Zamknij

Sprzedaż samochodu – poznaj 3 najgorsze błędy przy podpisaniu umowy

09:28, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:28, 25.11.2022

Kiedy kupujący obejrzy już samochód i zdecyduje się na jego zakup czujemy wtedy ulgę i jesteśmy szczęśliwi. Siadamy do podpisania umowy i chcemy jak najszybciej domknąć transakcję. Na co zwrócić uwagę by sprzedaż zakończyła się pełnym sukcesem?

Kupujący i jego dane

Każda umowa kupna sprzedaży samochodu zawiera dane stron transakcji. Sprzedając samochód teoretycznie mało nas interesuje kto faktycznie jest jego nabywcą. Warto jednak to sprawdzić dla świętego spokoju.

  1. Czy kupujący okazał Ci swój dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia swojej tożsamości?
  2. Czy wszystkie dane wpisane do umowy są zgodne z dowodem tożsamości kupującego?

Jeśli w danych umowy pojawią się błędne dane istnieje spora szansa, że będziecie musieli aneksować umowę by naprawić braki. Z błędnymi danymi kupujący będzie miał problem z rejestracją auta.

Dane pojazdu i uwagi dotyczące stanu auta

W tej części umowy bazowe są wszelkiego rodzaju numerki. Mam tutaj na myśli numer rejestracyjny pojazdu (jeśli auto jest zarejestrowane) oraz numer VIN. Tablice rejestracyjne powinny być zgodne z dowodem rejestracyjnym – co jest oczywiste. Numer VIN musi być ze sobą zgodny, w każdym wydanym dokumencie oraz na karoserii pojazdu. Oczywiście markę i model samochodu wpisujemy zgodnie z tym co zostało wpisane w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym.

Większość wzorów umów zawiera punkt informujący o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. To jednak jest standardowe stwierdzenie, które nie zabezpiecza w 100% sprzedającego. Jeśli kupujący wybrał się samochodem do warsztatu na przegląd przedzakupowy wtedy warto w uwagach zawrzeć ta informacje i dołączyć do umowy kopię dokumentu potwierdzającego badany stan techniczny.

Każdy samochód używany niszczy się podczas eksploatacji. Wiadomo, że nie wszystko będzie działało tak jak w nowym. Najważniejsze jednak, by sprzedając auto przedstawić wszystko tak, jak jest faktycznie. Jeśli w uwagach dotyczących pojazdu wpiszesz ze np. ubywa płyn chłodzący lub wsteczny wchodzi z pewnym oporem wtedy zabezpieczasz się przed tym, że kupujący nagle stwierdzi, że o czymś nie wiedział i sprzedałeś mu pojazd z wadą ukrytą.

Cena pojazdu i data umowy

Zdarzają się sytuacje, w których kupujący chce zapłacić niższy podatek od czynności prawnych i prosi sprzedającego o wpisanie niższej kwoty w umowie. Nie zgadzaj się na takie praktyki. Poświadczając nieprawdę narażasz się na konflikt z prawem. Obniżenie ceny w umowie o 10 000 to tylko 200 zł zysku dla kupującego.

Data umowy to tylko detal. Detal, przez który wiele ludzi miało konflikt z prawem. Data umowy i przekazania samochodu może mieć spore znaczenie jeśli cokolwiek się wydarzy lub wydarzyło się wcześniej. Nie wiesz, nie ryzykuj. Może wszystko będzie ok, ale po co się narażać?

Jeśli chcesz sprzedać samochód wystaw darmowe ogłoszenie motoryzacyjne w serwisie Sprzedawacz.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%