Zamknij

Niezapominajka alpejska w ogrodzie – rady doświadczonych ogrodników

14:59, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:59, 22.06.2022

Niezapominajka alpejska kojarzy się niektórym z wyjazdami w góry, gdyż bardzo często można ją spotkać w polskich tatrach. Jednocześnie współcześnie jest uprawiana jako roślina ozdobna – pasuje między innymi do ogrodów utrzymanych w stylu naturalistycznym. Co powinniśmy wiedzieć zanim zainwestujemy w nasiona niezapominajki alpejskiej?

Niezapominajka alpejska – roślina warta uwagi

Niezapominajka alpejska to jedna z roślin zaliczanych do rodziny ogórecznikowatych. Naturalnym środowiskiem dla niezapominajki są obszary górskie – można ją spotkać w górach Turcji i Europy (rosną na nasłonecznionych półkach skalnych, na stromych zboczach, w szczelinach skał). Niezapominajki rosną w kępach, które osiągają wysokość do 25 centymetrów (o ile warunki są dla nich sprzyjające). Rośliny są delikatnie owłosione. Liście charakteryzują się wydłużonym, lancetowatym kształtem. Drobne kwiaty niezapominajki posiadają średnicę od 6 do 11 mm. Choć niezapominajki kojarzą się nam przede wszystkim z intensywnie niebieskimi kwiatami, można spotkać także odmiany białe i różowe. Owocami niezapominajki są błyszczące rozłupki o długości około 2 mm. Okres kwitnienia niezapominajek rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Kwiaty tej rośliny zapylane są przez owady. W polskich ogrodach niezapominajka alpejska uprawiana jest jako roślina dwuletnia.

Uprawa niezapominajki alpejskiej – co muszą wiedzieć początkujący ogrodnicy?

Niezapominajki alpejskie można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i skrzynkach balkonowych. Warto jest zapewnić im częściowo zacienione stanowisko. Choć mogą one z powodzeniem rosnąć w pełnym słońcu, w takich warunkach ich kwiaty szybko przekwitają (a niezapominajki są sadzone przede wszystkim dla delikatnych niebieskich kwiatów).

Dużą zaletą niezapominajki alpejskiej jest dość duża tolerancja, jeżeli chodzi o glebę. Będzie ona rosła nawet w glebach ubogich w składniki odżywcze.

Niezapominajki bardzo dobrze czują się w towarzystwie ozdobnych krzewów i niewysokich drzew, które zapewniają im chłód i cień.

Zabiegiem pielęgnacyjnym koniecznym w przypadku tej rośliny jest podlewanie. Jednocześnie ważne jest, żeby dostosować intensywność podlewania do stopnia nasłonecznienia niezapominajek (rośliny rosnące w pełnym słońcu należy podlewać częściej). Jeżeli mamy skłonność do zapominania o nawadnianiu roślin, dobrze jest posadzić niezapominajki w okolicy oczka wodnego.

Niezapominajki będą rosły i kwitły intensywniej, jeżeli zadbamy o ich nawożenie (najlepiej jest wybierać nawozy przeznaczone do roślin kwitnących). Innym zabiegiem, który może poprawić wzrost tych roślin jest spulchnianie gleby.

Osoby uprawiające niezapominajki muszą pamiętać, że poważnym zagrożeniem dla tych roślin są mszyce i mączniak (choroba ta objawia się między innymi białym osadem na liściach). Można się przed nimi chronić stosując opryski.

Jak wybrać najlepsze nasiona niezapominajki alpejskiej?

Jeżeli planujemy uprawę niezapominajki alpejskiej w swoim ogrodzie, musimy pamiętać, że będzie ona zdecydowanie łatwiejsza, gdy kupimy najwyższej jakości nasiona. Wybór nasion od renomowanych producentów nie jest zbędnym wydatkiem. Należy mieć świadomość, że takie nasiona pozyskiwane są z ekologicznych, kontrolowanych upraw. Nie są uszkodzone i mają aktualny termin przydatności. Co więcej, gdy takie nasiona nie spełnią naszych oczekiwań, mamy prawo do ubiegania się o reklamację. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby kupić tylko taką ilość nasion niezapominajki, jaką wykorzystamy w najbliższym czasie. Mogą one kiełkować tylko przez określony czas, dlatego kupowanie ich na zapas nie ma większego sensu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%