Zamknij

Glover Teixeira vs Jamahal Hill – zapowiedź walki!

00.00, 21.12.2022 artykuł sponsorowany

21 stycznia odbędzie się UFC 283, w którym Glover Teixeira stanie przed szansą odzyskania pasa mistrzowskiego, który utracił w 2022 roku. Doświadczony Brazylijczyk zmierzy się z Jamahalem Hillem, który do tej pory przegrał tylko jedną walkę. Kto ma większe szanse na zwycięstwo i jak dobierać typy na UFC?

Glover Teixeira

Brazylijczyk jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w UFC. 43-latek ma na swoim koncie 33 wygrane i 8 porażek. Rozkładając jego bilans na czynniki pierwsze warto zwrócić uwagę na konkretne statystyki. Liczby pokazują, że zaliczył aż 18 wygranych przez KO/TKO, 10-krotnie zwyciężał przez poddanie (w ten sposób pokonał Jana Błachowicza w walce o pas mistrzowski), a także zanotował 5 triumfów przez decyzje sędziów. Analizując dotychczasowy bilans porażek, można zauważyć, że 3-krotnie przegrywał przez KO/TKO, tylko raz przez poddanie i aż 4 razy, czyli najwięcej sędziowie decydowali o jego przegranych.

Brazylijczyk na podstawie statystyk z ostatnich walk znajduje się w bardzo dobrej formie. Teixeira ma na swoim koncie 6 wygranych w poprzednich 7 starciach. Jego jedyną przegraną w tym czasie było wspominane starcie z Prochazką, gdzie po raz pierwszy w zawodowej karierze przegrał przez poddanie. Ciekawostka jest taka, że stracił pas mistrzowski w dokładnie taki sam sposób, jak wygrał wcześniej z Błachowiczem i Thiago Santosem.

Przewagą Brazylijczyka w tym pojedynku będzie bez wątpienia miejsce, w którym odbędzie się UFC 283, czyli jego ojczyzna. Dodatkowo, po jego stronie stoi również doświadczenie i fakt, że doskonale zdaje sobie sprawę, z czym trzeba się liczyć przy okazji walki o pas. Nie są to pojedynki, jak każde inne, ponieważ stawka jest gigantyczna, a jeszcze dochodzą dwie dodatkowe rundy.

Jamahal Hill

Amerykanin przystępuje do tego pojedynku z bilansem 11 wygranych i 1 porażki. Pod kątem doświadczenia zdecydowanie odstaje od swojego rywala, jednak być może akurat w tym przypadku 12 lat różnicy zrobi przewagę na jego korzyść. Hill do tej pory zanotował 7 z 11 zwycięstw przez KO/TKO, co pokazuje, że potrafi ustrzelić swoich rywali. Sweet Dreams bazuje przede wszystkim na znakomitej stójce, natomiast raczej nie lubi walczyć w parterze. Cztery z jego walk zakończyły się także przez decyzję sędziów. Jedyna porażka, która widnieje w jego bilansie miała miejsce przez TKO z Paulem Craigiem, gdzie przegrał po ciosach i łokciach.

Jamahal Hill w swoim ostatnim pojedynku wygrał z Thiago Santosem przez TKO. Tego samego zawodnika pokonał Glover Teixeira przez poddanie, zanim dostał okazję do walki o pas mistrzowski z Janem Błachowiczem. Hill potrzebował aż 4 rund, aby skończy rywala, jednak walka na takim dystansie z pewnością będzie dla niego istotnym doświadczeniem przed starciem z Teixeirą, które również odbędzie się na dystansie 5 rund.

Hill swoją karierę w UFC rozpoczął stosunkowo niedawno, ponieważ w 2020 roku. Od tego czasu stoczył 5 wygranych pojedynków, zaliczył jeden remis i jedną porażkę. Ogólnie tylko jedna z tych walk, a dokładnie debiutancka zakończyła się remisem z Darko Stosicem.

UFC typowanie – co obstawiać?

