Zamknij

Jak wybrać lampę nad stół? Podpowiadamy!

00:19, 02.06.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:08, 02.06.2023
Źródło: freepik.com Źródło: freepik.com

Stół pełni ważną funkcję w każdym domu, ponieważ to przy nim spożywamy wspólnie posiłki lub biesiadujemy ze znajomymi. Z tego powodu, warto zadbać o to, by miejsce to było jak najbardziej ergonomiczne i estetyczne. Urządzając strefę jadalnianą, powinniśmy dobrać nie tylko odpowiedni model stołu czy krzeseł, ale zadbać również o oświetlenie. Właściwie dopasowane będzie nie tylko funkcjonalne, ale może też stanowić ozdobę tej przestrzeni. Jak wybrać lampę na stół? Podpowiadamy.

Czy podczas doboru lampy nad stół wysokość pomieszczenia ma znaczenie?

Wiele osób popełnia błąd polegający na tym, że wybiera lampę, która im się podoba i nie zwraca uwagi na jej pozostałe parametry. Niestety, gdy przychodzą z wybranym modelem do domu, okazuje się, że nie jest on zbyt dobrze dopasowany do pomieszczenia. Z tego powodu, zwłaszcza kupując lampy wiszące, powinniśmy zawsze brać pod uwagę wysokość wnętrza, w którym zamierzamy je zamontować. Przyjmuje się, że odstęp między blatem a lampą wiszącą nad stołem powinien wynosić minimum 60 cm. Taka odległość zapewnia dobre oświetlenie wybranej strefy, jednak światło nie razi użytkowników. 

W przypadku, kiedy stawiamy na większy model lampy, taka odległość powinna wynosić nawet 90 cm. Pamiętajmy jednak, by zachować odpowiedni balans między wymiarami stołu a rozmiarem klosza, ponieważ zbyt duża lampa może przytłoczyć jadalnie.

Jak dopasować lampę do stylistyki wnętrza?

Chcąc dopasować lampę do stylistyki wnętrza, powinniśmy zastanowić się, czy klosz ma być utrzymany w klimacie, w którym urządziliśmy dane pomieszczenie czy być może chcemy go zestawić na zasadzie kontrastu. Większość inwestorów jednak zazwyczaj wybiera tę pierwszą opcję. Dlatego na przykład do salonu w klimacie nowoczesnym najczęściej kupują proste lampy w neutralnych odcieniach lub modele loftowe z widoczną żarówką. W jadalni zaaranżowanej w tradycyjnym klimacie z kolei świetnie sprawdzają się modele utrzymane w klimacie retro i vintage, ale także proste lampy z białymi, szklanymi kloszami. 

Jeżeli jadalnia jest utrzymana w skandynawskim stylu, wówczas warto zwrócić uwagę na drewniane lampy lub minimalistyczne, białe oświetlenie. W salonach glamour zaś, których znakiem rozpoznawczym jest przepych, najlepiej sprawdzają się bogato zdobione modele lub kryształowe lampy.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę podczas wyboru lampy nad stół?

Przy wyborze lampy nad stół, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor i materiał, z którego jest wykonany dany model, a także jego kształt, ale też na parametry techniczne. Mowa tutaj na przykład o maksymalnej mocy żarówki, jaką można zastosować w wybranym produkcie. Nad stołem najlepiej sprawdzają się modele z żarówkami o mocy 400-700 lumenów. 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%