Zamknij

Czy warto traktować kryptowaluty jako inwestycję?

11:13, 09.12.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 11:14, 09.12.2022
Skomentuj

Co powinniśmy wiedzieć, kiedy decydujemy się inwestować w kryptowaluty? Czy są one bezpieczną lokatą kapitału? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Krypto jako inwestycja — tak, czy nie?

Kryptowaluta może być bardzo dochodową inwestycją. Jednak decydując się na nią, musimy zaakceptować, związane z nią wysokie ryzyko. Ceny kryptowalut, w tym bitcoina, podlegają bardzo silnym wahaniom. W 2022 r. bitcoin stracił 60% wyceny rynkowej, a niektóre kryptowaluty obniżyły wycenę nawet o 98%! Nic dziwnego, że wiele osób traktuje inwestowanie w krypto jako gry hazardowe, w których szansa na duży zysk równoważona jest przez ryzyko utraty całego wkładu.

Jak każdy instrument finansowy, kryptowaluty mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest zdobycie szerokiej wiedzy na temat danego instrumentu, zanim zainwestujemy swoje pieniądze.

Pierwsze kroki inwestora

Jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, zrób to na podstawie dostępnych faktów, a nie medialnego szumu — a jego jest bardzo dużo. Zanim zaczniesz inwestować w wirtualną walutę, zapoznaj się ze związanym z nią ryzykiem. W tym artykule przedstawimy informacje, które ułatwią zrozumienie, jak działa kryptowaluta. Narodowy Bank Polski nie zgodziłby się, że to dobra inwestycja. W komunikacje ostrzega on, że osoby inwestujące w kryptowaluty powinny być przygotowane na utratę wszystkich swoich środków.

Kiedy ten temat pojawiawia się w nagłówkach, w reklamach lub w rekomendacjach celebrytów, nieraz jest przedstawiany jako łatwa metoda na wzbogacenie się. Przyjrzyjmy się jednak najpierw minusom.

  1. Zmienność

Ekstremalna zmienność jest czynnikiem decydującym w kryptowalutach. Chociaż możesz osiągać dzięki niej wysokie zyski w krótkim czasie, możesz także stracić wszystko.

  1. Oszustwa

Niektóre z kryptoprojektów, szczególnie nowych i niesprawdzonych, są zwyczajnymi oszustwamie. Ich twórcy, po wypuszczeniu monety na rynek, znikają z pieniędzmi inwestorów.

  1. Nieprawdziwe gwarancje wysokich zysków

Twórcy kryptowaluty mogą zawyżać kwoty, które inwestorzy mogą otrzymać z inwestowania wich produkt, jednocześnie pomijając ryzyko.

  1. Brak systemu rekompensat

Depozyty bankowe w Polsce są prawie zawsze objęte programami ochronnymi, często nie ma to miejsca w przypadku inwestycji w kryptowaluty. Jeśli giełda kryptowalut upadnie, nie ma gwarancji, że odzyskasz pieniądze.

Kryptowaluty — metoda na zarabianie?

Wcześni inwestorzy kryptowalutowi, kupujący np. bitcoin, zarobiliby najprawdopobodniej niesamowite ilości pieniędzy: gdybyś zainwestował 1000 złotych w zakup jednego bitcoina w kwietniu 2016 r., pięć lat później twoja inwestycja byłaby warta około 100,000 złotych.

Cena Bitcoina poszybowała w górę w 2021 r., osiągając rekordowy poziom nieco poniżej 67 000 USD w listopadzie, ale spadła do 29 000 USD do najniższego poziomu w maju 2022 r.

Chociaż z pewnością nadal jest to więcej niż 1000 złotych za jeden bitcoin, to widzimy, jak niestabilna jest nawet najpopularniejsza kryptowaluta świata. Cena bitcoina spadła w 2022 r. w związku z szerszą wyprzedażą kryptowalut, ponieważ inwestorzy kontrolują bardziej ryzykowne inwestycje w czasie rosnącej inflacji.

Niektóre z największych giełd kryptowalut na świecie notowane są na giełdach głównego nurtu. Coinbase z San Francisco zadebiutował na amerykańskim rynku akcji Nasdaq w kwietniu 2021 r. z wartością ponad 100 miliardów dolarów, dzięki czemu jej kapitalizacja rynkowa była ponad dwukrotnie wyższa niż Barclays Bank. Od 16 maja 2022 r. wartość Coinbase spadła do 15 miliardów dolarów.

Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain. Niektóre z nich mają na celu zastąpienie tradycyjnych walut, takich jak złotówki lub dolary, podczas gdy inne mają służyć do tworzenia nowych rodzajów wymiany finansowyej lub tzw. wymiany wartości między użytkownikami.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem zasobów cyfrowych, przyjrzyj się uważnie ich specyfikacji, aby sprawdzić, jakie cele sobie wyznaczyły.

Jakich średnich zwrotów mogę się spodziewać?

Przykładem niech będzie 10 topowych kryptowalut pod względem wartości rynkowej w 2013 r. z których tylko siedem funkcjonuje do dziś.

Wg. dostawcy danych Coinmarketcap.com, 10 najlepszych monet kryptowalut w 2013 r. to:

  1. bitcoin;
  2. litecoin;
  3. peercoin;
  4. namecoin;
  5. feathercoin;
  6. terracoin;
  7. devcoin;
  8. freicoin;
  9. novacoin;
  10. CHNcoin.

W 2013 r. wycena bitcoina wynosiła nieco poniżej 112 USD i miał on łączną wartość rynkową około 1,2 mld USD. Ale już 16 maja 2022 r. jeden bitcoin był wart około 30 000 USD i miał wartość rynkową 1,3 biliona USD.

W 2013 r. jeden litecoin był wart 3,38 USD. W kwietniu 2021 r. kosztował około 245 dolarów za monetę. Teraz jest wart 67 dolarów.

Devcoin, novacoin i CHNcoin nie są już notowane przez Coinmarketcap, podczas gdy dwa z 10, freicoin i terracoin w rzeczywistości straciły zupełnie swoją wartość. Terracoin jest wart ułamek tego, jak był wyceniany w 2013 roku.

Na rynek nieustannie pojawiają się nowe kryptowaluty, a niektóre ze starych nagle zyskują na wycenie. Dogecoin to jeden z najświeższych przykładów, jego cena wystartowała w maju 2021 roku, ale po pewnym czasie napotkał trudności z utrzymaniem tempa.

Podsumowanie

Gałęzie inwestycyjne traktowane jako „lokata wartości” — na przykład obligacje rządowe lub złoto — mają tendencję do utrzymywania większej wartości niż gotówka w długim okresie i zazwyczaj nie podlegają spadkom związanym ze zniżkami w innych sektorach.

Jednak w kodzie bitcoina zawarta jest obietnica, że nigdy nie powstanie więcej niż 21 milionów bitcoinów. Więc zamiast być walutą inflacyjną, taką jak złotówka czy dolar, bitcoin ma być czymś przeciwnym: walutą deflacyjną, a jego wartość ma rosnąć wraz z upływem czasu.

Oczywiście argument deflacyjny bitcoina upadnie, jeśli rządy zdecydują się wprowadzić przeciwko niemu regulacje. Na przykład Indie zaproponowały zakaz handlu kryptowalutami, grożąc grzywnami dla każdego, kto zostanie przyłapany na posiadaniu dowolnego rodzaju aktywów cyfrowych.

Niepewność regulacyjna otaczająca bitcoin i ogólnie kryptowalutę jest jednym z powodów odrzucenia go przez niektórych inwestorów, którzy preferują stare i sprawdzone metody przechowywania wartości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%