Zamknij

Jak usunąć WIBOR z umowy ze wsparciem kancelarii – Siedlce mazowieckie

00:00, 25.02.2023 art. sponsorowany
pixabay/WIBOR unieważnienie pixabay/WIBOR unieważnienie

Obserwując sukcesy Frankowiczów w sporach z bankami coraz więcej kredytobiorców posiadających kredyty złotówkowe analizuje swoje umowy kredytowe w poszukiwaniu klauzul niedozwolonych. Za taką w umowach kredytu ze zmiennym oprocentowaniem można uznać regulacje wskaźnika WIBOR, którego cechy budzą coraz więcej kontrowersji. Czy można usunąć WIBOR z umowy? Jak pozbyć się WIBOR?

WIBOR – klauzula niedozwolona

Na wstępie należy wyjaśnić czym są klauzule niedozwolone. Otóż są to postanowienia umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają jego interesy. Okazuje się, że za taką niedozwoloną klauzulę może uchodzić WIBOR, bowiem nie odzwierciedla on realnych kosztów pozyskania kapitału przez bank.

Wskaźnik referencyjny WIBOR powinien być wskaźnikiem rynkowym, adekwatnym i niepodatnym na manipulacje. Tych cech wskaźnik WIBOR nie spełnia. Wskaźnik WIBOR ustalany jest bowiem wyłącznie na podstawie deklaracji dziesięciu największych banków w Polsce, a nie rzeczywistych transakcji. Dlatego też wzbudza coraz więcej kontrowersji.

Pozew o WIBOR

Jak pozbyć się WIBORU? Należy skierować sprawę przeciwko bankowi do sądu. Procesy sądowe mają na celu usunięcie zapisów dotyczących WIBOR z umów kredytowych, co z kolei wpłynie na zmniejszenie raty kredytu, jak również unieważnienie całej umowy kredytowej, podobnie jak w przypadku kredytów frankowych. Na ten moment nie zostały jeszcze wydane żadne prawomocne wyroki w przedmiocie usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej lub unieważnienia umowy kredytowej opartej o wskaźnik WIBOR.

Usunięcie WIBOR z umowy kredytu – konsekwencje

Konsekwencje wiążące się z usunięciem WIBOR z umowy kredytu hipotecznego można ocenić jako korzystne dla kredytobiorcy. Uznając postanowienia WIBOR za niedozwolone klauzule są wyda rozstrzygnięcie, w którym:

wyeliminuje z umowy kredytowej wszystkie składniki oprocentowania (WIBOR oraz marżę) – w takim przypadku bank będzie musiał zwrócić zapłacone do tej pory odsetki i kontynuować nieoprocentowaną spłatę kredytu przez okres określony w umowie. Z kolei kredytobiorca zwraca bankowi tylko pożyczone środki pieniężne;

usunie z umowy kredytu wskaźnik WIBOR i pozostawi marżę – w takiej sytuacji sąd nakaże rozliczyć umowę kredytową bez WIBOR-u tak, jakby oprocentowanie równało się wysokości marży bankowej i dalsze spłacanie kredytu po niskim oprocentowaniu;

unieważnieni umowę kredytu w całości – w takim przypadku umowę uważa się za nigdy niezawartą. Takie rozwiązanie najbardziej opłaca się tym, którzy spłacili już swoje kredyty, bowiem bank jest zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty zapłaconego kapitału i odsetek, a kredytobiorca kwoty udostępnionych środków pieniężnych.

Kancelaria WIBOR – Siedlce mazowieckie

Kancelaria LEX WIBOR posiada bogate doświadczenie w sporach sądowych z bankami, na przestrzeni lat wypracowała taktykę procesową, która przynosi kredytobiorcom wygraną procesu. Kancelaria LEX WIBOR pomaga kredytobiorcom na terenie całego kraju, w tym na terenie województwa mazowieckiego z uwzględnieniem takich miejscowości jak Siedlce (Osiedle Błonie, Osiedle Czerwonego Krzyża, Osiedle Młynarska, Osiedle Nad Zalewem, Osiedle Nowy Świat, Osiedle Ogrody, Osiedle Orlicz-Dreszera, Osiedle Panorama, Osiedle Reymonta, Osiedle Roskosz, Osiedle Rynkowa, Osiedle Skarpa, Osiedle Sulimów, Osiedle Topolowa, Osiedle Tysiąclecia, Osiedle Warszawska, Osiedle Wyszyńskiego, Osiedle Żwirowa, Osiedle Żytnia), Białki, Biel, Błogoszcz, Chodów, Golice – Kolonia, Golice, Grabianów, Grubale, Jagodna, Joachimów, Nowe Iganie, Nowe Opole, Opole Świerczyzna, Osiny, Pruszyn, Pruszynek, Pruszyn – Pieńki, Pustki, Purzec, Rakowiec, Stare Iganie, Stare Opole, Stok Lacki Folwark, Stok Lacki, Strzała, Topórek, Ujrzanów, Wołyńce – Kolonia, Wołyńce, Żabokliki – Kolonia, Żabokliki, Żytnia, Żelków – Kolonia, Ostrówek, Wólka Leśna, Kałuszyn, Latowicz, Wodynie, Chodow, Kaczory, Radomyśl, Wiśniew, Mościbrody.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%