Zamknij

Inwestowanie na giełdzie – najczęściej popełniane błędy. Jak ich uniknąć?

12:51, 24.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 24.03.2023

Inwestowanie na giełdzie wielu osobom wydaje się doskonałym pomysłem na pomnożenie swoich oszczędności. Tymczasem prawda jest taka, że to równie łatwy sposób na utratę całego kapitału. Zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami pozwoli nieco zminimalizować ryzyko. 

Brak wiedzy zawsze stanowi przeszkodę 

Każda osoba, która próbowała swojej przygody z giełdą, z pewnością jest w stanie powiedzieć, że inwestowanie to niełatwa sztuka. Błędem najczęściej popełnianym przez nowicjuszy jest wchodzenie do gry bez wystarczającej wiedzy. Pierwsza inwestycja w giełdę niekoniecznie powinna być związana z kupnem akcji. O wiele większe korzyści przyniesie zakup książek, które nieco rozjaśnią temat inwestycji i pozwolą zapoznać się ze schematem działania giełdy. 

Warto podkreślić, że niezbędna wiedza w dzisiejszych czasach dostępna jest za darmo, choćby w internecie. Dopiero po zdobyciu podstawowych informacji można rozpocząć przygodę z praktyką. Jednak i wówczas należy inwestować jedynie te pieniądze, których ewentualna utrata nie wprowadzi nas w finansowe tarapaty.  

Brak strategii nigdy nie jest dobrym pomysłem 

Każdy makler giełdowy jest w stanie powiedzieć, że odpowiednia strategia na giełdzie to podstawa. Nie wystarczy przygotowanie jednego planu – przy tworzeniu strategii giełdowej zawsze warto być przygotowanym na nieoczekiwane okoliczności. Każdy gracz powinien określić także swoje cele krótko- i długoterminowe, co pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych strat.  

Przykładem takiego planowania jest porównanie kont maklerskich, dzięki czemu można wybrać najlepszą, dostępną ofertę. 

Przygotowanie strategii umożliwia wyeliminowanie emocji, które na giełdzie nigdy nie są pożądane. Sprzyjają one spontanicznemu podejmowaniu decyzji oraz dokonywaniu nieracjonalnych wyborów, co stanowi ogromny błąd. 

Brak dywersyfikacji 

Znana od dawna, ale wciąż aktualna zasada mówi o tym, że przy giełdowych inwestycjach dywersyfikacja inwestycyjna to absolutna podstawa. Oznacza to, że nigdy nie powinno się lokować całości kapitału w jednym koszyku. Z racji tego, że każdy broker udostępnia inwestorom szeroką ofertę instrumentów finansowych, można znacznie zminimalizować ryzyko utraty kapitału na skutek dramatycznych spadków wartości określonych instrumentów. 

Osoby zainteresowane inwestowaniem na giełdzie swoje fundusze mogą lokować nie tylko w akcjach, ale także obligacjach, kryptowalutach, kontraktach, surowcach, metalach szlachetnych czy opcjach. Przydatne informacje w tym temacie udostępnia portal Financer Polska

Sugerowanie się wyłącznie cenami 

Kolejnym błędem popełnianym przez giełdowych nowicjuszy jest kupowanie wyłącznie tanich spółek. Niestety, na giełdzie ten sposób nie zawsze się sprawdza. Tanie instrumenty nie zawsze da się w przyszłości sprzedać z zyskiem i koniecznie trzeba o tym pamiętać.  

Jak widać, istnieje wiele pułapek czyhających na początkujących inwestorów. Warto poznać je zawczasu, by móc zminimalizować ryzyko związane z inwestycjami. Śmiało można powiedzieć, że kluczem do sukcesu na giełdzie jest wiedza i doświadczenie.  

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%