Zamknij

Mały przewodnik po soczewkach kontaktowych

14:01, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:01, 22.06.2022

Szkła kontaktowe czy okularowe szkła korekcyjne? Dylemat, przed którym staje wiele osób. Z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do okularów, są one proste w obsłudze i mało wymagające. Z drugiej strony soczewki są zwykle dużo bardziej komfortowe, funkcjonalne, a i przecież też nie wymagają wiele zachodu, jeśli chodzi o zakładanie czy pielęgnację. Może więc warto zdecydować się właśnie na soczewki kontaktowe? Tym bardziej że korzystać może z nich niemalże każdy, niezależnie od tego, jaką ma wadę wzroku.

Podział według wady wzroku

Statystyki mówią, że większość osób w naszym społeczeństwie ma wady wzroku i powinna je korygować pomocami optycznymi. Również większość powinna bardziej „szanować” wzrok, co ograniczy powstanie wad i ich rozwój. Typowym przykładem jest tutaj nadużywanie ekranów komputerowych i telefonicznych, przed którymi spędzamy stanowczo zbyt dużo czasu.

Szkła kontaktowe podzielić można pod względem wady, jaką mają korygować.

Soczewki sferyczne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-sferyczne) służą do korygowania dwóch najpowszechniejszych wad, czyli dalekowzroczności i krótkowzroczności – mówiąc językiem potocznym - plusów i minusów. Swoją budową przypominają sferę (wycinek kuli), bo taki jest typowy kształt oka, do którego mają się dopasować.

Soczewki toryczne mają z kolei kształt przeciętego torusa – obwarzanka. Jest to związane z tym, że służą do korygowania astygmatyzmu (niezborności), przy której rogówka (zwykle ona) jest zniekształcona. Soczewki sferyczne noszone przez astygmatyka powodowałyby dyskomfort i nie dawały odpowiedniej poprawy widzenia. Co ważne, szacuje się, że nawet 40% społeczeństwa może mieć astygmatyzm – chociaż zwykle nie wpływa on na codzienne funkcjonowanie. Bardziej zaawansowane formy objawiają się problemami z poprawnym widzeniem – głównie wypaczonymi liniami prostymi.

Soczewki progresywne wybierane są z kolei przy starczowzroczności. Ta wada wzroku może być nazwana nieuniknioną. Wraz ze spadkiem elastyczności mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka spada ostrość widzenia na małe odległości. Problematyczne staje się np. przeczytanie gazety czy SMS – w tym celu trzeba odsuwać od siebie rękę, czyli zwiększyć odległość od danego przedmiotu. Albo oczywiście sięgnąć po szkła kontaktowe. Soczewki progresywne jednodniowe lub miesięczne uważane są za najlepszy sposób korekcji przy tej wadzie wzroku i dają znacznie większy komfort niż np. noszenie dwóch par okularów, do czytania i do „chodzenia”, co nadal czyni wiele osób.

Podział według trybu noszenia

Dobór odpowiednich soczewek (sferycznych, torycznych, progresywnych) następuje podczas wizyty u specjalisty od wad wzroku, czyli optometrysty lub u lekarza okulisty. Natomiast w gestii użytkownika pozostaje zazwyczaj dobór samego trybu noszenia soczewek, co przekłada się też na uwagę, jaką należy im poświęcić i koszt, jaki trzeba ponieść.

Praktycznie bezobsługowe są soczewki 1 dniowe. Jedyne czynności, jakie należy przy nich wykonywać, to założenie i zdjęcie – potem wyrzuca się je do kosza. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do noszenia przez jeden dzień (od rana do wieczora) albo jeden raz. Jeśli zdejmujemy je nawet po kilku godzinach noszenia, to już nie powinny ponownie znaleźć się na oczach. Zaletą soczewek jednodniowych jest ich delikatność i wysoka przyjazność dla oczu. Korzystają z nich np. osoby z oczami skłonnymi do podrażnień, u których inne soczewki wywołują dyskomfort.

Inne – czyli soczewki przeznaczone do noszenia przez wiele dni z rzędu. Mogą to być soczewki dwutygodniowe lub soczewki miesięczne, noszone odpowiednio do 14 i do 30 dni z rzędu w trybie dziennym. Ponieważ muszą mieć większą trwałość, to są wykonane z trochę grubszych materiałów, niż soczewki jednodniowe. Są jednak bardziej ekonomiczne – przykładowo w sklepie BezOkularow.pl korzystając z promocji można kupić wysokiej jakości soczewki miesięczne EyeLove za około 20zł/sztuka.

Stąd też najpopularniejsze wśród użytkowników są właśnie soczewki miesięczne. Dostępne są one w dwóch trybach noszenia. Tryb dzienny oznacza, że soczewki są noszone od rana do wieczora, a następnie zdejmowane. Tryb całodobowy oznacza, że można nosić soczewki przez miesiąc dzień i noc bez zdejmowania do snu. Niezależnie od trybu noszenia soczewki miesięczne wymagają pielęgnacji – po zdjęciu trzeba je umyć płynem pielęgnacyjnym i umieścić w pojemniczku do przechowywania, również wypełnionym takim płynem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%