Zamknij

Tatry Bielskie i Tatry Wschodnie - co warto zobaczyć?

12.26, 03.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.27, 04.01.2023

Góry są uwielbiane przez osoby w każdym wieku. W tym miejscu bardzo chętnie ładujemy baterię, podziwiamy piękne krajobrazy i odwiedzamy pobliskie atrakcje. Na uznanie zasługują Tatry Bielskie i Tatry Wschodnie, które kryją w sobie wiele tajemnic. Tutaj nie sposób się nudzić, dlatego ten kierunek jest chętnie wybierany przez turystów przez cały rok. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w tym rejonie. Jakie atrakcje czekają na nas w Tatrach Wschodnich i Bielskich? Co trzeba w tym rejonie zobaczyć?

Tatry Bielskie

Warto wiedzieć, że Tatry Wschodnie dzielą się na dwie części:

  • Tatry Wysokie - ciągną się od przełęczy Liliowe aż do Przełęczy pod Kopą. 
  • Tatry Bielskie - znajdują się poprzecznie do głównej grani Tatr Wysokich. Są od nich oddzielone Przełączą po Kopą.

Na początku przyjrzyjmy się temu, co oferują nam Tatry BielskieNajbardziej znanymi szczytami są tutaj Murań, Hawrań i Płaczliwa Skała. Znajdują się w ścisłym rezerwacie, dlatego nie są dostępne dla turystów. Oczywiście region obfituje także w inne ciekawe wycieczki. Wiosenną porą odetchniemy świeżym powietrzem na Przełęczy pod Kopą. Tutaj czeka na nas także miejscowość słowacka Zdziar, która znajduje się 12 km od przejścia granicznego na Łysej Polanie. To niewielka wieś stawia na folklor góralski i codzienną gwarę, dzięki czemu poznamy życie okolicznej ludności. Pierwsze wzmianki na temat tej wsi pochodzą z 1409 roku. 

Okazuje się, że najważniejszych ośrodkiem turystycznym położonym u podnóża Tatr Bielskich jest właśnie Zdziar. Możemy korzystać z okolicznych restauracji, sklepów i wypożyczalni sprzętu sportowego. Nie zapominajmy o zwiedzeniu muzeum etnograficznego i Jaskini Bielskiej. To jedno z najładniejszych miejsc w tatrach słowackich. 

Tatry Bielskie - szlaki

Jakie są najpopularniejsze szlaki Tatr Bielskich? Znajdziemy tutaj wiele malowniczych zakątków, które na długo pozostają w pamięci. Miłośnicy górskich wędrówek polecają Szalony Przechód, nazywany także Głupim Przechodem. Na trasie z miejscowości Zdziar, przez Szeroką Przełącz Bielską i Dolinę Białych Stawów, znajdziemy kilka punktów widokowych. Świetnie widoki zapewniają szczyty o nazwach Łomnica, Jagnięcy Szczyt, Lodowy Szczyt oraz Kołowy Szczyt. 

Tatry Wschodnie 

Ciekawym kierunkiem na wakacje są z pewnością Tatry Wschodnie. Zaplanować warto wyprawę z całą rodziną, tak aby obserwować tę piękne okolice. Tempo wędrówki zależne jest od warunków na szlakach, pogody i naszej kondycji. Istotne jest to, ze niektóre odcinki są zamykane, tak aby nie zakłócać spokoju zwierząt. Jakie szlaki są godne uwagi? Postawić można na:

  • Wędrówkę z Zakopanego przez Kościelec i Kozi Wierch - ta trasa ma ok. 15 km długości. 
  • Wędrówkę znad Morskiego Oka na Rysy - to szlak czerwony, który obejmuje ok. 10 km.
  • Wejście na Gerlach - najwyższy szczyt Tatr Wysokich nie jest możliwy do zdobycia znakowanym szlakiem. Trzeba wynająć certyfikowanego przewodnika tatrzańskiego.
(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%