Zamknij

W jakich sytuacjach najlepiej wybrać cięcie laserem? Sprawdź!

15:30, 07.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:30, 07.02.2023

Cięcie laserem to technologia, która ma wiele zalet sprawiających, że korzysta się z tego rozwiązania naprawdę często. Są jednak takie sytuacje, w których laserowe cięcie blach jest stosowane jako technologia podstawowa i trudno znaleźć dla niego jakąkolwiek alternatywę.

Cięcie laserowe sprawdza się w produkcji prototypów

Wycinanie laserowe można stosować już od pojedynczych sztuk produktów, ale dziś są technologie, które pozwalają na tańsze prototypowanie. Kiedy jednak skaluje się produkcję do średniej wielkości albo nawet już serii pilotażowych, to właśnie cięcie laserowe staje się optymalną technologią. Eksperci firmy hmmsteel.pl podają dwa powody, dla których tak się dzieje:

  • sporą część kosztów w produkcji krótkoseryjnej stanowi przygotowanie projektu, zaprogramowanie i skalibrowanie maszyny, a niekiedy także na przykład zakup pewnych nietypowych elementów wykonawczych. Te koszty w dłuższych seriach rozkładają się po prostu na więcej produktów;
  • na tym etapie produkcji bardzo ważne jest zachowanie dużego tempa i maksymalnej powtarzalności – to dlatego, że ocenę produktu po pilotażu można przeprowadzić tylko w kontrolowanych warunkach i mając pewność, że wszystkie egzemplarze miały tę samą jakość.

Kiedy potrzebna jest wysoka precyzja - wybierz cięcie laserower

Wysoka dokładność jest cechą szczególną cięcia laserem. To jedna z najbardziej precyzyjnych technologii, jakie obecnie są dostępne, więc sięgają po nią producenci, którym zależy na zachowaniu maksymalnie dużej powtarzalności. Wycinanie elementów montażowych do mebli na przykład często może przebiegać z dokładnością rzędu 2-3 milimetrów, a laser jest znacznie bardziej precyzyjny, więc sprawdza się na przykład do wycinania elementów spasowań ruchomych czy części mechanicznych.

Laserowo wycinać też można różnego rodzaju szablony i inne wzorniki, które będą miały dalej służyć do powielania pewnych schematów czy wzorów. Tutaj zgodność wszystkich egzemplarzy w serii może mieć kluczowe znaczenie.

Czym ciąć drogie materiały?

Próby ograniczenia strat i odpadów poprodukcyjnych podejmowane są w każdej branży, jednak w niektórych przypadkach mają szczególne znaczenie, na przykład, jeśli korzysta się z kosztownych stopów stali. Nawet jeśli straty można sprzedać do ponownego przetopu, to koniec końców i tak najpewniej bardziej opłaca się je minimalizować, a w tym cięcie laserem sprawdza się świetnie. Jest to jedna z technik mogących wykorzystywać projekty z minimalnymi spadami, a fakt, że gotowe elementy nie wymagają już dalszej obróbki, pozwala w jeszcze większym stopniu ograniczyć ilość strat. 

Powodów do tego, by przynajmniej rozważyć wykorzystanie lasera do cięcia blach, jest oczywiście znacznie więcej. W scenariuszach przedstawionych wyżej raczej już niczego rozważać nie trzeba – należy jedynie znaleźć firmę, która zagwarantuje odpowiednio wysoką jakość usług.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%