Zamknij

Jak poradzić sobie z obniżeniem pensji w pracy?

12:20, 18.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:21, 18.05.2023

Obniżenie pensji w pracy jest zdecydowanie jednym z najmniej przyjemnych i bardzo stresujących doświadczeń. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje prawa oraz wiedzieć, kiedy pracodawca może obciąć nam pensję i co możemy w takiej sytuacji zrobić.

W jakiej sytuacji możliwe jest obniżenie pensji w pracy?

Bazując na kodeksie pracy, obniżka wynagrodzenia może nastąpić tylko w kilku sytuacjach. Pierwsza z nich to moment, kiedy firma boryka się z poważnymi problemami finansowymi i próbuje uniknąć redukcji etatów oraz zwolnień części pracowników. Kolejna sytuacja, którą warto mieć na uwadze to moment, kiedy mniejsze wynagrodzenie ma związek ze zmianą stanowiska – wówczas warto jednak sprawdzić, jakie warunki finansowe oferują inne przedsiębiorstwa na podobnym stanowisku.

Jeśli okaże się, że pracodawca proponuje nam wynagrodzenie mniejsze niż konkurencyjne firmy, będzie to doskonała podstawa do negocjacji. Na portalu GoWork.pl bez problemu sprawdzimy widełki finansowe obowiązujące w danym rejonie na konkretnym stanowisku. Warto także wspomnieć, że oferty GoWork.pl to sprawdzone i zweryfikowane ogłoszenia o zatrudnieniu oraz kompendium wiedzy dotyczące między innymi prawa pracy oraz samozatrudnienia.

Należy pamiętać, że pracodawca ma także prawo zdecydować się na obniżenie pensji w pracy w momencie, w którym ma zastrzeżenia do obowiązków wykonywanych przez pracownika lub w przypadku, gdy narazimy firmę na poważne straty majątkowe. Jednak warto wiedzieć, że w każdej z przytoczonych powyżej sytuacji, jako pracownicy, mamy prawo do negocjacji warunków umowy oraz wysokości wynagrodzenia.

Obniżenie pensji w pracy – negocjowanie nowych warunków zatrudnienia

W momencie, w którym dowiadujemy się, że od przyszłego miesiąca nasza pensja będzie niższa o kilka lub kilkanaście procent, mamy prawo znać bezpośrednią przyczynę takiej decyzji. Jeśli powodem jest zła kondycja finansowa firmy, nawet najlepsze argumenty niewiele pomogą. W takiej sytuacji możemy przeczekać kryzys i dokładać wszelkich starań, aby przedsiębiorstwo znów stanęło na nogi i złapało płynność finansową lub też poszukać innej pracy. Z pomocą mogą przyjść portale ogłoszeniowe.

Oferty GoWork.pl to wyselekcjonowane, rzetelne i sprawdzone ogłoszenia z całej Polski. Jeżeli interesuje cię praca w Siedlcach lub Gliwicach czy w jakimkolwiek innym miejscu w kraju to bez problemu znajdziesz tutaj wiele ciekawych ofert zarówno dla specjalistów, jak i osób ze średnim wykształceniem.

Obniżenie pensji w pracy z powodu zmiany stanowiska

Jeśli do zmiany wysokości wynagrodzenia dochodzi w wyniku przeniesienia na inne stanowisko lub zmniejszenia zakresu obowiązków na stanowisku zajmowanym dotychczas, to możemy negocjować wysokość aktualnej pensji i warunków zatrudnienia. Jeśli zarobki na nowym stanowisku będą mniejsze od tego, co otrzymywaliśmy wcześniej, przysługuje nam prawo pobierania tzw. zasiłku wyrównawczego. Takie świadczenie jest przyznawane maksymalnie na okres 24 miesięcy.

Obniżenie pensji w pracy w wyniku zaniedbania obowiązków

To bardzo trudny temat, który wymaga od nas nie lada umiejętności negocjacyjnych. Aby uniknąć takiej obniżki lub przynajmniej zmniejszyć jej wymiar, powinniśmy porozmawiać z pracodawcą na temat jego zastrzeżeń i udowodnić mu, że nie ma racji lub ma ją tylko częściowo, a powierzone nam zadania wykonujemy rzetelnie i fachowo – oczywiście argument ten warto stosować tylko wtedy, gdy znajduje on potwierdzenie w rzeczywistości. Możemy także nie zgadzać się z opinią szefa i poszukać innego zatrudnienia, gdzie pensja oraz warunki pracy będą dla nas satysfakcjonujące.

Praca w Siedlcach, Wałbrzychu czy w Warszawie może być dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Oferty GoWork.pl obejmują cały kraj i setki różnych branż. Skorzystanie z nich to dobry krok w kierunku znalezienia nowej lub lepiej płatnej pracy.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%