Typowanie tego pojedynku będzie dostępne bliżej gali. Prawdopodobnie większe szanse na zwycięstwo będzie miał Glover Teixeira, który jest bardziej doświadczonym zawodnikiem, a dodatkowo bazuje na mocnym parterze i dobrych technikach, które mogą okazać się decydującym elementem w starciu z Hillem. Sweet Dreams do tej pory zanotował tylko jedną porażkę przez TKO po ciosach i łokciach. Jeśli Teixeira sprowadzi ten pojedynek do parteru, to jego szanse będą wzrastać z każdą minutą. Po stronie Amerykanina w teorii stoi lepsza stójka, jednak Brazylijczyk również potrafi się bić w ten sposób. 18 z 33 pojedynków wygrywał przez TKO/KO w parterze lub stójce.

Początkowo UFC typowanie będzie dostępne tylko w rynkach głównych, jednak w dzień wydarzenia albo podczas ważenia pojawią się również opcje do obstawiania konkretnych typów i zakładów specjalnych. Znajdą się tam chociażby możliwość obstawienia, w której rundzie zakończy się walka, w jaki sposób, czy też, ile będzie rozpoczętych rund.

Analizując styl walki obu zawodników, spodziewam się tutaj, że Glover Teixeira zrobi wszystko, aby sprowadzić ten pojedynek do parteru. Pytanie, czy Jamahal Hill ma tak dobre defensywne zapasy, aby zneutralizować te atuty byłego już mistrza tej kategorii wagowej. Jeśli Brazylijczyk udanie przeniesie walkę do dolnej płaszczyzny, to może szybko skończyć ten pojedynek. Ogólnie typy związane z zakończeniem walki przez poddanie mogą być dobrym rozwiązaniem. W ostatnim czasie Glover Teixeira nie dał się ustrzelić przeciwnikom w stójce, więc Jamahal Hill mimo wysokich umiejętności będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, a także mieć trochę szczęścia, aby upolować Teixeirę w stójce.

Jan Błachowicz zawalczy z wygranym?

Na ten moment nie wiadomo, kto mógłby być ewentualnym rywalem zwycięzcy tego pojedynku. Raczej będzie to ktoś z dwójki Błachowicz lub Ankalajew, jednak pytanie dotyczy głównie tego, czy Prochazka będzie już w stanie walczyć po swojej kontuzji, ponieważ jeśliby tak się stało, to raczej Czeski mistrz otrzyma okazję do walki o swój poprzedni zwakowany pas.

Z dwójki Błachowicz i Ankalajew możliwe, że nawet zawodnik z Rosji jest bliżej pojedynku o pas, ponieważ był bliżej wygranej w starciu z Polakiem. Na korzyść zawodnika z Cieszyna przemawia jednak to, że jest byłym mistrzem, a dodatkowo przegrał z Teixeirą, więc ich rewanż mógłby również bardzo dobrze się sprzedać wśród fanów UFC, a także typerów, których nie brakuje na całym świecie. Pewne jest to, że następne miesiące w tej kategorii wagowej będą niesamowicie emocjonujące i mogą być pełne zwrotów akcji, o których marzyliby nawet najlepsi reżyserowie.

W przypadku, gdyby Błachowicz dostał okazję do rewanżu, to bez wątpienia będzie musiał mocniej popracować nad parterem. Pierwsze starcie między tymi zawodnikami zakończyło się właśnie w ten sposób, że Brazylijczyk poddał Polaka. Cieszyński Książe właśnie w parterze został zdominowany w 4 i 5 rundzie pojedynku z Ankalajewem i mimo tego, że Janek wspomniał w wywiadzie, że było lepiej niż we wcześniejszych pojedynkach, to nadal jego zapasy pozostawiają wiele do życzenia. Siła i ciosy w stójce są na mistrzowskim poziomie, jednak przeciwnicy będą zauważali problemy Janka w parterze, jako idealną drogę do zwycięstwa w walkach z nim. Polak ma teraz sporo czasu, aby przepracować kluczowe aspekty przez kolejnym starciem, które może być o pas mistrzowski.

Jeśli nie interesuje Cię UFC, a chcesz poczytać o sporcie w mieście, to sprawdź ten link.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Autor tekstu: Filip Mełnicki – obecnie związany z agencją iGaming Nomads. Od 2 lat w branży iGaming, zajmuje się pisaniem artykułów o sporcie i zakładach bukmacherskich. Prywatnie fan Twardych Pierników Toruń.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%