwalaj im także na samodzielność! 

Dodatkowe wskazówki na temat odpowiedniego zarządzania pracownikami znajdziesz online – wejdź zatem na porady dla pracodawców

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%