Zamknij

Co to znaczy być elektrykiem?

13:54, 08.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:54, 08.03.2023

Osoba, która zajmuje się elektrotechniką, czyli projektowaniem, instalacją i utrzymaniem instalacji i urządzeń elektrycznych, nazywa się elektryk. Jest to zawód nieodzowny w wielu sektorach, od budownictwa po przemysł i usługi. W tym artykule opisujemy, na czym polega praca elektryka i jakie wymagania muszą spełniać osoby pracujące na tym stanowisku.

Elektryk - specjalista od diagnostyki i naprawy awarii elektrycznych

Elektryk wykonuje różnorodne prace związane z szeroko rozumianą elektrotechniką. Do najważniejszych zadań elektryka należą: instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych, montaż, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych, przeprowadzanie przeglądów technicznych, pomiarów i testów elektrycznych, a także doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań technicznych.

Elektryk - wymagania i kryteria rekrutacyjne

Elektryk musi mieć świadectwo kwalifikacji w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych i gazowych, potocznie nazywane uprawnieniami SEP. Kursy SEP dzielą się na trzy kategorie: G1, G2 i G3.

  • G1 - kursy dotyczące instalacji i sieci elektroenergetycznych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach elektroenergetycznych);
  • G2 – kursy dotyczące sieci energetycznych (między innymi dla osób pracujących przy sieciach energetycznych);
  • G3 – kursy dotyczące instalacji i sieci gazowych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach gazowych).

Nie każdy elektryk ma wykształcenie kierunkowe, ale można skończyć studia na kierunku elektrotechnika lub energetyka. Poza wiedzą teoretyczną bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza praktyczna.

Elektryk powinien znać elektrotechnikę, normy i przepisy bezpieczeństwa oraz umieć obsługiwać specjalistyczny sprzęt. Jest to praca wymagająca dokładności i odpowiedzialności, ponieważ błędna instalacja elektryczna może być niebezpieczna dla ludzi i mienia. Osoba na takim stanowisku powinna znać przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w zakresie instalacji elektrycznych.

Elektryk - jak osiągnąć sukces zawodowy i zrealizować swoje ambicje?

Praca dla elektryka” to fraza często wpisywana przez osoby planujące swoją karierę na stanowisku elektryka. Zaletą tego zawodu jest to, że osoby znające się na elektryce mają wiele opcji rozwoju. Elektrycy mogą zdobyć specjalizacje w bardzo różnych dziedzinach, na przykład takich jak energetyka, automatyka, systemy napowietrzne, instalacja bezpieczeństwa lub systemy audio. Przykładowe stanowiska dla elektryków to między innymi elektryk budowlany, energetyczny, telekomunikacyjny, dźwigowy, samochodowy lub automatyk. Spektrum branż jakie korzystają z usług elektryków jest bardzo szerokie w związku z czym łatwo zauważyć, że praca na tym stanowisku daje wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach.

Oferty pracy dla elektryka są zróżnicowane. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi około 5000 zł brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależ od stażu i doświadczenia. Starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe. Natomiast młodsi specjaliści w małych firmach mogą zarabiać najniższą krajową. Przykładowe oferty pracy dla elektryków można sprawdzić na servicetechnical.pl

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%