Zamknij

Przepisy regulujące budowę ogrodzenia wzdłuż drogi gminnej

artykuł sponsorowany + 11:15, 13.07.2022 Aktualizacja: 11:15, 13.07.2022

Często prywatne posesje przylegają do dróg gminnych. Właściciele zwykle chcą ogrodzić swój teren, stawiając różnego rodzaju płoty. Tymczasem graniczenie nieruchomości z drogą gminną powoduje pewne ograniczenia w zakresie umiejscowienia ogrodzenia. Warto wcześniej przygotować się do inwestycji, jaką jest postawienie płotu. Trzeba bowiem poznać odpowiednie przepisy regulujące tematykę budowy ogrodzenia wzdłuż drogi gminnej.

Kwestia pozwolenia i zgłoszenia

Każdemu inwestorowi bliskie są tematy zgłoszenia czy uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wiążą się one jednak najczęściej ze stawianiem budynku – czy to mieszkalnego, czy innego typu. Tymczasem w kwestii ogrodzenia należy sięgnąć po przepisy i dokładnie je przeanalizować, gdyż występują tu różne sytuacje i stany prawne.Należy opierać się na przepisach Prawa budowlanego, które rozróżnia pojęcia budowy oraz robót budowlanych. Dodatkowo wprowadza definicję obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych. Do tych ostatnich zalicza się m.in. ogrodzenia. Urządzenia budowlane są związane z obiektami budowlanymi. Warto zaznaczyć, że takim urządzeniem zgodnie z ustawą jest jednak ogrodzenie o wysokości powyżej 2,2 m.Gdy zatem chcemy zbudować ogrodzenie wzdłuż drogi gminnej, które będzie miało mniej niż 220 cm wysokości, nie mamy już obowiązku zgłaszania swoich zamiarów. Co jednak bardzo istotne, konieczne jest uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia wzdłuż drogi publicznej z odpowiednim zarządcą tej drogi. Mamy taki obowiązek na podstawie ustawy o drogach publicznych.

Odległość odgrodzenia od dróg publicznych

Musimy pamiętać, że nasz płot nie może stanąć w dowolnym miejscu. Pomocne w tym zakresie będą przepisy wspomnianej już ustawy o drogach publicznych. Zgodnie bowiem z jej art. 43 „w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

  • 30 m od autostrady;
  • 20 m od drogi ekspresowej;
  • 10 m od ogólnodostępnej drogi krajowej;
  • 8 m od ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej albo powiatowej;
  • 6 m od ogólnodostępnej drogi gminnej”.

Są to odległości odgórnie określone i jak widać – w przypadku drogi gminnej należy odsunąć się od niej na minimum 6 metrów (tzn. od zewnętrznej krawędzi jezdni). Zmiana tej odległości na mniejszą może zostać dokonana tylko po uzyskaniu zgody zarządcy drogi.Oczywiście aby móc wybudować ogrodzenie w zmienionej (pomniejszonej) odległości od drogi, musimy wystąpić o pozwolenie na to jeszcze przed rozpoczęciem robót czy też odpowiednio – uzyskaniem pozwolenia na budowę czy też zgłoszeniem budowy/wykonywania robót budowlanych.Jak zatem widać, przepisy ograniczają nasze pole manewru. Istotne jest bowiem, by płoty nie stały bardzo blisko drogi. Stanowić to może sytuację niebezpieczną zarówno dla mieszkańców przydrożnych posesji, jak i dla użytkowników dróg. Dodatkowo przestrzeń między jezdnią a ogrodzeniem przydaje się czasami, gdy np. pojazdy muszą się minąć albo potrzebne jest miejsce na postój. Pamiętajmy też, że nie możemy dowolnie stawiać ogrodzenia, gdyż wszystko musi być uzgodnione z odpowiednim zarządcą drogi. Doprowadzanie do różnego typu samowoli budowlanych nie jest dobrym rozwiązaniem i zawsze prowadzi do nieciekawych konsekwencji po stronie inwestora.

Źródło: Prawo-Budowlane.info

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%