Zamknij

Kredyt złotowy czy kredyt walutowy – który wybrać?

00:00, 25.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:07, 20.09.2023
pixabay/WIBOR unieważnienie pixabay/WIBOR unieważnienie

Kredyt najczęściej zaciągany jest w momencie kiedy jednostka nie jest w stanie zapłacić za pewną rzecz z bieżących środków finansowych. Kredyt najczęściej zaciągany jest na zakup nieruchomości, kupno auta czy rozwój działalności gospodarczej. Skąd jednak wiedzieć, który produkt bankowy wybrać?

Wytłumaczymy czym kredyt jest

Już na samym początku musisz wiedzieć, że kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy na określony czas, na określonych warunkach, a także w określonej kwocie.  Kredytobiorcę zaś zobowiązuje się do regularnej i stałej spłaty swojego zobowiązania, a także wydatkowania pieniędzy zgodnie z założonym celem. 

Kredyt walutowy to nic innego jak kredyt, który udzielany jest walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. 

W jakiej walucie możesz otrzymać kredyt walutowy?

W Polsce możesz starać się o kredyt walutowy w walutach takich jak:

  • Frank szwajcarski
  • Funt brytyjski
  • Dolar amerykański
  • Euro

Staranie się o kredyt walutowy

Musisz wiedzieć, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu. Wprowadzone przepisy przez komisję nadzoru finansowego mają chronić kredytobiorców przed sytuacją jaka spotkała Frankowiczów. 

Dodatkowo ma to zabezpieczyć regularną i stałą obsługę jak i spłatę kredytu. Jeżeli więc chcesz starać się o kredyt walutowy musisz wziąć pod uwagę to, że znaczna część twojego dochodu musi być wypłacana w walucie kredytu. 

Sytuacja frankowiczów

Osoby które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich, a także które starają się o ten kredyt, bardzo uważnie śledzą kurs franka prognozy. Eksperci są jednak zgodni, że waluta ta jest bardzo stabilna i utrzymuje się wysoko, a nic nie zanosi się na to by miała spadać. 

Doniesienia te są bardzo ważne dla osób, które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich, gdyż wpływają na ich ratę kredytu i sytuację finansową. 

Różnice między kredytem walutowym a kredytem złotowym

Główną różnicą wymienionych kredytów jest ich waluta. Kredyt złotowy wypłacany jest złotówkach, zaś kredyt walutowy może zostać zaciągnięty w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub we frankach szwajcarskich. 

Kolejną dość dużą różnicą jest wysokość wkładu własnego, który w przypadku kredytów walutowych jest znacznie wyższy niż w przypadku kredytów złotowych. Zauważyć też warto, że zdolność kredytowa osoby starającej się o kredyt walutowy musi być znacznie wyższa niż zdolność kredytowa osoby, która stara się o kredyt złotowy. 

Jakie dokumenty należy złożyć starając się o kredyt walutowy?

Jeżeli starasz się o kredyt walutowy musisz pamiętać, że wszystkie dokumenty muszą zostać złożone w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty w innym języku, powinny one zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego dla ciebie dodatkowy koszt, który musisz uwzględnić w swoich wydatkach. 

Starając się o kredyt walutowy musisz złożyć wniosek o kredyt, a także potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Dodatkowo przedłożyć musisz również dokumenty takie jak umowa o pracę lub kontrakt za granicą, zaświadczenia o wysokości twoich zarobków, potwierdzenie zameldowania w Polsce, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, zeznanie podatkowe z ubiegłego roku i inne. Dodatkowo bank może wymagać od ciebie zezwolenia na pobyt stały za granicą lub zezwolenia na pracę zagranicą. Przygotuj wszystkie dokumenty języku polskim.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%