Zamknij

Okulary rowerowe - dlaczego warto je nosić?

14:12, 15.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:13, 15.06.2022

Dużo jeździsz na rowerze? Zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona oczu podczas szybkiej jazdy? Nie trzeba cię przekonywać, że na każdy przejechany metr na dwóch kółkach, na twoje oczy czekają najróżniejsze zagrożenia? Od promieni słonecznych, przez pęd powietrza, aż po wpadające do oka owady lub kamyki wystrzeliwujące spod kół przejeżdżających samochodów. Aby jazda na dwóch kółkach była prawdziwą przyjemnością, warto korzystać z rowerowych okularów przeciwsłonecznych. Ich wybór jest duży, a i szczególny wygląd i konstrukcja są wskazówką, że mamy do czynienia właśnie z okularami sportowymi.

Aerodynamiczny kształt okularów rowerowych

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, to opływowy, aerodynamiczny kształt oprawek okularów rowerowych. Nie jest to dziełem przypadku. Taki kształt oprawek ma stawiać jak najmniejsze opory powietrza podczas szybkiej jazdy. Dlatego też rowerowe okulary przeciwsłoneczne zachodzą na bok twarzy, płynnie ochraniając oczy i skronie.

Poliwęglanowe wzmacniane szkła

Podczas jazdy rowerem nie trudno o wypadek. Utrata równowagi, przebita opon czy nieostrożny pieszy, wchodzący wprost pod twój rower. Rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Jedyną osłoną jest dla niego własny strój, dlatego tak wiele uwagi należy poświęcać jego zakupowi. Okulary rowerowe są jego integralną częścią. Aby w razie upadku nie zagrażały zdrowiu i bezpieczeństwu, oprawki i szkła produkowane są ze specjalnych rodzajów tworzyw sztucznych. Soczewki okularów rowerowych powstają ze wzmacnianego poliwęglanu. Jest to bezpieczny rodzaj tworzywa sztucznego, charakteryzujący się wysoką przejrzystością (nawet pomimo zastosowania przyciemnienia) i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, to soczewka nie rozbije się na wiele drobnych elementów z ostrymi krawędziami, ale pojawi się na niej pajęczynka, a elementy nadal będą do siebie przylegać.

Oprawki o różnej konstrukcji

Rowerowe okulary przeciwsłoneczne mogą mieć postać gogli z gumowanymi elementami, zapewniającymi jeszcze lepsze przyleganie do skroni. Kiedy warto korzystać z gogli rowerowych? Jedna z takich sytuacji to jazda w trakcie opadów deszczu. Aby wilgoć nie przedostawała się na wewnętrzną stronę okularów, konieczne jest ich ścisłe przyleganie do twarzy. Za to odpowiadają gumowe osłony. W czasie jazdy rowerem latem wystarczające będą standardowe okulary rowerowe. Wszystkie ich modele wyróżniają się solidnymi zausznikami, zapewniającymi duży komfort noszenia przez wiele godzin. Końcówki zauszników są lekko wygięte do wnętrza, po to, by jeszcze lepiej okalać głowę i dokładnie do niej przylegać, utrzymując okulary na miejscu. Jeśli obawiasz się, że możesz zgubić swoje rowerowe okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy, możesz zakupić modele na specjalnej elastyczne tasiemce, która w razie upadku zatrzyma je na szyi. Rozwiązanie to polecamy szczególnie podczas jazdy po nierównym terenie lub po drogach z uszkodzoną nawierzchnią.

Artykuł powstał we współpracy z eOkulary

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%