Zamknij

Jak zrobić warzywniak w skrzyniach?

09:17, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:17, 23.06.2022

Skrzynia na warzywa jest wygodnym sposobem na wygodny warzywnik. Jest to świetne rozwiązanie na działki, które cechują się glebą niższej jakości - są suche i piaszczyste albo zbyt zbite, gliniaste i z wysokim poziomem wody gruntowej. Uprawa warzyw w skrzyniach znacznie ułatwia pielęgnację, ponieważ nie trzeba się do nich schylać, a w czasie pracy można przysiąść na rancie skrzyni czy postawionym obok stołku.

Jakie wymiary powinna mieć skrzynia na warzywniak?

Skrzynia na warzywa powinna charakteryzować się odpowiednimi wymiarami. Oznacza to, że nie powinna być szersza niż 140 centymetrów, ponieważ wtedy łatwiej jest sięgnąć do roślin, które posadzone są w jej centralnej części. Wysokość boków zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji. W mniejszych ogrodach powinny one mieć minimum 20 centymetrów wysokości. W Większych można zrobić rabaty wysokości 50-100 centymetrów, ponieważ znacznie łatwiej takie pielęgnować.

Pomiędzy skrzyniami na warzywa powinno znajdować się miejsce na ścieżkę o szerokości 30 centymetrów. Jeśli planuje się używanie taczki, to jej szerokość nie powinna wynosić mniej niż 60 centymetrów. Ścieżki umożliwiają swobodne poruszanie się między skrzyniami i pielęgnację roślin. Po odchwaszczeniu ścieżek można ubić ziemię i ją zostawić, ale zdecydowanie estetyczniej wyglądają warzywniki, w których ścieżki są przykryte korą, zrębkami roślin lub trocinami. Można je także wykończyć płytami chodnikowymi, żwirem lub wybrukować. Wtedy znacznie łatwiejsza jest pielęgnacja dróżek, ponieważ nie przerastają one chwastami. Więcej o tym, jak powinna wyglądać skrzynia na warzywniak przeczytasz na https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-warzywniak-w-skrzyniach-krok-po-kroku-wyjasniamy.

Jak zrobić skrzynię na warzywa?

Ramę skrzyni na warzywnik zbija się z surowych desek o grubości około 2 centymetrów. Zaleca się, aby ich nie impregnować, Co prawda trwałość takiego materiału jest mniejsza, ale dla podłoża będą one odpowiednie, ponieważ nie będą uwalniać toksycznych związków. Deski mocuje się do listew drewnianych, tak zwanych kantówek, które umieszczane są w narożnikach i łączone przy pomocy wkrętów lub gwoździ. Narożne listwy zakopuje się tak, aby skrzynia osiadła na gruncie.

Na dnie skrzyni na warzywniak układa się warstwami suche liście i inne resztki roślin, a następnie miesza z mniej żyzną glebą. Na wierzchu rozkłada się warstwę żyznej ziemi, na przykład kompostową o grubości 15 centymetrów, lekko miesza z podłożem i wyrównuje. W rzędach co 20-30 centymetrów sieje się nasiona lub sadza rozsadę. Następnie należy glebę podlać. W pierwszym okresie wzrostu zasianych roślin, należy pilnować, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Gdy warzywa wzejdą należy przerwać zbyt gęsto rosnące siewki.

Jeśli w ogrodzie często pojawiają się koty, to dobrym pomysłem będzie przykrycie skrzyni panelami ogrodniczymi, które zniechęcą zwierzęta do zanieczyszczania gleby odchodami. Paneli nie trzeba zdejmować, ponieważ warzywa przerosną przez oczka siatki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%